×

Zarděnky: hlavní příznaky a jak je léčit

5. 2. 2024
Zarděnky: hlavní příznaky a jak je léčit

Zarděnky, které můžete znát i pod názvem rubeola, jsou vysoce nakažlivé virové onemocnění způsobené RNA virem s charakteristickou růžovo-červenou vyrážkou. Naštěstí díky očkování už nejsou tak běžným onemocněním jako kdysi bývaly.

 

Průvodce onemocněním a inkubační doba

Zarděnky se přenášejí vzduchem, když infikovaná osoba kašle, kýchá a dokonce i když mluví. Virus může být také přenášen přímým kontaktem s jinými tělesnými tekutinami infikované osoby.

Kvůli vysoké nakažlivosti většinou dochází k rychlému šíření v kolektivu - zejména v rodinách, školkách, školách a na pracovišti. První příznaky zarděnek se obvykle objevují 14-21 dní, nejčastěji však 18 dní po styku s nemocným.

Hlavní příznaky a průběh nemoci

Zarděnky mívají obvykle mírný průběh, zejména u dětí. U dospělých však mohou být příznaky závažnější. Jako první se objeví zduřelé uzliny za ušima a vzadu na krku, do několika dní dojde k výsevu drobné vyrážky na obličeji a krku.

Nakažený bývá infekční asi 1 týden před výsevem vyrážky a je přestává jím být nejdříve 5 dny po jejím objevení, tedy do vymizení vyrážky.

Hlavními příznaky jsou:

  • mírně zvýšená teplota,
  • zduřené uzliny, kašel, bolest v krku,
  • růžovo-červená vyrážka,
  • únava, bolesti hlavy a kloubů.

Vyrážka

Typickým příznakem zarděnek je plochá, na dotek nevystupující růžovo-červená vyrážka. Ve většině případů nesvědí a není potřeba ji nijak ošetřovat. Obvykle vymizí do 5 dní od výsevu. Nejprve se objevuje na obličeji a poté sestupuje přes krk k trupu, na končetinách bývá pouze mírná.

Léčba

Specifická léčba pro zarděnky neexistuje. Léčebný proces se zaměřuje na zmírňování příznaků, dokud tělo virus nepřemůže.

Důležité je zaměřit se na odpočinek, příjem dostatečného množství tekutin a užívání léků proti bolesti nebo horečce. To pacientovi pomůže, aby lépe zvládl průběh nemoci. Jelikož jde o vysoce nakažlivé onemocnění, musí nemocný zůstat po celou dobu v domácí izolaci.

Vedlejší příznaky a komplikace

Komplikace bývají při zarděnkách vzácné. Pokud nastanou, bývají jimi nejčastěji záněty a bolesti kloubů (artritida), onemocnění krve či jater a velmi vzácně zánět mozku (encefalitida).

Největší riziko představují pro těhotné ženy, zejména ty v prvním trimestru, neboť může dojít k přenosu viru na plod, což často způsobuje vážné vrozené vady nebo dokonce předčasný porod. Ženy plánující těhotenství by se vždy měly ujistit, zda mají platné očkování proti zarděnkám, aby předešly onemocnění, a s ním spojenými vážnými následky pro jejich dítě. 

Prevence

Očkování je v současné době nejúčinnějším způsobem, jak zarděnkám předcházet. Obvykle je poskytováno v kombinaci s očkováním proti spalničkám a příušnicím jako MMR vakcína. Tato vakcína je považována za velmi bezpečnou a účinnou. První dávka vakcíny je obvykle podávána dětem ve věku 12-15 měsíců, s druhou dávkou následující ve věku 4-6 let.

MMR vakcína se od jiných liší tím, že je tzv. živá. Obsahuje oslabené původce zarděnek, spalniček a příušnic. Existuje tedy zvýšené riziko reakce než u jiných vakcín. Obvykle se do 2-3 dnů od očkování objeví zvýšená teplota až horečka, místo vpichu může zarudnout a být bolestivé. Tyto reakce se však mohou projevit až do 14 dní po očkování.

Při horečkách nad 38˚C podejte některý z přípravků ke snížení teploty, např. paracetamol či ibuprofen ve formě sirupu nebo čípku. Bolestivé místo vpichu můžete zklidnit chladivým obkladem nebo gelovým polštářkem.


Po prodělaném onemocnění vzniká doživotní imunita.

 

Mohlo by vás také zajímat