Doprava zdarma nad 1 590 Kč | platby Benefit Plus kartou
×

Jodové tablety jako prevence? Nesprávné užívání může způsobit vážné zdravotní problémy

8. 3. 2022
Jodové tablety jako prevence? Nesprávné užívání může způsobit vážné zdravotní problémy

Konflikt na Ukrajině nenechává nikoho chladným. V reakci na ostřelování jaderné elektrárny a ruskou mobilizací nukleárních zbraní začali lidé ve velkém vykupovat jodové tablety, které chrání před účinky radiace. Lékárníci však upozorňují na zdravotní rizika, která nesprávné dávkování může přinést.

Jodové přípravky berou zákazníci útokem a lékárny hlásí vyprodáno. Proč? Poskytují totiž ochranu před vzniklou radiací. Mnoho zákazníků ovšem netuší, že nesprávné užití jodových přípravků jim může způsobit vážné zdravotní komplikace. Co radí odborníci a Státní úřad pro jadernou bezpečnost?

Preventivní užívání jodových tablet může poškodit štítnou žlázu i cévní systém

Pravidelné užívání jodových tablet by se vám mohlo vymstít. Předávkování jodem dokáže způsobit zvracení, horečku, zánět hrdla, bolesti břicha i průjem. Dostavit se může i dehydratace nebo šok. 

„Užívání jodové profylaxe jako prevence se důrazně nedoporučuje. Dlouhodobé užívání může způsobit ohrožení srdečně-cévního systému a poškození štítné žlázy,“ upozornilo ve své tiskové zprávě slovenské Ministerstvo zdravotnictví.

Stejně se k situaci vyjadřuje Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB): „je nutné zdůraznit, že požití jodových tablet je odůvodněno opravdu jen v situacích, kdy se v ovzduší vyskytuje právě radioaktivní jod, a to ve významném množství. Vzhledem k uvedenému je patrné, že užití stabilního jodu nefunguje univerzálně jako ochrana před ionizujícím zářením. Rozhodně tedy není na místě užívat tablety bez doporučení nebo dokonce preventivně“.

Co se děje při jaderné havárii?

Při výbuchu jaderné bomby nebo jaderného reaktoru se do ovzduší uvolňuje několik radioaktivních látek. Mezi ně se řadí například cesium 137, stroncium 90 a jod 131. Zatímco cesium a stroncium se mohou usadit po celém těle, jod se kumuluje hlavně ve štítné žláze. To přispívá ke vzniku rakoviny štítné žlázy, na kterou lidé trpěli zejména po černobylské havárii. 

Když si vezmete tablety jodu, štítná žláza se nasytí neradioaktivním jodem. Díky tomu už nezbývá žádné místo pro radioaktivní izotop jodu 131, a tak ho tělo vyloučí ven. Riziko vzniku rakoviny tak klesá. 

Věnujte pozornost dávkování

Jodové tablety si vezměte až v moment, kdy vás k tomu přímo vyzvou odborníci. Lékaři doporučují si tablety vzít během 1 hodiny po oznámení. Vhodné jsou jak pro dospělé, tak děti. Informace o dávkování najdete v příbalovém letáku.

Není potřeba propadat panice

Ačkoliv zprávy z médií vypadají občas hrozivě, panika a plašení může nadělat více škody než užitku. Při nákupu léků se vždy ujistěte, jakým způsobem a za jakých okolností je máte brát. Nesprávným užíváním/dávkováním si bohužel můžete zadělat na vážné zdravotní problémy. Vždy se proto poraďte s lékářem či lékárníkem.

 

 

leaf small

Mohlo by vás také zajímat