×

Monitory dechu pro miminka: Věděli jste, že vám je může zaplatit pojišťovna?

21. 9. 2021
Monitory dechu pro miminka: Věděli jste, že vám je může zaplatit pojišťovna?

Syndrom náhlého úmrtí kojenců jsou čtyři slova, která děsí každého rodiče malého miminka. Jelikož syndrom potkává děťátka do jednoho roku nejčastěji v noci, mnoho rodičů se pro klidný spánek sebe i miminka rozhodne pořídit do postýlky monitor dechu. Dobrý monitor dechu na případné riziko upozorňuje zvukem i vizuálně, rodiče tak nemůžou upozornění přehlédnout a mohou okamžitě jednat. Na monitor dechu přispívají nemalými částkami i české pojišťovny. Naše magistry si pro vás připravily přehled, jaké finanční částky můžete na nákup monitoru dechu pro své miminko čerpat a jaké jsou podmínky. Připomeneme také, jak vypadá první pomoc u miminka v případě bezvědomí.

Co je to SIDS?

Zkratka pochází z anglického „sudden infant death syndrome“ – syndrom náhlého úmrtí kojence. Pojem označuje nečekanou zástavu životně důležitých funkcí miminka staršího než jeden měsíc. Příčinu úmrtí nejde adekvátně vysvětlit. Podle Fakultní nemocnice Brno syndrom náhlého úmrtí kojence potká v České republice kolem 25 dětí ročně. Výskyt je až 4x vyšší u nezralých novorozenců ve srovnání s donošenými novorozenci.

SIDS se týká kojenců starších než 1 měsíc, postihuje děti v jejich prvním roce života. Největší pravděpodobnost výskytu je mezi 2. – 4. měsícem. Hypotéz, co syndrom náhlého úmrtí kojence způsobuje, je mnoho, stoprocentně spolehlivá prevence ale neexistuje.

Možností, jak se snažit SIDS předejít, není příliš, ale existují. Doporučuje se nepokládat dítě na břicho, nechat jej spát vždy na zádech, zajistit nekuřácké prostředí a snažit se zamezit přehřátí dítěte. Doporučuje se větrat krátce a opakovaně. Dítě by také nemělo spát na příliš měkké matraci, dobré není ani nechávat miminku hračky a plyšáky kolem hlavy. Další z možností, jak zajistit větší klid rodičů, je monitorování dechu dítěte.

Jaké jsou příznaky SIDS?

Syndrom náhlého úmrtí kojenců nemá žádné jasné příznaky, podle kterých byste poznali, že má dítě problémy s dechem. Pokud děťátko spí na podložce s monitorem, přístroj by vás měl včas a důrazně upozornit.

Jaká je první pomoc v případě náhlého selhání dechu u kojenců?

 

  1. Miminko oslovte. Pokud nereaguje, poškrábejte ho po chodidle, případně třete záda dlaní.
  2. Zhodnoťte barvu dítěte. Má jeho obličej přirozenou barvu, nebo se jeho kůže zdá namodralá až našedlá?
  3. Děťátko nereaguje na podněty a je v bezvědomí? Pokud jste v místnosti sami, začněte okamžitě resuscitovat. Dítě ztrácí kyslík z krve rychleji než dospělý člověk, první okamžiky jsou stěžejní. Záchrannou službu volejte až po minutě resuscitace a nezapomeňte si zapnout odposlech. Pokud je v místnosti další člověk, hovor se záchrannou službou vyřídí on a vy můžete zahájit resuscitaci.

Resuscitace miminka:

Má dítě volné dýchací cesty?

