×

Dehydratace u dětí i seniorů: Jak ji včas rozpoznat?

1. 8. 2023
Dehydratace u dětí i seniorů: Jak ji včas rozpoznat?

U dětí tvoří podíl vody v těle 75 – 80 % tělesné hmotnosti, což je až o třetinu víc, než u dospělých. A s tím souvisí i zvýšená potřeba přijímat tekutiny. A stejně jako malé děti jsou rizikovou skupinou ohroženou i starší lidé.
V závislosti na věku by dospívající a dospělí měli denně přijmout 30 až 40 ml vody na kilogram tělesné hmotnosti. Kolik mililitrů to znamená pro vás? Vynásobte svou hmotnost uvedeným číslem. Tedy, pokud vážíte 60 kg - 60 x 30 = 1800 ml a 60 x 40 = 2400 ml, což je 1,8 l až 2,4 l vody. Platí samozřejmě především v klidovém režimu, pokud sportujete, příjem tekutin výrazně zvyšte.

Co je to vlastně dehydratace?

Dehydratace je stav, kdy naše tělo ztrácí více vody, než kolik jí přijme. Je to stav nebezpečný hlavně u starších lidí a dětí, jejichž těla nemusí být dostatečně vybavená k rychlé a účinné kompenzaci této ztráty.

Dehydratace je vážný stav, který může mít fatální následky. Je proto důležité její příznaky rozpoznat včas. Nejčastěji se dehydratace objevuje v letních měsících, kdy se vlivem horkého počasí více potíme.

Dehydratace u kojenců

Miminka mladší jednoho roku nemají stejnou schopnost regulovat množství vody ve svém těle jako dospělí. Kojenci by měli začít pít normální tekutiny spolu s přechodem na normální stravu, tedy nejdřív jako doplněk k mateřskému mléku nebo kojenecké výživě, přibližně tedy od šesti měsíců věku. Ze začátku je vhodná čistá kojenecká voda, pak přidávat neslazené čaje, vyvarujte se zeleného, černého nebo maté, které obsahují kofein.

Pokud má děťátko vysokou horečku, silný průjem nebo zvrací, dodat tekutiny vodou lze i v dřívějším věku, poraďte se však se svým pediatrem nebo lékárníkem.

Nejčastější příznaky dehydratace u miminek:

Suché rty a ústa

Suchá ústa a olupující se rtíky jsou jedním z prvních příznaků. Sliznice v ústech by měly vlhké.

Pláč bez slz

Pláče miminko menší slzy, nebo je jeho pláč bez slz? Je to jedna z prvotních známek dehydratace.

Propadlá velká fontanela

Lebka novorozence není při narození plně vyvinutá. Mezi lebeční i kostmi zůstávají volná místa, která jsou krytá vazivovou membránou. Těmto místům se říká fontanely. Pokud má dítě propadlou čelní neboli velkou fontanelu, hmatnou oblast v přední části hlavičky, může to být známkou dehydratace.

Změna v chování

Je děťátko podrážděné, neklidné nebo apatické? Může být dehydratované. Stejně tak, jako když je ospalé dřív, než je u něj obvyklé.

Méně časté močení

Méně než 6 mokrých plen denně může být známkou dehydratace. Těžká dehydratace je močení jednou až dvakrát za den. Alarmující je také tmavě žlutá moč dítěte.

Pokleslá kůže

Pokud je miminko dehydratované, jeho kůže je méně pružná a tváře na pohled visí. Otestujte pružnost kůže děťátka tím, že jemně štípnete do tváře. Pokud se kůže vrací do původního stavu pomaleji, může to být známkou dehydratace.

Chladné ruce a nohy

Sáhněte miminku na dlaně a chodidla. Jsou i v parném počasí nezvykle chladné? Mějte se na pozoru, dehydratace už může být v pokročilém stádiu.

Zvracení nebo průjem

Pokud dítě zvracelo nebo v posledních hodinách trpělo průjmem, může trpět ztrátou tekutin a elektrolytů, což může vést k dehydrataci. U střevních onemocnění se tedy mějte na pozoru.

Máte podezření, že je vaše dítě dehydratované? Neprodleně kontaktujte lékaře.

Jaká je první pomoc při dehydrataci u miminek a dětí?

