×

5 věcí, které byste měli vědět, když má Vaše dítě horečku

8. 10. 2021
5 věcí, které byste měli vědět, když má Vaše dítě horečku

Zvýšená teplota nebo horečka je zvláště u malých dětí celkem běžná záležitost. Rodiče se ale mohou při prvních příznacích, že je něco v nepořádku, vyděsit, a proto jsme v Chytré lékárně dali dohromady několik věcí, kterými byste se měli řídit, když teploměr začne ukazovat zvýšenou hodnotu. Přečtěte si rady odborníků, co dělat, když má dítě zvýšenou teplotu, co dělat při horečce, jaké léky je možné užít a jaké přípravky dítěti rozhodně nesmíte dát.

Teplota lidského těla se pohybuje kolem 36,5 °C, u malých dětí a kojenců ale může být i běžná teplota těla 37 °C a někdy i lehce přes. Zvýšení teploty je přirozený jev, který znamená, že tělo bojuje s infekcí, ne vždy je potřeba ji tišit.

Pokud dítěti naměříte 37 °C až 38 °C, jde o subfebrilii, neboli zvýšenou teplotu, ta je při infekci žádoucí a neměli byste se ji snažit srazit nebo tlumit léky. 

Teplotu nad 38 °C považujeme u dětí za horečku, zde jsou pak léky namístě. Zdraví ohrožující stav je tzv. hyperpyrexie, což představuje zvýšení tělesné teploty nad 41 °C.

1. Jak změřit dítěti teplotu?

Zpozornět a zkontrolovat dítěti tělesnou teplotu bychom měli v případě, že si stěžuje na bolest hlavy, únavu, bezdůvodně pláče, má zimnici, červené tváře, odmítá jídlo, má zrychlený puls nebo mu rychleji buší srdce, nebo prostě jen pocitově cítíme na jeho kůži, že může mít zvýšenou teplotu.

Teplotu můžete měřit teploměrem:

  • Klasickým
  • Elektronickým digitálním
  • Bezkontaktním

U klasického skleněného teploměru, který si nejspíš pamatujete z dětství, se jako médium používala rtuť, ta už dnes ale bývá nahrazena galiem. „Ty ale nebývají tolik přesné, teploměr s galiem musíte pro odpovídající výsledek držet pevně třeba i 10 minut,” upozorňuje magistra Barbora Krsková z Chytré lékárny.

Digitální teploměry jsou rychlé, přesné a voděodolné, konec měření zahlásí zvukovým signálem. Teplotu měříme nejméně půl hodiny po probuzení nebo fyzické námaze. „I když je řada lidí dodnes přesvědčená, že nejpřesnější způsob měření teploty je starý dobrý rtuťový teploměr, není tomu tak. Digitální jsou dokonce často přesnější. Je však potřeba dávat pozor na správné používání,” vysvětluje.

„V lékárně slýcháme, že mezi rodiči se traduje, že by se mělo odečítat 0,5 °C od naměřené teploty v konečníku. To ale nemusí být spolehlivé, doporučuji neodečítat. Rozdíl mezi měřením v konečníku a v podpaží může kolísat v rozmezí od -0,2 °C do +1,9 °C. Pro nejlepší přehled o stavu dítěte ale teploty z různých částí těla mezi sebou neporovnávejte, měřte pořád na stejném místě,“ doporučuje magistr Marián Michalides z Chytré lékárny.

Dnešní doba však už nabízí i pohodlnější možnosti, stále oblíbenější je mezi rodiči bezkontaktní měření teploty. Bezkontaktní teploměry fungují na principu infračerveného paprsku. Je to nejrychlejší a nejpohodlnější způsob, teplotu můžete bezkontaktním teploměrem měřit už u miminek.

Bezdotykovým teploměrem navíc můžeme změřit teplotu i během toho, co dítě spinká. „Je dobré se v lékárně zeptat, jestli teploměr hlásí teplotu aktusticky, nejnovější verze už zvukové upozornění nemají, aby dítě pípnutí teploměru nevzbudilo,” radí magistr.

Teplotu je možné měřit:
 

  1. V podpažní jamce
    - nejlépe digitálním teploměrem
     
  2. V konečníku

    - nejčastější a nejspolehlivější způsob měření u novorozenců, kojenců a batolat
    - špička teploměru by měla být cca 1,5 cm v řitním otvoru, dítě nikdy nesmíme nechat se zavedeným teploměrem bez dohledu!
    - vhodný je teploměr s gumovou flexi koncovkou

  3. V ústech
     
  4. Na povrchu těla
    - nejlépe bezkontaktním teploměrem

Na co dávat u měření bezkontaktním teploměrem pozor?
 

