×

Černý kašel: hlavní příznaky a léčba

Černý kašel: hlavní příznaky a léčba

Černý kašel (pertusis) je bakterální onemocnění, které postihuje dýchací cesty a je charakteristické silnými záchvaty kašle. V dřívější době to bylo jedno z nejčastějších a nejnebezpečnějších onemocnění v dětství. Od zavedení povinného očkování to již neplatí, i přesto mohou záchvaty kašle trvat několik týdnů a rapidně zhoršují kvalitu života pacienta.

Černý kašel, dávivý kašel nebo pertusis, to vše jsou názvy závažné infekční choroby s celosvětovým výskytem. Onemocnění černý kašel je charakteristické silnými záchvaty kašle a v posledních letech je zaznamenán nárust výskytu černého kašle. Rizikovou skupinou jsou především novorozenci, starší lidé a lidé trpící CHOPN nebo astma. Nynější nárůst počtu případů je mimo jiné způsoben omezením našich běžných společenských interakcí v průběhu pandemie Covid-19. Protože se černý kašel přenáší osobním kontaktem je důležité pečlivě dodržovat základní hygienická opatření jako je časté mytí rukou, zakrytí úst při kašli, časté větrání a dezinfekce dotykových ploch. V případě že se cítíte nemocní, je doporučeno nosit do veřejných prostor respirátor.

Původce černého kašle

Černý kašel je vysoce infekční onemocnění způsoben bakterií Bordetella pertusis, která produkuje řadu toxinů a látek, které usnadňují přichycení bakterie na sliznici dýchacích cest a jejich následné poškození, které může vést až k rozpadu sliznic. 

Přenos černého kašle

Jedná se o infekci dýchacích cest, a proto přenos probíhá vdechnutím infekčních kapének z dýchacích cest nemocného, případně blízkým kontaktem s ním. Inkubační doba je 6-21 dnů. Nemocný je nejvíce infekční v prvních dvou týdnech onemocnění, které jsou doprovázeny intenzivními záchvaty kašle. Je proto důležité nemocného jedince izolovat od okolí, aby bylo zabráněno šíření infekce. Mladí dospělí mohou být často infekční bez přítomnosti typických příznaků onemocnění a mohou tak působit jako bacilonosiči, což vede k dalšímu šíření onemocnění.

Průběh černého kašle

Černý kašel obvykle začíná jako běžné nachlazení s rýmou, kašlem a mírnou horečkou, která trvá obvykle 2 týdny. V tomto stádiu je těžce rozlišitelné od jiných běžných onemocnění respiračního systému a proto je diagnostika složitá. Postupně se rozvíjí typické záchvaty dráždivého kašle, kterém mohou vygradovat až do stavu nemožnosti nadechnout se. Často jsou doprovázeny zvracením a vydáváním zvuků podobným kokrhání. Během záchvatů kašle se může objevit i krvácení z nosu, do spojivek či do kůže, vzácně dochází ke zlomeninám žeber. Mezi záchvaty kašle je jedinec obvykle bez jiných příznaků onemocnění. Po akutní fází nastává období rekonvalescence, které trvá až několik týdnů a i malé dráždění dýchacích cest vede ke kašli. Nejzávažnější průběh má onemocnění u neočkovaných miminek, kdy dochází k dechovým pauzám, které mohou být fatální.

Diagnostika a léčba černého kašle

Z důvodu podobnosti černého kašle s jinými respiračními onemocněními je v počátku nákazy diagnostika obtížná. Nejpřesnější metodou vyšetření je výtěr krku a následná PCR diagnostika, která prokáže přítomnost genetické informace bakterie. Lze také využít metody stanovení protilátek v krevním oběhu. 

Hlavní léčbou černého kašle je antibiotická terapie, kdy nejčastěji používanými antibiotiky jsou makrolidy. Pro nejvyšší účinnost je důležité léčbu zahájit co nejdříve od vypuknutí příznaků onemocnění. Při užívání antibiotik je vhodné dbát na svojí mikroflóru užíváním probiotik. Neméně důležitá je i podpůrná léčba. Jako prevence dehydratace je doporučován dostatečný příjem tekutin a pro usnadnění dýchání je vhodné pravidelně větrat a zvlhčovat vzduch v místnosti. V případě těžkého průběhu je nutná hospitalizace v nemocnici.  

Očkování proti černému kašli

Očkování obecně funguje tak, že stimuluje náš imunitní systém k tvorbě protilátek proti bakteriím a při kontaktu s nimi je tak tělo chráněno svojí vlastní vytvořenou imunitou. Důležitost očkování není pouze pro jedince samotného, ale také pro celou společnost. Snižuje riziko výskytu onemocnění s cílem vymýtit dané onemocnění a chrání jedince, kteří očkování podstoupit nemohou (nemocní s poruchou imunity, novorozenci).

Očkování proti černému kašli je v České republice součástí dětského očkovacího kalendáře a je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Podává se celkem 5 dávek. První 3 dávky jsou podány v rámci Hexavakcíny v průběhu prvních měsíců života miminka. Další přeočkování je poté v 5. a 10. letech, kdy vakcína obsahuje už jen kombinaci černý kašel, záškrt, tetanus a dětskou obrnu. O přesném očkovacím schématu pro Vaše děti se informujte u svého ošetřujícího pediatra.

Očkování proti černému kašli v dospělosti

Spolehlivou ochranu před nákazou černým kašlem poskytuje pouze pravidelné přeočkování a to i v dospělosti. Přeočkování se doporučuje zejména dospělým osobám, které pracují s malými dětmi, těhotným ženám, osobám se sníženou imunitou a pracovníkům ve zdravotnictví.

V případě dlouhotrvajícího kašle, který nereaguje na běžnou domácí léčbu je vhodné kontaktovat Vašeho ošetřujícího lékaře či pediatra.

 

Mohlo by vás také zajímat