Bezprostředně kontaktujte lékaře, před jeho příjezdem:

Podávejte tekutinu v malých dávkách

Časté porce tekutiny, nejlépe kojenecké vody nebo zeleninového odvaru pomůžou doplnit ztracené tekutiny. Pokud kojíte, pokračujte v kojení podle potřeby. A nezapomeňte myslet i na sebe. Tělo potřebuje během kojení dostatek tekutin. V případě, že dítě pije umělé mléko nebo je starší a konzumuje tuhou stravu, podejte i menší množství rehydratačního roztoku.

Poskytněte dítěti klid

Dítě musí zůstat v klidu a odpočívat. Mělo by zůstat ve stínu, případně v interiéru budovy.

Vyhledejte pomoc lékaře

Pokud se stav vašeho dítěte nelepší nebo se dokonce zhoršuje, ihned kontaktujte svého lékaře. Malé dítě, které se ještě nedokáže samo napít, by mělo být vyšetřeno zdravotníkem už při prvních příznacích dehydratace.

Dehydratace u seniorů

Zejména u starších lidí se doporučuje jíst potraviny s vysokým obsahem vody. Do celkového množství přijatých tekutin se totiž započítávají i tekutiny obsažené v pevné stravě. Zelenina a ovoce, třeba jahody, vodní meloun, grep, kapusta, květák nebo celer. A mnoho dalšího.

Pokud vám nechutná samotná voda, zkuste do ní přidat ovoce nebo pijte minerálku, kupujte však jen výrobky, které neobsahují přidaný cukr nebo sodík. Ve dne i v noci mějte vždy sklenici po ruce a nezapomínejte pravidelně, třeba i po menších dávkách, doplňovat tekutiny.

Pozor však na doporučený denní příjem minerálních vod. Některé prameny, například Vincentka, jsou zdraví prospěšné v menších dávkách, pokud jí však přijmeme nadbytek, zbytečně zatěžujeme ledviny.

Jaké jsou prvotní příznaky u seniorů, potažmo dospělých lidí?

Únava

Dehydratace způsobuje pocity únavy nebo letargie.

Zmatenost

Zvláště u seniorů se dehydratace projevuje zmatkem nebo dezorientací. Pokud vám připadá, že váš blízký takzvaně „mluví z cesty“, mluví nesouvisle nebo nezvládá odpovědět na otázky, zpozorněte a vyhledejte pomoc zdravotníka.

Sucho v ústech

Suchá ústa a jazyk jsou jedním z nejčastějším příznaků.

Slabost a závratě

Dehydratace může způsobit slabost těla, závratě a zvyšovat riziko pádu.

Tmavá barva moči

Tohle je stejné jako u dětí. Méně časté močení nebo tmavě žlutá barva moči znamená, že ledviny nemají dostatečné množství tekutiny.

Zácpa

Problémy se zácpou může vyřešit vyšší příjem tekutin.

A jaké jsou nejčastější příčiny dehydratace?

Kofein

Pokud si dopřáváte kávu a jiné alkoholové nápoje, nezapomínejte doplnit tekutiny v podobě neslazených nápojů.

Zmenšená citlivost na žízeň

Jak tělo stárne, přirozeně ztrácí schopnost cítit žízeň. Senioři tak často nepijí tolik vody, kolik by potřebovali.

Léky

Velká část seniorů bere pravidelně léky, jejichž vedlejším účinkem může být časté močení nebo pocení, a to může vést k dehydrataci.

Úbytek tělesné hmotnosti

Ve stáří se množství tělesné vody snižuje. I malý úbytek vody tedy může způsobit dehydrataci. 

Změny v trávicím systému

S věkem může tělo ztrácet schopnost efektivně absorbovat vodu z potravy a pití. Je tedy potřeba ji doplňovat ve větším množství, i když nepociťujeme akutní žízeň.

Obyčejná voda už vás nebaví? Vyzkoušejte domácí limonády ze sirupů Kitl.

Malinová s citronem a s mátou

Budete potřebovat:

  • Malinový Syrob Kitl (60 ml)
  • Šťáva z citronu (30 ml)
  • Minerální voda (1 l)
  • Led
  • Čerstvé maliny
  • Čerstvá máta

Vytvořte směs Malinového Syrobu Kitl a citronové šťávy. Do džbánu dejte led a zalijte jej směsí, dolijte vychlazenou minerální vodou a nasypte maliny a lístky máty.

Pozor! Dehydratace může souviset i s úpalem, případně úžehem! Jak rozpoznat příznaky a jak tyto dvě choroby od sebe odlišit? Přečtěte si tady.

 

Mohlo by vás také zajímat