×

Celulitida? Nevěřte mýtům. Jak vzniká a co opravdu zabírá?

Celulitida? Nevěřte mýtům. Jak vzniká a co opravdu zabírá?

Celulitida, lidově nazývaná  „pomerančová kůže“, je kosmetický problém, se kterým se potýká velká část žen. Některé potká až ve středním věku, jiné s nevzhlednými ďolíčky bojují od mládí. Jak vzniká a je vůbec možné jí nějak předcházet?

Jak vzniká celulitida?

Celulitida je stav, při kterém dochází ke změně ve struktuře tukových buněk v podkoží. Důsledkem toho jsou nerovnosti a hrbolky na kůži, které připomínají povrch pomeranče - odtud také její název. Buňky vytvářející celulitidu jsou obklopeny elastickými vlákny pojivové tkáně, která mají obdobu přihrádek. Když se tukové buňky zvětší, vyplňují tuto přihrádku a tlačí proti kůži, což vytváří charakteristické nerovnosti.

A proč ji mají převážně ženy?

Hrbolky a dolíčky na stehnech, hýždích, ale někdy i pažích a břiše trápí hlavně ženy. Mají totiž jinou strukturu pojivové tkáně a tukových buněk a oproti opačnému pohlaví se liší i jejich rozmístění. Ženy mají tukové buňky rozloženy horizontálně, což umožňuje tukovým buňkám snadněji proniknout na povrch kůže, zatímco u mužů jsou tyto buňky uspořádány do sítě, což zabraňuje tvoření nerovností. Dále hrají roli hormony - estrogen, který je dominantní u žen, podporuje tvoření tukových buněk a zadržování vody v těle.

Mám celulitidu, musím tedy zhubnout? Mýtus!

Celulitida má sice souvislost s tloušťkou a nadváhou, ale nemusí jít vždy ruku v ruce. I štíhlé a aktivní ženy mohou mít celulitidu. U obezity nebo nadměrného příjmu kalorií se tukové buňky zvětšují a zvyšuje se tedy pravděpodobnost výskytu celulitidy. S celulitidou však bojují i štíhlé dívky, a to právě vlivem hormonální nerovnováhy, genetiky nebo nezdravého životního stylu.

Mezi zlozvyky, které přispívají k výskytu celulitidy, patří dlouhodobé sezení, kouření, konzumace alkoholu a nezdravá strava plná průmyslově zpracovaných potravin, cukru a tuku.

S věkem se zhoršuje pružnost cév a snižuje i průtok krve pojivovou tkání, buňky tak mají méně kyslíku potřebného k tvorbě kolagenu. I ten je tedy potřeba při boji s celulitidou doplňovat. S přibývajícími roky je také kůže tenčí a méně pružná, a tak může být celulitida patrnější.

Pozitivní však je, že jak žena stárne, klesá i hladina estrogenu, jednoho z faktorů vzniku celulitidy.  Tvorba nové „pomerančové kůže“ se tak zpomaluje.

Jak zmírnit projevy celulitidy?

Sport a cvičení jsou jedním z nejúčinnějších způsobů prevence celulitidy. Fyzická aktivita pomáhá zlepšovat krevní oběh a metabolismus tuků v těle, účinné jsou třeba jízda na kole, plavání nebo běh. Zároveň posilování svalů pomáhá kůži zůstat pevná a pružná.

Nejlepší jsou cviky, které aktivují svalovou pumpu. Rychlé stahování a uvolňování svalů pomůže rozproudit lymfatický systém a pomůže zmenšit podkožní tukovou vrstvu. Dřepy, výpady, planky… Většinu sestav dokonce můžete cvičit v pohodlí domova.

Už vzniklou celulitidu lze zlepšit především životním stylem, tj. pravidelným cvičením, zdravou stravou a dostatečným pitným režimem. Dále lze využít kosmetických procedur, jako jsou například masáže, které stimulují průtok krve a lymfy, nebo různých anticelulitidních krémů. 

Lymfatický systém je potřeba stimulovat, kůži, zvláště tu s viditelnými projevy celulitidy, pravidelně kartáčujte a provádějte peeling. Účinné je i sprchování střídavě teplou a studenou vodou. Studená voda stáhne cévy, teplá je naopak rozšíří, a to stimuluje krevní oběh a podpoří cirkulaci lymfy.

Tip z Chytré lékárny: A kromě krásné pokožky střídání teplé a studené vody zvýší imunitu!

Jezte potraviny bohaté na vlákninu, zvyšte příjem zdravých tuků (třeba v oříšcích), potravin s vysokým obsahem vlákniny (zeleninu a semínka) a vodnatého ovoce.

Jednou z příčin celulitidy může být i zadržování vody v těle. To trápí především ženy se sedavým zaměstnáním, na zavodnění nejvíc platí omezit jednoduché cukry, dodržovat pitný režim (když tělo přijme dostatek vody, nemá potřebu ji zadržovat), snížit příjem soli a kofeinu a vynechat alkohol. A opět platí, sport a pohyb. Ten je v procesu odvodnění nejúčinnější.

Důležité je také zajistit dostatečné množství kvalitních bílkovin, které se podílejí na vytváření onkotického tlaku. To je tlak vytvářený rozpuštěnými částicemi v krevní plazmě, který brání tekutině unikat mimo cévy. Pokud se nám onkotický tlak sníží, vznikají otoky, má to vliv i na krevní transport živin a odpadních látek.

A v čem najdeme kvalitní bílkoviny? Maso, ryby a mořské plody, vejce, luštěniny nebo třeba ořechy a semínka. Vyvážená a nejednostranná strava je důležitá nejen pro krásu naší pokožky, ale především pro zdraví jak takové.

 

Mohlo by vás také zajímat