×

Zánět středního ucha: hlavní příznaky a jak ho léčit

14. 2. 2024
Zánět středního ucha: hlavní příznaky a jak ho léčit

Zánět středního ucha patří mezi jedny z nejčastějších onemocnění uší. Postihuje lidi všech věkových skupin, nejvíce na něj však trpí malé děti. Jak už napovídá samotný název nemoci, jde o zánět středního ucha, které se nachází přímo za bubínkem. Často je doprovázen bolestí ucha, v některých případech i horečkou nebo výtokem.

Co zánět středního ucha způsobuje?

Zánět středního ucha vzniká tzv. zevnitř. Ucho a nos jsou propojeny Eustachovou trubicí, takže jakmile se přirozený sekret zasekne v blízkosti ucha, může se zanítit. Často je spojen s infekcemi dýchacích cest, typicky třeba nachlazením. U dětí bývá častější, protože jejich sluchové trubice jsou kratší a širší, takže infekce se z nosu a hrdla do středního ucha šíří snadněji. Onemocnění zánětem středního ucha může způsobovat i alergie, protože způsobuje zvýšenou produkci hlenu a otok.

Jak zánět středního ucha vzniká a kdo na něj nejvíce trpí?

Faktorů, které mohou zánět středního ucha způsobit, je celá řada. Bakteriálními infekcemi a viry začínaje a alergiemi konče. Často se objevuje v návaznosti na jiné onemocnění, např. po chřipce, při nachlazení nebo silné alergické reakci, kdy již oslabený imunitní systém čelí dalšímu útoku.

Zánět středního ucha si nevybírá a může jím onemocnět každý bez rozdílu věku. I mnoho dospělých, kteří mají chronickou nebo zadní rýmu, může zánět středního ucha potrápit. Nejčastěji na něj však trpí malé děti ve věku cca od 6 měsíců do 2 let.

Příznaky, na které byste si měli dát pozor

Nejčastějšími příznaky pro zánět středního ucha jsou:

  • náhlá bolest ucha, která se může pohybovat na škále od mírné až po velmi intenzivní,
  • zvýšená teplota nebo horečka,
  • potíže se sluchem v postiženém uchu,
  • v ojedinělých případech výtok z nemocného ucha.

Zejména mladší děti mohou při bolavém oušku projevovat značnou nespokojenost, nedovolí vám se ucha dotknout a mohou plakat bez viditelného důvodu.

Jak zánět středního ucha léčit

Není stanovena jednotná léčba. Liší se totiž v závislosti na příčině a závažnosti zánětu.

V lehkých případech je často dostačující domácí léčba v podobě studených obkladů a užívání léků proti bolesti. Diagnostikuje-li lékař bakteriální infekci, čili silný zánět středního ucha, předepíše antibiotika (lokální v podobě kapek do ucha nebo klasické tablety – záleží na závažnosti onemocnění). Každopádně v obou případech se jako součást léčby doporučuje také hodně odpočinku a dostatečný příjem tekutin.

Chytrý tip pro vás: Před aplikací ušních kapek je podržením v ruce zahřejte na tělesnou teplotu. Studené kapky totiž způsobují bolest a závratě.

Rozhodně nepoužívejte vatové tyčinky na čištění uší ve snaze si ulevit. Naopak si ucho můžete více podráždit a onemocnění tak zhoršit.

U opakovaných nebo chronických problémů s ušima vám váš ošetřující lékař může doporučit chirurgický zákrok, při kterém se do ušního bubínku vloží malé trubička umožňující správnou ventilaci ucha. Proto byste neměli zapomínat na prevenci.

Prevence jako klíč k ochraně vašich uší

Ačkoliv není možné se zánětům středního ucha zcela vyhnout, určitě můžete ovlivnit riziko jejich výskytu. Stačí dodržovat preventivní opatření, která jsou často shodná s prevencí i proti jiným onemocněním.

  • Pravidelně smrkejte a čistěte nosní dutiny mořskou vodou nebo je proplachujte pomocí rhino konvičky (více o léčbě rýmy se dočtete tady).
  • Důkladně si myjte ruce, abyste zabránili šíření virů a bakterií.
  • Snížit riziko některých infekcí vedoucích k zánětu středního ucha vám pomůže i očkování pneumokokovou vakcínou.
  • Vyhýbejte se zakouřenému prostředí, protože tabákový dým může zhoršit funkci sluchové trubice.
  • Udržujte doma optimální vlhkost vzduchu, zvláště v zimních měsících.

Zánět středního ucha bývá nepříjemným a bolestivým onemocněním, naštěstí však snadno léčitelným. Nejdůležitější je bedlivě sledovat příznaky a včas je konzultovat s vaším ošetřujícím lékařem, abyste zabránili případným komplikacím. Na včasnou diagnózu si dejte pozor zejména u dětí.

 

Mohlo by vás také zajímat