×

9 věcí, které mohou oslabit imunitu vašeho dítěte. Jak ji posílit?

20. 8. 2023
9 věcí, které mohou oslabit imunitu vašeho dítěte. Jak ji posílit?

Pomalu se s námi loučí teplé dny plné dobrodružství a děti se vracejí z letních táborů a dovolených a připravují se na školní režim. Chladnější noci a rána dávají dětské imunitě zabrat. A brzy začnou zase řádit podzimní viry a různá nachlazení. Připravte se s dětmi na návrat do škol. Přinášíme vám několik tipů, jak posílit dětskou imunitu a co může stát za tím, že nefunguje tak, jak by měla.

Nemoci k dětskému věku patří. Není výjimkou, že je něco „skolí“ i 8 až 10x za rok… Často opakující ale volají po posílení imunity. Přinášíme vám přehled, co nejčastěji dětskou imunitu oslabuje a jak s tím bojovat.

1. Sluníčka ubývá a vitamin D chybí. Doplňte ho stravou

Děti se vracejí z prázdnin, z táborů nebo z dovolených v teplých krajinách a s koncem léta a začátkem školního roku, kdy většinu dne tráví zavření ve školních třídách, družinách nebo nad psaním domácích úkolů, pobytu venku ubývá. A sluníčko dětem chybí, hlavně proto, že je to přirozený zdroj vitamínu D, který si lidské tělo neumí samo vytvořit.

Déčko je důležité nejen pro zdravý vývoj kostí a zubů, ale také na imunitu. Jeho nedostatek může způsobit sníženou schopnost těla bojovat s infekcemi. Je tedy důležité, aby s příchodem podzimního období měly děti dostatek vitamínu D ze stravy – třeba z ryb, mléčných výrobků nebo vajec.

V Chytré lékárně najdete různé formy doplňků s vitamínem D, nejoblíbenější jsou ty v tekuté formě nebo sladké žvýkací bonbony.

2. Nedostatek spánku. Když spíme, imunitní systém se obnovuje

Spánek hraje klíčovou roli v celkovém lidském zdraví. Během spánku totiž probíhá celá řada procesů nezbytných pro naši obranyschopnost a celkovou vitalitu. V hlubokém spánku se opravují a obnovují buňky, včetně těch imunitních, spánek ovlivňuje i produkci cytokinů, které jsou signálními molekulami při koordinaci obranných reakcí našeho těla. Pokud dítě spí málo, tyto věci mu mohou začít chybět a to se začne projevovat na schopnosti bránit se bakteriální i virové nákaze.

 

3. Málo pohybu. Nejlepší je pravidelný sport, ale postačí i procházky

Pravidelný pohyb zlepší cirkulaci krve a transport kyslíku a živin do buněk, včetně těch imunitních. Tělo se tak účinněji brání infekci. Při sportu venku se také dítě ve zdravé míře otužuje a jelikož vše v našem těle je provázané, zlepšuje se kvalita spánku a snižuje působení stresu. Vyrazte s dětmi objevovat krásy přírody babího léta. Prospěje to i dospělým.

4. Nedostatečné hygienické návyky. Umí dítě kašlat a kýchat?

Učte děti být důslednými v pravidelném mytí rukou, a to nejen po návštěvě toalety, ale i před jídlem a po jídle a při návratu z venku. Děti by si měly zvyknout používat mýdlo a v případě potřeby i antibakteriální gely a také správně kašlat a kýchat, tedy nepřikrývat si ústa dlaní, ale kýchnout do rukávu v lokti nebo předloktí. Odtud se totiž případná infekce šíří mnohem hůře, viry a bakterie navíc z drtivé většiny zlikvidujete vypráním oblečení.

Když se děti po letních prázdninách opět vrátí do kolektivu, pravděpodobnost, že budou kolovat infekce přenášené vzduchem, je velká. Preventivně je dobré proplachovat nos mořskou vodou, sníží se riziko uchycení virů, mořskou vodu můžete použít, i když už děti kýchají.

