×

Nepozorné dítě? Pár tipů, jak zlepšit jeho koncentraci při učení

4. 9. 2023
Nepozorné dítě? Pár tipů, jak zlepšit jeho koncentraci při učení

Školní rok začíná a vy cítíte, že dítěti se nedaří soustředit se na učení a pozornost se mu rozutíká všemi směry? Přinášíme vám několik tipů, jak poskytnout dítěti prostor pro lepší koncentraci a které prvky v jídelníčku pomůžou jeho mozkovým závitům.

1. Klidné prostředí bez rušivých elementů

Pokud si dítko nechá na desce stolu telefon, v pozadí hraje televize a v koutě se povalují hračky, které ho přirozeně lákají mnohem víc, než otevřená učebnice, je jasné, že udržet pozornost bude náročné. Vytvořte si společně se školákem prostředí, které mu dopřeje klid, a to nejen po stránce zvukové, ale i vizuální.

2. Režim a rutina

Ač jde o slova, která moc přívětivě nezní, jejich nastavení a dodržování ve všedních školních dnech skutečně pomáhá. (A nejen u dětí!) Časový rozvrh a pravidelnost i v domácím prostředí pomůže vyhnout se stresu z chaosu a časové tísně, opakující se návyky navíc dítěti umožní lépe si rozvrhnout své mentální kapacity a energii.

Po škole za sportem a před večeří dvě hodiny na úkoly a opakování učiva? Po pár týdnech už si dítě bude k sešitu sedat automatizovaně.

3. Pauzy a dostatečný odpočinek

Při učení jsou krátké přestávky nezbytné. Každé dítě je v tomhle ohledu jiné, ale pokud vycítíte, že zrovna to vaše zvládá lépe intenzivní soustředění střídané častými krátkými pauzami, nebojte se mu je dopřát. Pokud školákovi zase nedělá dobře vytržení z delšího soustředění, nechte jej v klidu všechny úkoly dokončit a následně naplno odpočívat.

4. Vzduch, světlo a voda

V pokoji pravidelně větrejte, ať dítě dýchá čerstvý vzduch. Nezapomeňte zajistit dostatek světla, ať se jeho oči nenamáhají, a dbejte na pitný režim. Školák by měl pít čistou vodu nebo minerálku.

5. Aktivní dialog, ne jen memorování

Pokud dítě zapojíte aktivně, zapamatuje si toho mnohem víc, než když ho budete nutit slepě přeříkávat věci zpaměti. Místo pasivního čtení zkuste vést diskuzi o věcech, vysvětlujte mu souvislosti, neprozrazujte mu ihned správné řešení, ale nechejte jej, ať k němu aktivně dospěje samo.

6. Motivace zábavou

Nejdřív povinnosti, potom zábava. Čím dříve si na tohle dítě zvykne, tím lépe pro jeho budoucí dospělý život. Vytvořte v něm návyky povinnosti neodkládat, ale pustit se do nich a neodbývat je, ale online hru nebo další díl televizního seriálu si dopřát, až bude vše potřebné poctivě splněno.

7. Není to mučení, dělá to pro sebe

Pomozte dítěti pochopit, že i když ho malá násobilka a Sámova říše baví o něco míň než nová herní konzole, nedělá to přece ani pro přísnou paní učitelku, ani pro vaši radost, ale pro sebe. A poznávání nových věcí a souvislostí přece při správném podání člověka baví. Poznávat svět a jeho minulost i zákonitosti přece není nic, co by neměl mít rád.

 

Hodně dělá i strava. Na co nezapomínat a co doplnit?

I to, co dítě jí, ovlivňuje jeho schopnost soustředění. Děti by měly mít vyváženou stravu, bohatou hlavně na bílkoviny, vlákninu a zdravé tuky. Pokud je následujících prvků nedostatek, může to ovlivnit jejich schopnost soustředění.

1. Omega-3 mastné kyseliny

Tyto zdravé tuky jsou nezbytné pro fungování mozku a kromě toho, že zlepší psychickou pohodu a koncentraci, pomáhají i zraku, který je během školní docházky poměrně namáhán. 

Nízká hladina mastných kyselin ve stravě může být jednou z příčin potíží s učením a chováním. Cenným zdrojem omega-3 jsou hlavně ryby, největší množství najdeme v makrele nebo lososovi, dále pak oříšky nebo třeba chia semínka. Některé výzkumy hovoří i o vlivu omega-3 mastných kyselin jako o doplňku při léčbě ADHD.

2. Železo

Železo je důležité pro výrobu červených krvinek, které přenášejí kyslík do mozku a napomáhají koncentraci. Kvalitní zdroje železa představuje například hovězí maso, špenát nebo luštěniny.

3. Komplexní sacharidy

Komplexní sacharidy pomáhají stabilizovat hladinu cukru v krvi, což pomáhá dítěti lépe se soustředit. Celozrnné obiloviny, brambory, ovoce a zelenina jsou skvělým zdrojem. Pozor však na cukry jednoduché. Ty sice způsobí náhlý příval energie, z dlouhodobého hlediska mají spíše negativní dopad, ať už je řeč o vzniku zubních kazů, nadváze nebo diabetu.

4. Draslík

Jeho zásoby najdete v banánu, avokádu, luštěninách nebo třeba špenátu a brokolici. Je klíčový pro správné fungování nervového systému.

Kofein u dětí? Vůbec. Nejhorší jsou energetické nápoje

I když konzumace energetických nápojů dětmi není v naší republice přímo zakázaná (narozdíl od jiných zemí, třeba Polsko nebo Litva), zdravotníci stále dokola upozorňují na jejich špatné vlivy. A že jich není málo. Na kofein si člověk vybudovává rezistenci. Pijete kávu? A všimli jste si, že už vás jeden šálek nepovzbudí tak, jako kdysi?

Dítě si tak zadělává na závislost na kofeinu a s tím spojené zažívací problémy, potíže se spánkem, rozvoj migrény a úzkostných stavů a v případě neustálé zvyšování dávky nápojů i srdeční dysfunkce. Mimo jiné kofein působí jako diuretikum, působí dehydratačně, a tak i když má člověk pocit, že právě vypil čtvrt litru tekutin, pro jeho ledviny to naopak představuje zátěž.

Rada z Chytré lékárny: V energetických nápojích najdeme okolo 30 mg kofeinu ve 100 ml. Jedna plechovka (250 ml) tak obsahuje okolo 80 mg kofeinu. V jednom šálku kávy (klasické espresso) najdeme v průměru 60 mg kofeinu.

Kromě vysokého obsahu kofeinu v energetických nápojích najdeme extrémní množství cukru, který sice příval energie krátkodobě zvýší, z dlouhodobého hlediska však napáchá více škody než užitku, zvyšuje se tak riziko obezity a zubního kazu. A to tu ještě nemluvíme o umělých barvivech a sladidlech…

Mohlo by vás zajímat:

Mohlo by vás také zajímat