×

Chodí do školky a už je zase nemocné - co s tím?

12. 11. 2023
Chodí do školky a už je zase nemocné - co s tím?

Vaše dítko nastoupilo do školky a vzápětí už jste si ho museli nechat doma s rýmou, kašlem, bolavými oušky, střevní virózou, angínou… doplňte podle vlastní zkušenosti. Jak se proti “školkovým” nemocem bránit a co dělat, když už si je přinesete domů?

 

Je nepopiratelným faktem, že školkové děti jsou častěji nemocné. Dětský kolektiv je pro dětskou imunitu zatěžkávací zkouškou a viry a bakterie se v něm šíří rychlostí blesku. Ovšem i tento kontakt s nemocemi je pro vaše dítě důležitý. Pomáhá mu totiž budovat si lepší imunitu. Pokud vaše dítko nosí ze školky běžné virózy, mívá rýmu nebo občas zvýšenou teplotu, tak vězte, že je to naprosto normální.

Imunita základ zdraví

Všude se o tom mluví stále dokola, a protože opakování je matka moudrosti, řekneme to znovu i my - nejlépe vaše dítě ochrání jeho vlastní imunita. Bohužel, žádný zázračný lék neexistuje, i když by to bylo skvělé. Ničí imunita není 100%, je proto vhodné ji podpořit. Důležité je začít zavčasu, jelikož posílení imunity je dlouhodobý proces. Díky včasné přípravě existuje nižší riziko, že vaše dítě po nástupu do školky brzy onemocní.

A jak tedy imunitu vašeho dítěte posílit?

  • Vyváženou stravou s dostatkem vitamínů a minerálů. Dítě by mělo mít pravidelný přísun vitamínů z ovoce a zeleniny. Obzvláště v zimním období s vyšším obsahem vitamínu C.
  • Otužování je skvělý způsob posílení imunity. Je však potřeba s ním začít dříve než v září, ideálně už na jaře nebo v létě. Nejjednodušším způsobem otužování je chodit s dítětem ven za každého počasí. Dejte si pozor, aby by bylo dítě dostatečně oblečené, ale zase ne příliš.
  • Vhodné vitamínové doplňky stravy mohou imunitu vašeho dítěte skvěle podpořit. Ideální je začít už na začátku srpna, ještě než přijde dítě do kontaktu s prvními viry a bakteriemi.

Když už vaše dítě onemocní

Když už vaše dítě onemocní, nemá smysl nadávat na nezodpovědné rodiče, kteří své dítě posílají do školky s kašlem či rýmou. I když to pro vás ve většině případů znamená čáru přes rozpočet, nechte ho doma a dopřejte mu potřebnou léčbu.

Mezi nejčastější školkové nemoci patří kašel a nachlazení. Protože jde ve většině případů o virózu, antibiotika nejsou vhodná. Léčba obvykle spočívá v dostatečném odpočinku a zvýšeném příjmu tekutin. Pokud příznaky potrvají déle než týden, nebo jsou doprovázeny vysokou teplotou, navštivte vašeho pediatra.

Tip pro vás: Jak rozlišit mezi vlhkým a suchým kašlem se dočtete v tomto článku.

Průjmy a zvracení jsou nemilými návštěvníky vaší domácnosti. Jejich původ může být různý - od virů a bakterií, přes nesprávně upravené jídlo až po stres. Léčení zahrnuje dostatečný příjem tekutin, aby nedošlo k dehydrataci, a odpočinek. V případě podezření na otravu jídlem nebo příznacích trvajících několik dní vyhledejte lékaře.

 

Nechte dítě se doléčit

Hurá, už je skoro po nemoci, šup s děťátkem do školky! Vydržte, vytrvejte, i když je to náročné a zaměstnavatel už tlačí na váš návrat do práce. I dětské virózy je nutné doléčit a nepřecházet je. Jinak se vám to může vymstít. Průduškový kašel, rýma nebo třeba záněty spojivek se totiž rádi vrací.

Dítě je po nemoci unavené a jeho organismus oslabený, takže na něj nějaký ten “bacil” snáz skočí, a jste zase tam, kde jste byli. Pár dní navíc mu umožní se z nemoci zcela zotavit.

Co ještě můžete ovlivnit

Nemocem ve školce nelze úplně zabránit, ale jejich šíření můžete omezit dodržováním základních hygienických zásad. Naučte své dítě mýt si ruce po každé návštěvě toalety, před každým jídlem i po návratu z hřiště či procházky. Vysvětlete mu, že při kýchání nebo kašlání si musí zakrýt ústa, a pokud je potřeba, musí se vysmrkat nebo poprosit o pomoc paní učitelku.

Když přece jen onemocní, je důležité nechat ho doma a nevystavovat ho dalšímu styku s dětmi. Tím chráníte nejen zdraví vašeho dítěte, ale také zdraví ostatních dětí ve školce. Trvají-li symptomy nemoci delší dobu, nebo se zhoršují, navštivte ošetřujícího lékaře vašeho dítěte

Mohlo by vás také zajímat