  • Kůže na čele nesmí být vlhká, pot ochlazuje a snižuje výsledek měření.
  • Pokožka dítěte by neměla být krytá krémem, ty prokrvují a pokožku ohřívají.
  • Povrch senzoru teploměru musí být čistý. Pokud je zanesený, pečlivě jej očistěte a počkejte čtvrt hodiny, než začnete měřit.
  • Dítě by mělo být minimálně půl hodiny před měřením ve fyzickém klidu.
  • V pokoji by měla být přiměřená teplota, příliš chladný nebo horký vzduch zkresluje výsledky.

 

2. Jak poznám, že už jde o horečku?
 

V průběhu dne teplota dítěte přirozeně kolísá. „Například večer je u většiny dětí lehce vyšší, nejnižší zase uprostřed noci. Kromě fyzického zdraví záleží také na psychickém rozpoložení dítěte. Tělesná teplota se lehce zvýší třeba po delším pláči.”

Nejčastěji však bývá zvýšení tělesné teploty zapříčiněno nemocí. Při zvýšené teplotě nebo horečce dochází k aktivaci imunitního systému, bílé krvinky jsou pohyblivější a snaží se vypořádat s nemocí, která napadla tělo.

 

  1. Pokud dítěti naměříte zvýšenou teplotu, tedy 37 °C až 38 °C, není potřeba propadat panice.
  2. Horečku je třeba srážet až od momentu, kdy teplota překročí 38 °C!
  3. V případě, že tělesná teplota dítěte překročí hranici 40 °C, tedy hranici vysoké horečky, kontaktujte lékaře nebo záchrannou službu.

 

3. Jaké jsou nejčastější příčiny zvýšené teploty a horečky u dětí?
 

Probíhající infekce, nejčastěji infekce dýchacích cest. Obvykle jsou dětské nemoci způsobeny viry (chřipkové viry, herpetické viry, adenoviry…). Dalšími původci horečky u dětí jsou bakterie (streptokoky, stafylokoky, meningokoky…). Vedle bakterií způsobují infekce i plísně a parazité.

A v souvislosti s aktuální situací je potřeba si dávat pozor na multisystémový zánětlivý syndrom, který je spojen s infekcí COVID-19. Dochází k němu několik týdnů po překonání COVIDU-19. I když většina dětí a mladých lidí nemá žádné příznaky onemocnění koronavirem, případně má příznaky velmi mírné, můžou o několik týdnů později onemocnět multisystémovým zánětlivým syndromem.

Jde o novou nemoc. Příčinou postcovidového syndromu je systémový zánět způsobený reakcí organismu na virus.

Mezi příznaky multisystémového zánětlivého syndromu patří:

  • Vyrážka
  • Průjem a zvracení
  • Bolesti břicha nebo křeče
  • Celková slabost
  • Červené oči
  • Popraskané rty
  • Oteklé končetiny
  • Nateklá oční víčka
  • Olupování pokožky
  • Bolest hlavy a svalů

Podle Národního zdravotnického informačního portálu je multisystémový zánětlivý syndrom vzácný, ale vyžaduje rychlou a účinnou léčbu. Nezbytné je tedy okamžitě vyhledat lékaře! Léčba probíhá v nemocnici a trvá až několik týdnů.

Zvýšená teplota po očkování

Teplotu můžou vyvolat i stavy po očkování. Zvýšení tělesné teploty je následek imunitní odpovědi těla. Pokud teplota nepřesáhne 38 °C, nepodáváme žádné přípravky pro snížení teploty (antipyretika). Je však potřeba teplotu pravidelně kontrolovat, hlavně v noci. Léky na snížení teploty dáme dítěti až v případě, že naměříme více než 38 °C.

Tip magistry:

Pomoci dítěti zvládnout očkování může i homeopatie. Nemá nežádoucí účinky ani interakce. K očkování je doporučen přípravek Thuya occidentalis 9CH v dávkování 5 kuliček 1x denně po dobu 10 dní po aplikování vakcíny. U malých dětí je možné tyto kuličky rozpustit v malém množství kojenecké vody rozpustit a podat na lžičce (ne kovové).

Zvýšená teplota může být následkem i některých traumat, postižení gastrointestinálního traktu nebo mozku, některá metabolická autoimunitní, vzácná nebo onkologická onemocnění.