5. Oslabená střevní mikroflóra. Musí převažovat prospěšné bakterie

Zdravý střevní mikrobiom je pro naši imunitu zásadní! Střevní stěna musí být schopná rozpoznat užitečné látky od těch škodlivých a cílit na potenciální hrozby. Mikrobiom střev je společenství bakterií (těch dobrých i těch špatných), virů, plísní a dalších mikroorganismů. Pokud chceme podpořit správnou funkci střeva, je potřeba doplňovat hlavně ty „dobré“ bakterie, které zabrání špatným přichytit se na střevní stěnu a množit se. Říkáme jim probiotika. Řadí se mezi ně třeba laktobacily nebo bifidobakterie.

Pokud (nejen!) u dětí zlepšíme stav žaludku a střev, podpoříme tím i vstřebávání vitamínů a minerálů z potravy.

6. Přemíra cukrů. Hlavně těch jednoduchých

Nadbytek cukrů ve stravě může z dlouhodobého hlediska oslabit imunitní systém. Snížení příjmu jednoduchých cukrů pomůže i střevnímu mikrobiomu. Protože ale víme, že děti bez sladkostí být nemohou, přinášíme vám tipy na mlsání, které je v přiměřené míře sladké tak akorát.

7. Nedostatek proteinů. Chce to ty z kvalitních zdrojů

Kvalitní bílkoviny z ryb, masa, vajec, luštěnin nebo oříšků pomáhají tvořit imunitní buňky jako jsou leukocyty a lymfocyty, proteiny jsou také základními stavebními bloky při tvorbě protilátek. Dostatečný příjem proteinů také pomáhá udržet pod kontrolou záněty a podpoří hojení.

Důležitý je i dostatečný příjem vitamínů. Nejlépe ze stravy

Vyvážená strava bohatá nejen na proteiny, ale také na vitamíny a vlákninu je základem. Ani s přicházejícím podzimem nezapomínejte na dostatek ovoce a zeleniny. V případě nemoci nebo zvýšeného výskytu onemocnění můžeme sáhnout i po doplňcích. Ty dětské jsou nejčastěji ve formě sirupů nebo bonbonů, radí se doplňovat především vitamín C, zinek a betaglukany.

8. Chybějící zdravé tuky. Jsou nezbytné nejen pro imunitu, ale i pro mozek a zrak

Do dětského jídelníčku zahrňte potraviny bohaté na prospěšné omega-3 mastné kyseliny. Jsou hlavně v rybách (losos, tuňák, sleď, makrela…), ale i ve lněném semínku, chia semínku nebo oříšcích. Omega-3 mastné kyseliny ovlivňují funkci B a T-lymfocitů a mají i antioxidační vlastnosti. U dětí je dostatek omega-3 mastných kyselin důležitý hlavně z hlediska vývoje mozku, nervové soustavy a zraku.

9. I stres má vliv. Myslete na to

Ve škole na dítě číhá mnohem více stresových faktorů než na prázdninách u moře… A když jsou děti vystavenému dlouhodobému nebo nárazovému silném stresu, zvýší se produkce kortizolu. Stresové hormony mohou potlačit imunitní reakce a tělo je najednou méně schopné bránit se infekcím a chorobám. Stres bohužel umí být všemocný… Často naruší i spánkový režim nebo stravovací návyky, a obranyschopnost se tak bortí domino efektem. 

Mluvte s dětmi, vyslechněte je a dejte jim najevo, že vás jejich problémy zajímají. Poskytnete dětem prostor pro zvládání stresu, trénujte s nimi relaxační techniky a podporujte jejich emocionální zdraví. Pokud na dítěti pozorujete, že stres už překračuje únosnou míru, vyhledejte pomoc odborníka. Schopný a empatický dětský psycholog umí pomoci zvládat situace i zjistit hlavní příčiny problému.

Tip z Chytré lékárny: Velký odbourávač stresu je pohyb a sport. Dopřeje jim únik od běžných povinností a oddych.

Nevíte si rady? Přijďte se poradit do našeho Centra prevence a péče, najdete ho v Chytré lékárně na Kobližné. Rádi se vám budeme věnovat! 💚

Mohlo by vás také zajímat