×

5 způsobů, jak chránit psy proti klíšťatům

20. 2. 2024
5 způsobů, jak chránit psy proti klíšťatům

Končí období posypové soli na chodnících a začíná sezóna klíšťat. Tito malí vetřelci nejenže způsobují vašim zvířecím miláčkům nepohodlí a podráždění kůže, ale také mohou přenášet vážné nemoci, jako je třeba borelióza či klíšťová encefalitida. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak můžete svého psa před klíšťaty chránit.

Základním stavebním kamenem prevence proti klíšťatům je použití odpuzujících přípravků. Ať už zvolíte ochranu před klíšťaty z Chytré lékárny, nebo raději půjdete přírodní cestou, cíl vašeho snažení bude vždy stejný - odpudit tyto malé parazity tak, aby je vůbec nenapadlo se do vašeho pejska zakousnout. Z jakých možností na trhu vlastně můžete vybírat?

Moderní způsoby ochrany

Obojky, pipety, žvýkací tabletky, spreje - existuje spousta možností, jak na klíšťata vyzrát. Všechny tyto produkty fungují tak, že klíšťata na psovi buďto odpuzují, nebo je zabíjejí, pokud se pokusí přisát. Vám stačí si vybrat nejpohodlnější způsob aplikace.

Obojky proti klíšťatům

Praktický, nejjednodušší a nejdéle působící forma ochrany. Účinná látka z obojku se uvolňuje postupně a díky tomu je schopný poskytnout vašemu pejskovi ochranu proti blechám a klíšťatům až na několik měsíců. Pro delší účinnost je vhodné při koupání psa obojek sundávat. Protože jsou účinné látky v obojku silné, neměli byste se ho dotýkat, což může být problém zejména v domácnosti s malými dětmi. Pořizovací cena obojku proti klíšťatům je ve většině případů vyšší, díky dlouhodobému účinku se však vyrovná ostatním prostředkům.

Výhody

  • dlouhodobá ochrana
  • jednoduchá aplikace

Nevýhody

  • vyšší pořizovací cena
  • pozor na dotýkání se obojku

Obojky vybírejte podle velikosti psa - nejen kvůli délce, ale i množství účinných látek, které jsou schopné vašeho psa chránit.

Pipety a spreje

Obsah pipety se aplikuje přímo na kůži psa, nejlepší je vmasírovat ho psovi na uši, kam si nedosáhne a nehrozí tak riziko olizování. Po aplikaci se látka vsákne do kůže zvířete a následně se distribuuje po celém těle. Díky tomu ho chrání před nepříjemnými parazity. Jejich účinnost je kratší, většinou maximálně 1 měsíc, a může být ještě snížena, pokud chodíte se psem v létě plavat, koupete ho nebo používáte šampon.

Použití spreje je trochu odlišné. Nanášejte ho postupně na všechny části těla. Vždy pohlaďte psa proti směru růstu srsti a poté teprve aplikujte sprej. Tím zajistíte, že se dostane až k pokožce a nezůstane jen na povrchu srti. Nezapomeňte i na tlapky! Výhodou sprejů je, že je můžete použít i na psí pelechy a boudy, postroje nebo letní oblečky.

Výhody

  • nižší pořizovací cena
  • jednoduchá aplikace na kůži zvířete
  • u sprejů možnost použití na pelech či boudu

Nevýhody

  • kratší doba účinnosti (cca 1 měsíc)
  • snížení účinnosti koupáním

Pipety vždy vybírejte podle velikosti/váhy psa.

Tablety

Jedna tabletka = měsíc bez starostí. I tak by se daly krátce shrnout účinky protiklíšťových tabletek. Jejich nespornou výhodou je, že je můžete podat i psům, kteří jsou již napadeni blechami nebo klíšťaty, a budete mít jistotu, že paraziti budou účinně eliminování. Ani pravidelné koupání psa nesníží jejich účinnost. Protože žvýkací tablety chrání „zevnitř“, můžete se se svým psem mazlit bez obav ze styku s ochrannými látkami obsaženými v obojcích nebo pipetách.

Výhody

  • jednoduchá aplikace
  • komplexní ochrana
  • mazlení bez omezení

Nevýhody

  • kratší doba účinnosti (1 měsíc)
  • různá pořizovací cena (dle počtu tablet v balení)

Přírodní alternativy

Pokud chcete k ochraně svého psa před klíšťaty použít raději přírodní cestu, určitě si nemusíte zoufat. Využít můžete účinky esenciálních olejů nebo si vybrat moderní ochranné prostředky s čistě přírodním složením.

Esenciální oleje

Esenciální oleje využívají přirozených vlastností rostlin a přinášejí vám jejich výhody v malých koncentrovaných kapičkách. Přírodní ochranu proti blechám a klíšťatům vašemu psovi poskytne např. levandulový, eukalyptový, tea tree nebo gerániový esenciální olej. Zvolit můžete i esenciální olej z citronové trávy.

Určitou nevýhodou esenciální olejů je nutnost jejich častější aplikace. Při používání dbejte na opatrnost, aby nedošlo k podráždění psí kůže, vždy doporučujeme je ředit.

Ne všechny esenciální oleje mohou být pro psy vhodné, před jejich použitím raději váš záměr zkonzultujte s veterinářem.

Chytrý tip pro vás: Vyrobte si domácí přírodní repelent proti klíšťatům a dalšímu otravnému hmyzu, který můžete používat vy i váš mazlíček. Stačí, když smícháte 2 díly vody, 1 díl jablečného octa a pár kapek esenciálního oleje s repelentními vlastnostmi. Hotový roztok nalijte do lahvičky s rozprašovačem a aplikujte vždy před pobytem venku.

Spojení přírody s moderními technologiemi

Nechce-li se vám vyrábět domácí repelent, ale přesto byste rádi vašemu pejskovi dopřáli přírodní ochranu proti klíšťatům, i na to existuje řešení. Někteří výrobci nabízí obojky, pipety a spreje vyrobené pouze s přírodními látkami. Díky tomu vznikly produkty s jednoduchou aplikací, přírodní silou a velmi dobrou účinností.

Velmi efektivní jsou např. výtažky z Margózy neboli Zederachu indického - stromu z tropických oblastí Asie. Účinně bojuje nejen proti blechám a klíšťatům, ale i mouchám, mravencům a domácím roztočům. Přípravky z něj mají okamžitý repelentní a biocidní účinek.

Jak vytáhnout klíště

Pokud váš pes chytí klíště, je důležité ho co nejdříve odstranit. Nejlepší způsob, jak to provést, je pomocí pinzety nebo speciálních nástrojů na odstraňování klíšťat. Určitě nesahejte na klíště holýma rukama! Chráníte tím i sebe. Klíště uchopte pinzetou co nejblíže kůži zvířete, neotáčejte s ním, jak jste možná byli dříve zvyklí, ale vytáhněte ho plynulým tahem. Pokud byste se ho snažili odstranit točením, v těle psa by mohla zůstat ukroucená „hlavička“. 

Vytažené klíště zabalte do papírového kapesníku a rozšlápněte ho nebo spláchněte do záchodu. Místo kousnutí vydezinfikujte a pravidelně kontrolujte kvůli případným známkám infekce.

 

 

Mohlo by vás také zajímat