×

Spála: hlavní příznaky a jak ji léčit

22. 1. 2024
Spála: hlavní příznaky a jak ji léčit

Spála, známá také pod názvem druhá nemoc, šarlach nebo scarlatina, je bakteriální infekční onemocnění způsobené streptokokovou bakterií skupiny A. V minulosti byla mnohem závažnějším onemocněním, kterého se dnes díky snadné diagnostice a dostupnosti antibiotik nemusíte obávat.

Typickým poznávacím znamením spály je červená vyrážka, která je na dotek lehce hrubá, a výrazně červený jazyk. K nim se pak mohou přidat i horečka, bolesti hlavy, zvracení a bolest v krku. Na spálu nejčastěji trpí děti v předškolním a školním věku (od 5 do 15 let), ale nevyhýbá se ani dospělým.

Průvodce onemocněním a inkubační doba

Spálu způsobuje streptokok Streptoccocus pyogenes ze skupiny A, který je vysoce nakažlivý. Onemocnění se nejčastěji přenáší vzdušnými kapénkami při kašlání nebo kýchání, případně přímým kontaktem s infikovanou osobou. I proto se rychle šíří na místech, kde jsou lidé v těsném kontaktu - jako jsou školky a školy.

Inkubační doba je obvykle krátká, v rozmezí 1 až 3 dnů. Po uplynutí této doby se začnou objevovat první příznaky nemoci.

Hlavní příznaky a průběh nemoci

Jako první se objeví horečka, případně zimnice, bolesti v krku a nevolnosti. Na jazyku je bílý povlak. Během několika dnů dochází k typické spálové vyrážce.

Příznaky spály se obvykle projevují náhle a zahrnují:

  • vysokou teplotu a horečku,
  • bolest v krku a obtíže při polykání,
  • vyrážka připomínající „husí kůži“ s výrazným zčervenáním (může objevit nejprve na hrudi a poté se šířit na zbytek těla),
  • tzv. malinový jazyk, který je na začátku výrazně červený s bílým povlakem a pak se objevují vystouplé červené body,
  • bolest hlavy, nevolnost, zvracení a únavu.

Spálová vyrážka

Typická spálová vyrážka je jasně červená a jemně zrnitá, takže na dotek může připomínat rozházenou krupici nebo husí kůži. Nejdříve se objevuje na trupu a v podbřišku, odkud se může rozšířit na celé tělo. Zvláště výrazná bývá na místech s přirozenými záhyby jako je podpaží, podkolenní jamky nebo v tříslech. V obličeji se často objevuje začervenání tváří, zatímco samotná ústa a část obličeje kolem nich zůstávají bledá.
Vyrážka nesvědí, není potřeba ji nijak ošetřovat a postupně sama vymizí.

Léčba

Léčba spály spočívá v podávání antibiotik, nejčastěji penicilinu, případně jiných antibiotik, po dobu 10 dní. Důležité je začít s léčbou co nejdříve po vzniku prvních příznaků, aby se předešlo možným komplikacím. 

Nemocný by měl být mimo kolektiv minimálně 14 dní od vypuknutí nemoci. To je doba, po jakou je infekční a může ostatní nakazit.

Důležité je dopřát nemocnému klid na lůžku a podpořit jeho dostatečný pitný režim. Druhotné příznaky jako horečku a bolest v krku je vhodné léčit paracetamolem nebo ibuprofenem. Protože se spála léčí antibiotiky, nezapomeňte pořídit také kvalitní probiotika, která ochrání žaludek a předejdou potížím s trávicí soustavou.

Při nedostatečné léčbě hrozí závažné komplikace.

Komplikace

Při včasném rozpoznání a adekvátní léčbě je průběh onemocnění většinou bez komplikací a pacient se plně zotaví. Po prodělaném onemocnění se doporučuje ještě domácí rekonvalescence a to po dobu 2 týdnů. Záleží samozřejmě na průběhu nemoci a zdravotním stavu pacienta, dbejte tedy rad vašeho ošetřujícího lékaře. Je ale nezbytně důležité, nepřetěžovat organismus, aby nedošlo k těžkým komplikacím.

Přestože jde o dobře léčitelné onemocnění, mohou se objevit komplikace. K nejčastějším patří zánět středního ucha nebo vedlejších nosních dutin. Ve výjimečných případech se až měsíc po prodělání spály může dojít k zánětu ledvin či revmatické horečce postihující srdce a klouby.

Chytrý tip pro vás: Zánětu dutin nebo středního ucha můžete snadno předejít používáním mořské vody.

Prevence

Na spálu není očkování. Existuje mnoho druhů streptokoků, proto se i po prodělání onemocnění můžete znovu infikovat. Naštěstí je spála dobře rozpoznatelná a snadno léčitelná a komplikacím zabráníte včasnou a důslednou antibiotickou léčbou.

Předcházet onemocnění lze dodržováním důkladné hygieny jako je mytí rukou zejména v dětských kolektivech.

Mohlo by vás také zajímat