×

Není rýma jako rýma! Jde o rýmu nebo alergii? Kdy zpozornět?

Není rýma jako rýma! Jde o rýmu nebo alergii? Kdy zpozornět?

Jarní měsíce obvykle vítáme s nadšením po studené zimě. Začínají dny plné zářivého slunce, teplého počasí a příroda okolo nás se začíná pomalu probouzet. Všechny tyto radosti s sebou však mohou přinášet i nesnáze v podobě začínající pylové sezóny a rozvojem příznaků alergie.

V jarním období, kdy se vzduchem šíří viry i alergeny, se mnoho lidí potýká s rýmou a dalšími podobnými příznaky, které mohou způsobit značné nepohodlí. Rozpoznat, zda máte alergickou rýmu či rýmu způsobenou virem, může být klíčové pro správné léčení a účinné zmírnění příznaků. V tomto článku se zaměříme na hlavní rozdíly mezi alergickou rýmou a virovou rýmou, abychom vám pomohli lépe porozumět vašim příznakům a lépe se s nimi vypořádat. Od rozpoznání příčiny až po vhodnou terapii - zde najdete užitečné informace a tipy, které vám pomohou odlišit tyto dvě běžné formy rýmy.

Rýma nebo alergie?

Alergická rýma nebo také rýma senná je zánět nosní sliznice, který je způsobený alergickou reakcí na různé látky (alergeny) a trpí ji až 25 % populace. Rozpoznat ji od rýmy virové není zpravidla jednoduché. Virová rýma začíná kýchání, ucpaným nosem a hlenem, který je zabarvený do žluta či zelena. Přidat se může také bolest v krku, teplota nebo kašel. U rýmy alergické se zvýšená teplota nevyskytuje a hlen je čirý. Alergii často doprovádí svědění nosu, očí a časté kýchání. Pokud si nejste jistí příznaky Vašeho onemocnění, poraďte se ve Vaší oblíbené lékárně nebo u svého ošetřujícího lékaře.

Příznaky alergické rýmy

  • kýchání
  • vodnatá rýma doprovázena hojným světlým výtokem, pocit ucpaného nosu
  • svědění v nose, očích, krku
  • podráždění, začervenání a svědění očí
  • únava, ospalost
  • bolest hlavy

Příznaky alergie významně ovlivňují kvalitu života jedince. Neléčená alergie může přejít do chronické fáze onemocnění s rozvojem asthma bronchiale (průduškové astma), které je doprovázeno dechovými obtížemi, sípavým dýcháním a pocity dušnosti. 

Co může za alergickou reakci našeho těla?

Alergie jsou imunitní reakce těla na běžně se vyskytující neškodné látky přítomné v našem okolí. Látky vyvolávající alergické reakce označujeme jako alergeny. Když člověk s vytvořenou vnímavostí vůči specifickým alergenům přijde do styku s alergenem, jeho imunitní systém spouští řetěz reakcí, které vedou k uvolnění histaminu a dalších chemických látek, což vyvolává zánětlivou reakci, která se projevuje různými symptomy jako jsou vyrážka, svědění, kýchání, kašel, otoky, zažívací problémy, a dokonce i potíže s dýcháním. Pro každého člověka může být alergen jiný a závažnost symptomů se může lišit od mírných až po život ohrožující. Mezi nejběžnější alergeny u nás patří pyly, zejména pyl stromů (bříza, habr, olše), trávy (pýr, srha, lipnice) a květin (především pampeliška a kopretina). Mezi další běžné alergeny se řadí roztoči, plísně, zvířecí srst a některé potraviny. 

Alergická rýma a pylová sezóna

Polinóza, známá také jako sezónní alergická rýma nebo senná rýma, je alergická reakce na pyly rostlin. Je důležité si uvědomit, že přesný průběh pylové sezóny může být ovlivněn různými faktory, včetně teploty, vlhkosti vzduchu a celkových klimatických podmínek. Pro aktuální informace je vhodné sledovat aktuální pylové prognózy
V České republice jsou 3 hlavní pylové sezóny:

  • jarní (březen-květen): bříza, habr, olše 
  • letní (červen-srpen): různé druhy travin
  • podzimní (září-říjen): pelyněk, kopřiva

Léčba alergické rýmy

Léčivé přípravky

Ke zmírnění symptomů alergie je dnes velké množství volně prodejných přípravků. Základem léčby alergií jsou přípravky obsahující antihistaminika – látky, které zabraňují uvolňování histaminu a snižují tak zánětlivou reakci organismu.

Antihistaminika existují ve formě perorální (tablety):

 Nebo ve formě lokální (spreje do nosu, oční kapky):  

Ve formě nosního spreje lze krátkodobě používat spreje obsahují látky uvolňující ucpaný nos, tyto přípravky je však nutné užívat max. týden, aby nedošlo k rozvoji závislosti.

Pokud nezabírají antihistaminika, je možné vyzkoušet nosní spreje s kortikoidy, které mají vyšší protizánětlivý účinek. Jediný volně prodejný nosní sprej s obsahem kortikoidu je nosní sprej Flixonase. Ostatní jsou pouze na lékařský předpis.

Při rýmě alergické je velmi vhodné provádět výplachy nosu, které odstraní nečistoty a alergeny z nosní sliznice. K výplachům lze provádět nosní konvičkou Rhinorhorn a vlažnou slanou vodou, případně nos propláchnout mořskou vodou ve spreji.

Pro určité druhy alergenu lze po indikaci lékaře zahájit tzv. alergenovou imunoterapii. Spočívá v tom, že se do organismu v pravidelných intervalech podávají určité dávky standardizovaných alergenů, na který má jedinec alergii. Organismus si postupně zvyká na zvyšující se dávky alergenů a postupně ztrácí alergickou citlivost. Pokud jste alergik, informujte se u svého alergologa o možnostech této terapie. 

Režimová opatření

Alergie jako taková bohužel v současné době vyléčit nelze. Máme však k dispozici přípravky a postupy, které tlumí zánětlivou aktivitu a snižují příznaky onemocnění a pozitivně tak ovlivňují kvalitu života pacientů. V rámci alergických obtížích související s pylovou sezónou hrají velkou roli i režimová opatření:
- Hlavním pravidlem a nejlepší prevencí příznaků alergie je (pokud je to možné) odstranění alergenu
- Pravidelný úklid domácnosti (vysávání, vytírání)
- Pravidelné větrání vzduchu, nejlépe brzo ráno a pozdě večer, ideálně po dešti. Vhodné je také zvážit pořízení klimatizace s filtrační jednotkou (HEPA filtry) k snížení koncentrace alergenu v domácím prostředí.
- Pobyt venku přizpůsobit počasí – vhodné jsou procházky po dešti, naopak při suchém a větrném počasí zůstaňte raději doma
- Po příchodu z vnějšího prostředí domů se převlečte, omyjte si ruce a obličej

 

Mohlo by vás také zajímat