×

Jak se chránit před papilomaviry (HPV)?

Jak se chránit před papilomaviry (HPV)?

Papilomaviry jsou skupinou DNA virů se schopností infikovat buňky kůže a sliznic člověka. Nejznámějším zástupcem skupiny je virus HPV – lidský papilomavirus, zodpovědný za vznik bradavic, genitálních bradavic a některých typů rakoviny včetně rakoviny děložního čípku. V článku přinášíme tipy, jak se před infekcí bránit a jak jí zachytit co nejdříve. 

Původce onemocnění

Existuje více než 200 typů papilomavirů, které vyvolávají různorodá onemocnění. Ne všechny infekce papilomaviry jsou závažné a klinicky významné, a to platí i pro infekci virem HPV. Rozdělujeme takzvané nízce rizikové viry (HPV typ 6, 11) způsobující genitální bradavice a vysoce rizikové viry (HPV typ 16, 18), které mají vyšší pravděpodobnost vzniku rakoviny než nízce rizikové typy. 

Přenos papilomavirů (HPV)

Přenos je nejčastěji přímou sexuální cestou, a to včetně orálního či análního styku. Infekce se může přenášet i nepřímo prostřednictvím kontaktu s infikovanými oblastmi kůže a sliznic, ve vzácných případech i kontaktem s infikovaným předmětem. Přenos je možný i z matky na dítě během porodu při průchodu porodními cestami.

Příznaky infekce papilomaviry

Většina infekcí papilomaviry probíhá bezpříznakově, proto i člověk, který příznaky nemá, může papilomaviry přenášet dál. V případě nákazy nízce rizikovými viry HPV jsou příznakem genitální bradavice v oblasti pohlavních orgánů. Mohou se však vyskytovat i v oblasti řitního otvoru, na vnitřní straně stehen či v oblasti dutiny ústní. Vysoce rizikové viry HPV mohou vytvářet abnormální slizniční léze, ze kterých se později může vyvinout nádorové onemocnění. 

Mezi pokročilejší příznaky onemocnění patří:

  • bolest při nebo po pohlavním styku, bolestivé močení
  • nespecifický vaginální výtok
  • krvácení mimi pravidelný menstruační cyklus

Jak se chránit před infekcí papilomaviry (HPV)?

  1. Očkování
    Očkování je nejúčinnější prevencí před infekcí papilomaviry. V současné době je k dispozici několik vakcín (Gardasil®9, Cervarix, Silgard). Od 1. ledna 2024 je navíc očkování plně hrazeno všem dívkám a chlapcům ve věku od 11 do 15 let. Největší účinnost má aplikace vakcíny před začátkem sexuálního života a důležité je i očkování chlapců, jakožto potencionálních přenašečů infekce. Očkování má smysl i v dospělosti a to i v případě, že jste se již s infekcí HPV setkali. O možnostech očkování se informujte u svého ošetřujícího gynekologa či praktického lékaře. 
     
  2. Používání bariérové antikoncepce
    Důležitou ochranou je důsledné používání bariérové ochrany - kondomů, a to i v průběhu análního nebo orálního styku.

     
  3. Dodržování zásad bezečného pohlavního styku
    Věrnost jednomu partnerovi nebo omezení počtu sexuálních partnerů a pravidelné testování v případě rizikového sexuálního chování. Jako nejúčinnější ochrana proti infekci je považována sexuální abstinence. 
     
  4. Pravidelné preventivní gynekologické vyšetření
    Z veřejného zdravotního pojištění je vyšetření hrazeno 1x ročně a jeho součástí je i tzv. PAP test, stěr z povrchu sliznice děložního čípku a následné cytologické vyšetření k zachycení předrakovinových a rakovinových buněk. 
     
  5. Screeningové programy
    Ženám ve věku 35 a 45 let hradí pojišťovny HPV DNA test. Vzorek odebraný z povrchu děložního čípku je poté laboratorně vyšetřen na přítomnost genetické informace virů.
     
  6. Podpora imunitního systému
    Dlouhodobé užívání látek podporujících imunitu, jako například imunoglukany, vitamín D či jiné komplexní preparáty.

 

V případě jakýchkoliv pochybností o svém zdravotním stavu kontaktuje svého praktického lékaře nebo ošetřujícího gynekologa. 

Mohlo by vás také zajímat