×

Nachlazení domácích mazlíčků a jak ho léčit

11. 1. 2024
Nachlazení domácích mazlíčků a jak ho léčit

Když nám někdo řekne, že je nachlazený, vůbec nás to nepřekvapí. Ale věděli jste, že rýmu mohou mít i domácí mazlíčci? Je to tak, váš pes nebo kočka ji také mohou poměrně snadno chytit. Překvapilo vás to? V tom případě čtěte dál. Prozradíme vám, jak poznáte, že je váš mazlíček nemocný, a jak ho léčit.

Všimli jste si, že váš pejsek nebo kočička nejsou úplně ve své kůži? Polehávají, kýchají nebo kašlou a celkově jsou bez nálady? Možná jsou nachlazení a potřebují vaši péči. 

Jak poznat, že je váš mazlíček nachlazený 

Ať už máte kočku nebo psa, to, že mají rýmu, poznáte podle několika charakteristických příznaků. Buď jim teče z nosu, nebo ho naopak mají ucpaný a špatně se jim dýchá, často kýchají a mohou mít i zvýšenou teplotu. Běžná teplota psů a koček se pohybuje mezi 38-39°C a změřit ji můžete v konečníku pomocí teploměru s měkkou špičkou. Dalšími příznaky může být ztráta chuti k jídlu, letargie nebo zánět očí, který se nejčastěji projevuje jejich zarudnutím nebo výtokem.

Pozorujete-li u svého mazlíčka některý z těchto příznaků, neotálejte a vezměte ho co nejdříve k veterináři. I když může jít jen o „obyčejnou“ rýmu, stejné příznaky mohou signalizovat i závažnější onemocnění. Nejprve je tedy třeba určit správnou diagnózu a poté zahájit vhodnou léčbu.

Léčba je podobná, ale ne stejná

Vaším cílem je zmírnit příznaky a zvýšit tak komfort vašeho mazlíčka. Podobně jako u nachlazeného člověka je i u mazlíčků nutné, aby hodně pili a odpočívali. Na pár dní tedy vynechte náročné procházky, v případě chladného počasí nezapomeňte na obleček, který vašeho pejska ochrání před prochladnutím, a dbejte na to, aby měl váš pes/kočka v misce vždy čerstvou vodu. Pokud odmítají pít nebo pijí málo, můžete jim potřebné tekutiny dodat pomocí velké stříkačky, kterou jim vodu po kapkách vpravíte přímo do tlamy.

Chytrý tip pro vás: Zkuste vašemu mazlíčkovi uvařit vývar z masa a zeleniny. Poctivý vývar je skvělým pomocníkem v boji proti nachlazení. Vývar pro mazlíčky nesolte a podávejte vlažný. 

Čirý výtok z čenichu není potřeba řešit. I když vás může polekat, většinou za pár dní odezní sám. Je-li však neobvykle hustý, nažloutlý nebo nazelenalý, vezměte vaše zvíře k zvěrolékaři, aby mu doporučil vhodnou léčbu.

Naopak pokud má váš pes nebo kočka ucpané dutiny a špatně se mu dýchá, je potřeba zvlčit vzduch. Častěji krátce, ale intenzivně větrejte a zvlhčujte vzduch. Nikdy nepřesunujte pelíšek k topení, které by zvířeti ještě více vysušilo sliznici. Skvělým trikem je napustit vanu horkou vodou a nechat zvíře několik minut v koupelně. Vytvoříte mu tak soukromou napařovací lázeň pro dutiny.

I když je léčba nachlazených zvířat podobná jako u člověka, rozhodně není stejná. Nikdy svému psovi nebo kočce nepodávejte léky určené lidem, ale vždy léčebný postup konzultujte s jejich veterinářem. Ten vám pomůže určit nejlepší léčebný plán.

Pamatujte, že i když může nachlazení u zvířete vypadat jako drobnost, neměli byste ho brát úplně na lehkou váhu. Vždy se poraďte o vhodné léčbě poraďte s veterinářem. Ať už jde o nachlazení nebo jiný zdravotní problém, zdraví a pohoda vašeho mazlíčka by mělo být vždy na prvním místě.

Mohlo by vás také zajímat