Má dítě horečku bez dalších příznaků?

U miminek nebo malých dětí (0,5 až 3 roky) může jít o šestou nemoc. Je to většinou první onemocnění, které dítě v životě potká, a projevuje se právě horečkou, která bez dalších příznaků přetrvává 3 dny, přičemž se pak objeví vyrážka na těle a na obličeji. Lékaři doporučují zvýšit příjem tekutin a podat léky snižující teplotu.


4. Čím srazím horečku?

 

Podáním léků snižujících teplotu (antipyretik)

Mezi ně patří:

  • Paracetamol (Panadol, Paralen)

  • Ibuprofen (Nurofen, Ibalgin) – kromě snížení horečky má i protizánětlivý účinek.

U těch nejmenších dětí doporučujeme léky ve formě čípků, případně pak sirupy. Od tří let můžeme dítěti podat i tabletky, vždycky však kupujte léky určené pro děti! Je tam menší dávka účinné látky, tedy taková, jaká je vhodná pro malé dítě.

„Při opatrování nemocných dětí se často střídají rodiče a prarodiče. Značte si, kdy byl dítěti podán jaký lék, aby nevědomky nedošlo k předávkování,” radí Marián Michalides.

Vyhněte se lékům s obsahem kyseliny acetylsalicylové u dětí do patnácti let, jelikož tyto léky mohou způsobit Reyův syndrom (jde o kombinaci jaterního postižení a nezánětlivé encefalopatie, tedy globální poškození mozku, často spojenou s edémem, tedy vzrůstem objemu mozkové tkáně).

„Tyto léky můžou užívat pouze dospělí. Mezi léky s kyselinou acetylsalicylovou patří například Aspirin nebo Acylpyrin, tyto jsou tedy pro děti zcela nevhodné!” zdůrazňuje magistr a dodává, že kdykoliv si rodiče nebudou jistí vhodností podání léku, můžou se obrátit na svého lékaře nebo na magistru z Chytré lékárny na čísle 420 734 754 805 nebo na facebooku.

Ochlazením

Srazit dítěti horečku může pomoci i zábal nebo omývání vlažnou vodou, doporučuje se 10–30 minut.

Tip magistry:

Osušku namočte do vlažné vody (cca 25 °C) a přikládejte na hruď a břicho po dobu 10–15 min. Dítěti by to mělo ulevit a tělesná teplota klesnout. Na dobré cestě jsme, pokud se podaří teplotu snížit o jeden až dva stupně. Nesnažte se horečku srazit na normální tělesnou teplotu.

Co ještě můžu udělat, pokud má dítě teplotu?

Dbejte na to, aby pilo dostatek tekutin. U horečky se občas projeví dehydratace, podávejte tedy dostatek vody nebo čajů. Pokud máte miminko, které kojíte, je nejvhodnější tekutinou mateřské mléko. Dítě oblečte do lehkého a prodyšného oblečení, vyhněte se umělým materiálům. Nejlepší volbou je pyžamko z bavlny.

Dítě neochlazujeme, když pozorujeme, že teplota teprve stoupá. V této počáteční fázi se snaží tělo bránit, je napadené patogeny a my naopak musíme tělu dodat teplo zvenčí. Dítě mívá v této fázi studené ruce a nohy, zajistěte mu tedy teplé ponožky, přikryjte jej dekou a udržujte v teple.

 

5. A kdy už s dítětem pospíchat k lékaři?
 

  • Pokud horečku doprovází zvracení
  • Pokud horečku doprovází ztuhlá šíje, dítě nemůže předklonit hlavu
  • Dítě má poruchy vědomí
  • Dítěti se těžko dýchá
  • Dostaví se dehydratace
  • Dítě má křeče
  • Dítě má vyrážku
  • Do 3 dnů se stav nezlepší

Pokud však zvýšenou teplotu naměříte novorozenému miminku, lékaře navštivte okamžitě.  Čím je děťátko menší, tím horší má schopnost termoregulace. Příčinou zvýšené teploty u miminka ale nemusí být vždy jen infekce, může ji zapříčinit třeba i růst zoubků.

Pokud teplota překročí 40 °C, případně se i vyskytnou křeče, urychleně kontaktujte záchrannou službu na čísle 155 nebo 112.  Febrilní křeče se vyskytují nejčastěji u dětí mezi 6. měsícem a 5. rokem.

Mohlo by vás také zajímat