Doprava zdarma nad 1 590 Kč | platby Benefit Plus kartou
×

Kašel u dětí i dospělých: Rozlišujte mezi vlhkým a suchým kašlem

22. 10. 2021
Kašel u dětí i dospělých: Rozlišujte mezi vlhkým a suchým kašlem

Kašel je jedním z nepříjemných příznaků nachlazení. Jde o obranný reflex, kašlání slouží k odstranění cizorodého materiálu nebo nadbytku hlenu z dýchacích cest. Kašel se nejčastěji projevuje při nachlazení s virovým původem, průběh bývá nekomplikovaný.

Intenzivní kašel ale narušuje spánek a nedostatek spánku vede k pomalejší léčbě. Kašlání dospělého i dítě fyzicky vysiluje a snižuje celkovou kondici.

Základem je rozlišovat mezi vlhkým a suchým kašlem. Suchý (také neproduktivní) kašel je dráždivý kašel, takzvaně nás „škrábe v krku“. Kašlání je bez hlenů, ale zato pro tělo velmi vyčerpávající. Děti i dospělí si často stěžují na to, že je ze suchého kašle začne bolet břicho nebo hlava. Na potlačení suchého kašle se používají léky zvané antitusika.

Na suchý a dráždivý kašel se užívá:

Suchý kašel může postupně přejít do vlhkého, tady je pak ale potřeba použít jiné léky. Výjimkou není ani že se při nachlazení, které trvá méně než 3 týdny, střídají fáze suchého a vlhkého kašle.

Při vlhkém kašli se produkují hleny, i s jejich vykašláváním ale mohou být problémy. Pro léčbu vlhkého kašle jsou určené přípravky, které ředí hleny a zlepšují vykašlávání.

Na vlhký kašel užívejte:

Léky podporující vykašlávání hlenů se ale nesmí podávat před spaním!

Dráždění v krku, které ještě nepropuklo v bolest nebo nachlazení, zmírníte pastilkami. „Doporučuji bylinné pastilky Tussirex, pastilky s jitrocelem nebo lišejníkem a ty doplnit minerální Vincentkou, která je skvělá i na hlasivky,“ radí magistra z Chytré lékárny na Slovákově. Voda z Luhačovic je ale k dostání i v pastilkách, které můžete nosit při sobě jako první pomoc při „knedlíku v krku“ nebo chrapotu. Pastilky Tussirex se navíc můžou použít na všechny druhy kašle, což se hodí v období, kdy si nejste jistí, jestli je to ještě suchý kašel, nebo už vykašláváte hleny.

Pokud vás nebo vaše dítě trápí nachlazení a nepříjemný kašel, nezapomínejte na dostatečný příjem tekutin. K ředění hlenu přispějí bylinné léčivé čaje, v Chytré lékárně jsou k dostání směsi na nachlazení a průdušky, výborný účinek má také jitrocelový čaj. Bylinky můžete doplňovat ovocnými čaji.

Ne každý přípravek je ale vhodný pro všechny. Některý se nedoporučuje pacientům s astmatem, kuřákům, jiný zas neprospěje diabetikům, kardiakům, těhotným ženám a podobně. U každého léčivého přípravku, doplňku stravy i čaje z Chytré lékárny najdete podrobné informace. Pokud si však nebudete jistí, stavte se za námi, rádi vám poradíme!

Stejně tak nám můžete napsat na facebook nebo zavolat na naši linku +420 734 754 805, kde vám je k dispozici magistra na telefonu.

Při léčbě nezapomínejte ani podporovat imunitu, aby bylo uzdravení co nejrychlejší. Rozpustit ve vodě můžete třeba vitamín C, skvělá je i kombinace zinku se selenem. Novinkou v posilování obranyschopnosti jsou i betaglukany. Střevní mikroflóru podpořte probiotiky, a to jak u dospělých, tak u dětí.

Jak léčit dětský kašel?

Kašel u dětí léčíme podobně jako u dospělých, při podávání léků se však řídíme věkem a hmotností. „Většina léčivých přípravků, které jsou uvedené pro léčbu kašle u dospělých, najdete i ve variantě pro děti,“ doplňuje lékárnice. „Některé sirupy také mají určenou dávku pro děti, znamená to tedy, že jim je rodiče mohou bez problému podat.”

Na suchý kašel u dětí podejte:

Na vlký kašel pomůže:

Pokud si nejste jistí, jestli vaše dítko trápí suchý kašel nebo už se objevují hleny, doporučujeme dětský sirup na kašel Tussirex junior nebo Stodal*.

Jak zastavit u dětí noční kašlání?

Pokud vaše dítko budí ze spánku úmorný kašel, můžete mu pomoci několika způsoby:

  • Zvlhčujte vzduch pokoje a často větrejte
  • Pomoci můžou i éterické oleje, eukalyptus vzduch čistí a dezinfikuje
  • Udržujte čisté horní dýchací cesty, odsávejte nosánek
  • Dítě by mělo pít dostatek tekutin

Podpůrnou léčbou může být také prsní balzám neboli Psí sádlo. Bylinky, které obsahuje, prohřejí tělo a podpoří čištění dýchacích cest. Co se týče čajů a bylinek, vždy volte pouze ty určené pro děti. Malé děti potřebují jiné dávkování než dospělí, při nachlazení jim může pomoci dětský jitrocelový čaj nebo dětský průduškový čaj.

Opět platí: Přípravky na vlhký kašel (Mucosolvan a jiné) nedávejte dítěti na noc!

Pokud kašel vašeho dítěte doprovází i zvracení, pískání nebo teploty, případně se nachlazení nemůže zbavit déle než týden, vyhledejte lékaře!

*Registrovaný léčivý přípravek. Před použitím čtěte příbalový leták

leaf small

Mohlo by vás také zajímat