×

Moc sluníčka kůži neprospívá. Jak vybrat vhodný opalovací produkt?

27. 6. 2021
Moc sluníčka kůži neprospívá. Jak vybrat vhodný opalovací produkt?

Věděli jste, že pokožka je největší orgán lidského těla? Naše pokožka zdaleka neplní jen estetickou funkci. Kůže chrání celé naše tělo a čím lépe se o ni staráme, tím lepších služeb se od ní dočkáme. A proto je nutné se o ni pečovat pravidelně a zejména v letních měsících ji chránit před přílišným sluncem.

Sluneční paprsky samozřejmě k životu potřebujeme, díky sluníčku se v našem těle tvoří vitamín D potřebný k dobrému stavu zubů a kostí, k činnosti svalů a ke správnému fungování imunitního systému. Avšak všeho moc škodí, a právě u pobytu na slunci to platí dvojnásob.

Když to s opalováním přeženete, má to následky. Spálená kůže dokáže být velmi bolestivou záležitostí, umí pálit a štípat i několik dní. A kromě velmi nepříjemného pocitu může spálení vést ke vzniku rakoviny kůže. Právě proto bychom měli dbát na kvalitní ochrannou péči určenou pro opalování.

Díky správně zvolenému opalovacímu krému je kůže po určitou dobu chráněna před spálením, opálíte se rovnoměrně a přiměřeně. Zamezíte předčasnému stárnutí  kůže a tvorbě vrásek, kvalitní opalovací přípravky umí kůži dodat potřebnou hydrataci, vitamíny a další prospěšné látky.

Kvalitní opalovací přípravky dokáží filtrovat škodlivé UVA a UVB záření.

A jaký opalovací krém si vybrat?

V orientaci mezi jednotlivými produkty a určení, který přípravek je pro vás nejvhodnější, vám pomůže zařazení do jednotlivých fototypů.

Co je to vlastně fototyp?

Fototyp je dán intenzitou pigmentu ve vaší pokožce, určuje se podle toho, jak vaše kůže reaguje, když je vystavená slunečním paprskům. Obecně vzato – čím je kůže světlejší, tím hůře snáší pobyt na sluníčku.

Fototyp I.

Sem se řadí lidé s nejsvětlejší pokožkou. Mají bledou pleť, často posetou pihami, barva jejich vlasů může být blond nebo do zrzava. Na sluneční záření reagují velmi brzy,  rychle zčervenají, snadno se spálí a začnou se loupat. Proto se lidem patřícím k I. fototypu doporučuje maximální možná ochrana, nejlépe opalovací mléka s ochranným faktorem SPF 30 – 50. Nezbytná je také si dostatečně chránit obličej, například CC krémem na opalování 50+ od Eucerin.

Fototyp II.

I u druhého fototypu najdeme lidi, kteří se snadno spálí. Jejich reakce na sluneční záření sice není tak extrémní, jako u lidí z Fototypu I., ale i tak snadno zrudnou a málokdy se opálí až dohněda. Lidé patřící k Fototypu II. mívají blond až hnědé vlasy, pokožku světlou, s béžovým nebo olivovým nádechem. V našich podmínkách by jim měl stačit faktor SPF 25, při pobytu u moře nejlépe SPF 30 – 50

Fototyp III.

Tento fototyp se v populaci vyskytuje nejčastěji, lidé patřící k třetímu fototypu zrudnou jen výjimečně a většinou se jim podaří se opálit do bronzového odstínu. Mívají tmavé blond až hnědé vlasy a většinou jim stačí opalovací přípravky s SPF 15, u moře nejlépe SPF 20 – 25

Fototyp IV.

Lidé řadící se k poslednímu fototypu mají to štěstí, že se na sluníčku spálí jen opravdu výjimečně. Zhnědnou poměrně snadno, kůže dobře reaguje a neloupe se. Mívají hnědé nebo černé vlasy, opalují se přirozeně. I tak by však z hlediska prevence rakoviny kůže neměli na ochranu před slunečním UV zářením zapomínat, stačí jim však lehčí ochranný faktor.

 

Opalovací mléko, pěna nebo sprej?

Chytrá lékárna nabízí širokou řadu přípravků pro péči při opalování. Vybrat si můžete opalovací mléko, sprej, olej nebo třeba pěnu. A pokud je vaše pokožkasuchá a loupe se, ulevte jí opalovacím máslem, vyzkoušet můžete třeba to s arganovým olejem pro rychlé zhnědnutí nebo s betakarotenem

A pokud jste aktivní sportovci, jezdíte na kole, bruslích nebo chodíte po horách, do batohu na výlet si přibalte suchý ochranný olej 3v1 na tělo, obličej i vlasy od Hyseke Biorga, sportovní opalovací sprej Ladival  nebo prakticky zabalenou opalovací emulzi od značky NIVEA, kterou můžete nosit s sebou všude na cestách.

Jdete k vodě? Zkontrolujte si, jestli příspěvek, který kupujete, je voděodolný. A nezapomínejte po každém koupání vrstvu opalovacího krému obnovovat.

Nezapomínejte, že na různé části těla se hodí jiný opalovací krém

Opalovací krémy na obličej mají jemnější složení a pleti se přizpůsobí lépe než tělové mléko, bývají nekomedogenní a kromě ochrany pleť vyživí a sjednotí. Ochranný SPF faktor bývá také součástí některých denních krémů kvalitní dermokosmetiky (např. některé od La Roche-Posay nebo od Cerave). 

Nedaří se vám se opálit?

Jste světlý typ a rádi byste měli bronzový odstín pokožky ještě než se vůbec vydáte k vodě? Vyzkoušejte hydratační samoopalovací mléko Vichy Idéal Soleil nebo gelovou samoopalovací péči od francouzské značky Avène. I hlubší vrásky a  pigmentové skvrny na obličeji dokáže zjemnit opalovací krém na obličej Ladival s OF 30.

Děti a pobyt na sluníčku

Odlišný typ opalovacího krému si žádá dětská pokožka. Tu je potřeba přes přílišných sluníčkem chránit obzvlášť, Pro vaše nejmenší volte krémy s co nejvyšší ochranou. Pro citlivou pokožku dětí zvolte například pěnu od Biodermy s ochranou SPF 50 nebo opalovací mléko pro kojence od La Roche-Posay.


Úleva pro spálenou kůži

No a pokud to přece jen s pobytem na slunci přeženete, s sebou v cestovní lékárničce se vyplatí mít vždy po ruce mléko po opalování, které nejen uleví od bolesti, pocitu napnuté kůže a nepříjemného svědění, ale pomůže pokožce rychle zhnědnout a nesloupat se. Hodit se vám bude třeba akční rodinné balení mléka po opalování od Biodermy, reparační péče od A-derma nebo chladivý gel s aloe vera.

Rada na závěr:

Na co opravdu nezapomínat?

Pokud máte v obličeji nebo po těle mateřská znaménka, věnujte jim zvláště při opalování zvýšenou pozornost. Ta větší můžete mít překrytá látkou, případně je dostatečně namazat vrstvou opalovacího mléka.

O riziku spojeném s mateřskými znaménky si můžete přečíst v našem článku Vyšetření mateřských znamének jako prevence rakoviny kůže.

Mohlo by vás také zajímat