×

Co je to záškrt a jak se projevuje

Co je to záškrt a jak se projevuje

Záškrt neboli diftérie je závažné infekční onemocnění, které je však díky očkování v dnešní době považováno za velmi vzácné onemocnění. V minulosti se jednalo o jednu z nejčastějších příčin dětské úmrtnosti, plošné očkování bylo na území Česka zavedeno v roce 1946 a díky němu se v dnešní době téměř nevyskytuje. V článku se dozvíte jaké má záškrt příznaky, jaký je průběh onemocnění a proč je i v dnešní době očkování proti záškrtu důležité.

Původce záškrtu

Záškrt je způsoben odolnou bakterií Corynebacterium diphteriae, která produkuje tzv. difterický toxin. Tento toxin působí na buňky sliznic zejména dýchacích cest a vyvolává jejich rozpad a tvorbu pevně lpících krust na sliznicích.

Přenos záškrtu

Původce onemocnění se přenáší nejčastěji pomocí vdechnutí kapének z dýchacích cest nemocného, obsahující bakterie. Bakterie mohou také dlouhou dobu přebývat na předmětech nebo oblečení a způsobit nepřímou nákazu. Nositel bakterie však nemusí mít žádné příznaky onemocnění a může působit pouze jako bacilonosič a šířit tak nákazu dál. Vzácně se mohou bakterie do těla dostat přímou cestou prostřednictvím drobných ranek na kůži či drobným poškozením sliznice. Inkubační doba je obvykle 2-5 dnů

Průběh záškrtu

Nejčastěji se záškrt projevuje jako angína. Nemocný pociťuje dyskomfort v krku, doprovázený potížemi s polykáním. Přidávají se celkové příznaky infekce – celková slabost a únava, vysoká teplota a suchý kašel. Na krku je možné pozorovat zvětšené mízní uzliny, které se projevují formou oteklého krku. Typickým příznakem pokročilého onemocnění je přítomnost tzv. pablán – pevně lpící odumřelé buňky sliznice dýchacích cest. Otok dýchacích cest a přítomnost pablán vedou k dechovým obtížím až k udušení. Pokud se produkovaný bakteriální toxin dostane do krevního oběhu může vést k poškození srdce, ledvin a periferního nervového systému. Tyto příznaky se navíc vyskytují až s časovým odstupem po překonání onemocnění.

Diagnostika a léčba záškrtu

Přítomnost záškrtu se potvrzuje stěrem z krku. Léčba zahrnuje kombinace antibiotické terapie a specifické látky, která ruší účinky toxinu. Pacient je při potvrzení záškrtu léčen na infekčním oddělení a léčbu je důležité zahájit co nejdříve. 

Prevence - očkování

Očkování proti záškrtu je v České republice součástí dětského očkovacího kalendáře. Podává se celkem 5 dávek. První 3 dávky jsou podány v rámci Hexavakcíny v průběhu prvních měsíců života miminka. První dávku je možné aplikovat již od 9. měsíce. Očkování je dokončeno v 11.-13. měsíci miminka. Další přeočkování je poté v 5. a 10. letech. 

Očkování proti záškrtu funguje tak, že stimuluje náš imunitní systém k tvorbě protilátek proti bakteriím a při kontaktu s nimi je tak tělo chráněno svojí vlastní vytvořenou imunitou. Důležitost očkování není pouze pro jedince samotného, ale také pro celou společnost. Snižuje riziko výskytu onemocnění s cílem vymýtit dané onemocnění a chrání jedince, kteří očkování podstoupit nemohou (nemocní s poruchou imunity, novorozenci).  

O přesném očkovacím schématu pro Vaše děti se informujte u svého ošetřujícího pediatra.

Kdy zvážit očkování v dospělosti

Pokud plánujete cestovat do méně rozvinutých zemí (mimo Evropu nebo Severní Ameriku) a je vám nad 40 let, doporučujeme návštěvu ambulance cestovní medicíny ke konzultaci ohledně možnostech přeočkování. To se provádí kombinovanou vakcínou proti záškrtu, černému kašli a tetanu.

Mohlo by vás také zajímat