×

Alergie

Kýchání, rýma, slzení, vyrážky nebo kašel…alergie dokáže pěkně potrápit v průběhu celého roku. Tyto zdravotní nepříjemnosti mají na svědomí alergeny, které útočí na lidský organismus. Může se jednat o potraviny, pyly, plísně, roztoče, hmyzí bodnutí, zvířecí srst, ale také mnoho dalších. Ať už vaši alergii odstartoval jakýkoliv z alergenů, je dobré vědět, jak se proti ní bránit. U nás v Chytré lékárně najdete pestrou nabídku léčivých přípravků v podobě kapek, tablet, sprejů na oční či kožní alergii i alergickou rýmu. Užívání antihistaminik neboli léků na alergii má svá omezení a je potřeba se poradit o vhodnosti s lékařem či lékárníkem, zejména nejsou vhodná u těhotných a kojících žen.

Chcete o alergii zjistit více? Přečtěte si náš Velký průvodce alergií: vše co potřebuje vědět o alergii - příznaky, léčba, prevence.

87 produktů Filtrovat

 

Alergie je nadměrná obranná reakce imunitního systému organismu na podnět zvenčí. Projevy tohoto stavu mohou být různé – svědivá vyrážka, rýma, zánět očních spojivek až životu nebezpečný anafylaktický šok. V dnešní době, kdy alergiků rychle přibývá a řada účinných léků je volně prodejná v lékárnách, se často přistupuje k samoléčbě. Zejména v jarních měsících, kdy trápí pylová alergie. V této kategorii naleznete tzv. antihistaminika ve formě tablet, ale i spreje do nosu na alergickou rýmu a kapky do očí. Do kožních alergií řadíme i přípravky, které uleví u kopřivky či po bodnutí hmyzem.

Jak vybrat léky na alergii?

Pomoc proti reakci imunitního systému na alergen poskytují antihistaminika, která spolehlivě mírní příznaky všech alergií. Jedná se o léčiva ve formě mastí a gelů, které mírní lokální projevy alergie, jako je svědění, zarudnutí a podobně, nebo o léčiva ve formě tablet, kapek a sirupů.

3 druhy antihistaminik a jejich rozdíly

V současné době se používají 3 generace antihistaminik, přičemž novější generace tlumí alergické reakce účinněji a zároveň mají méně nežádoucích účinků. 

Léčiva z 1. generace - používají se na speciální indikace pouze na doporučení lékaře nebo lokálně. Do této skupiny patří například Fenistil gel.

Léčiva 2. generace - mají nejčastější využití. Oblíbenou volbou je AnalerginZyrtecZodac nebo Claritine

Léčiva 3. generace - jsou nejmodernější a mají nejmenší efekt v podobě způsobování ospalosti. Patří mezi ně například XyzalAnalergin Neo a další. 

Léčba alergie, příznaky, prevence? Přečtěte si náš Velký průvodce alergií.

Užívání antihistaminik má svá omezení a je potřeba se poradit o vhodnosti s lékařem či lékárníkem, zejména nejsou vhodná u těhotných a kojících žen. 

Pylový kalendář

Sezónní alergie

Jak z názvu vyplývá sezónní alergie se vztahuje pouze na určitou část roku. Nejčastěji se jedná o sennou rýmu, kterou způsobují různé druhy pylů. Někdo tak alergii podlehne už v březnu či dubnu, dalšího čeká trápení až na konci léta. 

Jak vypadá pylový kalendář?

Jaro: Na jaře dokážou alergiky potrápit hlavně stromy. Začíná to lískou, pak následuje olše, bříza nebo třešeň. Přidat si může také bylina řepka.

Léto: V létě naopak dominují trávy, jako je jílek, lipnice, bojínek, tomka, srha nebo kostřava. Výjimkou nejsou ani některé druhy obilí, pelyněk, kopřiva nebo lípa.

Podzim: Na podzim vévodí plevel. Hlavní roli hraje například ambrosie, drnavec, lebeda nebo merlík.

Celoroční alergie

Celoroční alergie nemají žádný přesně daný termín trvání – provází nás neustále. Jedná se zejména o potravinové alergie (intolerance), případně alergické astma, alergickou rýmu nebo ekzémy.