 

  1. Bezvědomí miminka mohla způsobit překážka v jeho dýchacích cestách. Zkontrolujte proto dítěti ústa, vyberte z nich vše, co do nich nepatří (odsajte hleny, zvratky, následně vyčistěte nos).
  2. U dětí do 1 roku se při poloze vleže nesnažte zaklonit hlavičku, nedoporučuje se to. U dětí starších 12 měsíců přitlačte dvěma prsty čelo a nadzvedněte bradu. V některých případech se tímto pohybem dýchací cesty dítěte zprůchodní a dýchání se samo obnoví. V případě, že děťátko začne dýchat, podložte mu ramena (třeba dekou nebo přikrývkou…).
  3. Jestli dítě začalo dýchat, zjistíte tak, že mu přiložíte ucho k ústům.
  4. Pokud je dítě stále v bezvědomí, začněte s umělým dýcháním. Pokud je dítě mladší 12 měsíců, ústy obemkněte nos i pusinku. Má více než 1 rok? Zacpěte mu nos a přiložte ústa na ústa.
  5. Proveďte 2 až 5 umělých vdechů.

U mininek je vdechování nezbytné. Většina jejich stavů bezvědomí je totiž způsobena překážkou v dýchacích cestách.

  • Nevdechujte celý objem svých plic. Tělo dítěte je malé, mělo by stačit vdechovat objem svých úst.
  • Sledujte hrudník dítěte. Při nejméně dvou vdeších by se měl nadzvednout a klesnout. Hrudník by se měl pohybovat přibližně stejně, jako kdyby dítě dýchalo samo.

Hrudník se nehýbe? Vaše vdechy nejsou dostatečné. Špatné je ale i dýchat přes výrazný odpor.

Jaká je frekvence umělého dýchání?

Novorozenec: 30 vdechů za minutu (1 vdech za 2 vteřiny)

Kojenec (1 měsíc až 1 rok): 20 vdechů za minutu (1 vdech za 3 vteřiny)

Pokud děťátko ani po umělém dýchání nepřijde k vědomí, zahájíme masáž srdce.
 

  1. Miminko musí ležet na pevné podložce.
  2. Konec svého ukazováku a prostředníku přiložte na hrudní kost (1,5 cm pod spojnicí bradavek). Možné je i obemknout hrudník dítěte rukami a hruď stlačovat palci.
  3. Hrudník dítěte stlačte o 2 až 3 cm.

Jaká je frekvence srdeční masáže?

Novorozenec: 120 x za minutu – poměr 1 vdech a 3 stlačení

Kojenec (1 měsíc až 1 rok): 100 x za minutu – poměr 2 vdechy a 30 stlačení

Pokud jsou na místě dva lidé, v resuscitaci by se měli střídat. Dodržujte u kojence poměr dva vdechy a patnáct stlačení hrudníku. Neprovádějte masáž i umělé dýchání zároveň.

Pravidelně po 3 až 5 opakování kontrolujte, jestli dítě nezačalo dýchat. Pokud ne, v resuscitaci pokračujte až do příjezdu záchranářů nebo pokud dítě nezačne plakat.

Pokud se vám podařilo miminko rozdýchat, uložte jej do stabilizované polohy a chovejte na svém předloktí obličejem ke svému tělu a hlavičkou mírně skloněnou. Nenastane tak riziko, že by se dítě začalo dusit zvratky nebo že by mu zapadl jazyk. Dýchání neustále kontrolujte!

Tip magistry:
Písemný a podrobný návod k resuscitaci miminka mají v balení přiložené i monitory dětského dechu. Návod uložte na místo, kde jej v případě nouze ihned najdete a použijete.

Příspěvek od pojišťovny na monitor dechu

Maminky a tatínci, věděli jste, že na zakoupení monitoru dechu můžete získat i finanční příspěvek od pojišťovny? Až 3000 Kč vám poskytne třeba Všeobecná zdravotní pojišťovna, peníze můžete kromě nákupu nebo zapůjčení monitoru nebo náhradní podložky použít také na pomůcky ke kojení nebo služby laktačních poradkyň.

Příspěvek můžete získat také u Vojenské zdravotní pojišťovny (až 1500 Kč), Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (až 1500 Kč) a dalších.

K získání příspěvků od pojišťovny je zapotřebí písemná žádost a následně faktura, tu najdete vždy v odkazu sledování objednávky z Chytré lékárny, který vám přijde na e-mail. Nemusíte se tak bát, že byste složitě sháněli doklady potřebné pro pojišťovnu. V případě, že e-mail ztratíte, je možné fakturu kdykoliv poslat znovu.

Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR

  • 3000 Kč na monitor dechu a jiné pomůcky
  • Kromě monitoru dechu můžete částku využít také na screeningová vyšetření během těhotenství, pohybovou aktivitu, přípravné předporodní kurzy, služby laktačních poradkyň, pomůcky ke kojení…
  • Čerpání příspěvku je možné až do 30. 11. 2021

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR

  • 1500 Kč na monitor dechu a jiné pomůcky
  • Kromě monitoru dechu můžete částku využít také na váhu pro kojence, odsávačku hlenů, teploměr, chůvičku…
  • Čerpání příspěvku je možné od 4. 1. 2021 – 20. 1. 2022 nebo do vyčerpání financí

Vojenská zdravotní pojišťovna ČR

  • 1500 Kč na monitor dechu a jiné pomůcky
  • Kromě monitoru dechu můžete částku využít také na pomůcky ke kojení, váhu pro kojence, odsávačku hlenů, teploměr, chůvičku…

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví

  • 1300 Kč na monitor dechu a jiné pomůcky
  • Pojišťovna přispívá částkou 1000 Kč v případě, že matka i dítě jsou pojištěné u OZP. V případě že jsou u OZP pojištěni oba rodiče, přispěje pojišťovna dalších 300 Kč
  • Příspěvek je možné využít i na očkování nehrazená z veřejného zdravotního pojištění, kurzy plavání a cvičení pro novorozence nebo jiné produkty sloužící k péči o miminko
  • Čerpání je možné do 31. 12. 2021

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna

Zaměstnanecká pojišťovna Škoda

  • 1000 Kč na monitor dechu
  • Pokud jste ještě maminka v očekávání, kromě částky na poporodní pomůcky a produkty pro péči o dítě je možné u Zaměstnanecké pojišťovny Škoda čerpat příspěvky také těhotenské screeningy, neinvazivní prenatální testování, vyšetření štítné žlázy a jiné, a to až do výše 3700 Kč
  • Čerpání je možné do 30. 11. 2021 (výjimku mají rodiče dětí narozených v prosinci 2021, tam se může podat žádost až do 20. 1. 2022)

Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna

  • 500 Kč na monitor dechu
  • Těhotné ženy navíc můžou využít příspěvek až 1000 Kč na předporodní cvičení, kurz psychoprofylaxe, nákup vitamínových doplňků pro těhotné a epidurální analgezii při porodu a jiné. Po porodu je možné čerpání až 1000 Kč na nákup pomůcek ke kojení
  • Čerpání je možné až do 30. 11. 2021

Rodiče si často pořizují také chůvičky (i ty najdete mezi produkty, na které většina pojišťoven novopečeným maminkám a tatínkům přispívá). Chůvičky oceníte hlavně v případě, že váš drobeček spí už od narození ve vlastním pokoji, spinká v ložnici o patro výš nebo zkrátka jen chcete mít dokonalý přehled o každém jeho poplakání.

Nejoblíbenější na trhu jsou produkty, které spojují monitor dechu a obrazový i zvukový přenos chůvičky, jako je tomu například u Angelcare monitoru pohybu a dechu. Citlivý bezdrátový senzor sleduje sebemenší pohyby vašeho děťátka, přenos zvuku může být aktivovaný buď hlasem, nebo se zvuk může přenášet nonstop. Kamera má i noční vidění, miminko je tak možné sledovat i ve tmě. Na bezpečí dítěte je zde kladen opravdu maximální důraz. Pokud chůvička po 15 sekundách nezaznamená žádný pohyb, ozve se pípnutí, které se pokusí dítě probudit, a po 20 sekundách je spuštěn alarm.

Pokud děťátko spává ve vícero postýlkách, například má jednu v obýváku, u babičky, není od věci si pořídit náhradní desku k monitoru dechu. Montáž je snadná, výrobek se hodí i na cesty.

Mohlo by vás také zajímat