×

Koronavirus

Covid-19 je infekční onemocnění, které způsobuje koronavirus SARS-CoV-2. Mezi nejčastější příznaky patří suchý kašel, dušnost, zvýšená teplota, zimnice, bolest svalů, únava, ztráta čichu a chuti. Někteří nakažení ani netrpí žádnými příznaky, přesto jsou infekční a nákazu šíří dál, aniž by o tom věděli. Důvod, proč se koronavirus šíří tak rychle, je snadná nákaza. Přenáší se vzájemným kontaktem pomocí kapének při mluvení, kýchání nebo kašli. Tyto kapénky se mohou šířit do vzdálenosti 2 metrů, což nákazu výrazně usnadňuje v místech s vysokou koncentrací lidí. Proto je zapotřebí v rámci prevence dodržovat zvýšená hygienická opatření, jako jsou nošení roušek a respirátorů, dodržování rozestupů, časté mytí rukou a používání dezinfekce

Objevte pestrou nabídku našich zdravotních potřeb. Pokud vás skolil koronavirus, budete potřebovat pravidelně monitorovat svůj zdravotní stav. K tomu perfektně poslouží digitální teploměr nebo oxymetr, který vám přesně změří SpO2 (množství kyslíku v krvi) a tepovou frekvenci. Hodit se vám budou také rychlé antigenní testy, které vám sdělí výsledek už do 15 minut. Pro preventivní účely doporučujeme do své výbavy pořídit i dezinfekce a respirátory pro maximální ochranu.

174 produktů Filtrovat

COVID-19

Covid-19 je infekční onemocnění, které způsobuje koronavirus SARS-CoV-2. Od roku 2019 převrátil celý svět naruby a do dnešního dne je stále aktuální.

Odkud se vzal koronavirus?

Koronavirus je tu s námi už mnoho let. Jen ne v takové podobě, jako ho známe dnes. Koronaviry dříve způsobovaly infekci pouze u zvířat, a to zejména ptáků a savců. V 60. letech 20. století se pak přenesly i na lidi. V roce 2002 se objevilo první závažné onemocnění SARS (syndrom náhlého selhání dýchání), po němž následoval MERS (onemocnění plic a ledvin) a na konci roku 2019 pak covid-19.

Poprvé byl covid-19 identifikovaném v čínském Wu-chanu, odkud se začal rychle šířit do všech koutů světa. V lednu 2020 vyhlásila WHO (Světová zdravotnická organizace) globální stav zdravotní nouze a v březnu 2020 stav pandemie. Do 8. září 2022 bylo v 199 zemích celkem potvrzeno 607,97 milionů případů, z toho 6,51 milionů úmrtí, které se připisují covidu-19.

Jak vypadá koronavirus

Koronavirus má podobu obalených jednovláknových RNA virů. Svůj název získal na základě své povrchové struktury, která připomíná sluneční koróny. Co se velikosti týče, dosahuje zhruba 120 nanometrů. 

Jak se koronavirus šíří

Důvod, proč se koronavirus šíří tak rychle, je snadná nákaza. Přenáší se pomocí kapének při mluvení, kýchání nebo kašli. Tyto kapénky se mohou šířit do vzdálenosti 2 metrů, což nákazu výrazně usnadňuje v místech s vysokou koncentrací lidí (MHD, školy, nákupní centra). Lidé se jednoduše nakazí tak, že kapénku vdechnou nebo se dotknou infikovaného povrchu a následně se jim kapénka dostane na obličej (ústa, oči, nos). 

Inkubační doba může být 1 až 14 dnů, přičemž s prvními příznaky se nakažený setká okolo 5 až 6 dnů od nákazy.

Nejčastější příznaky koronaviru 

  • Suchý kašel
  • Dušnost
  • Zvýšená teplota
  • Zimnice
  • Bolest svalů
  • Únava
  • Ztráta chuti
  • Ztráta čichu

Pozor: Někteří nakažení ani netrpí žádnými příznaky. Přesto jsou infekční a nákazu šíří dál, aniž by o tom věděli. 

Závažnost průběhu nemoci může záležet na zdravotním stavu nakaženého. Horší průběh nemoci se objevuje častěji u osob starších 65 let, případně u osob, které mají vyšší krevní tlak, problémy se srdcem, plícemi, jsou diagnostikované s cukrovkou nebo mají celkově oslabenou imunitu

Léčba

Léčba koronaviru je čistě symptomatická. To znamená, že se dají zmírnit pouze lokální příznaky. Můžete proto sáhnout například po:

Před použitím se vždy poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem a vždy si přečtěte příbalovou informaci či návod k použití.

Prevence

V rámci prevence je zapotřebí dodržovat zvýšená hygienická opatření, jako jsou nošení roušek a respirátorů, dodržování rozestupů, časté mytí rukou a používání dezinfekce. Jako nejúčinnější forma prevence se prokázalo očkování, které chrání před těžkým průběhem onemocnění. Data z Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) ukazují, že riziko hospitalizace seniorů nakažených omikronem po 2 dávkách očkování kleslo o 87 %. U ohrožených pacientů se riziko smrti při nákaze snižuje až 10krát. Aktuálně se očkuje 5 různých typy vakcín: vakcína Comirnaty od BioNTech/Pfizer, vakcína Spikevax od Moderna, vakcína Vaxzevria od AstraZeneca, vakcína Janssen od Janssen Pharmaceutica, vakcína Nuvaxovid od Novavax. Odborníci doporučují ohroženým skupinám (výše zmíněné) 3. a 4. posilovací dávku. Účinnost očkování totiž trvá zhruba 6 měsíců. 

Co dělat, když jste se dostali do kontaktu s nakaženým?

  1. Zavolejte svému lékaři a domluvte se na dalším postupu/testování.
  2. Zůstaňte doma a vyhněte se kontaktu s dalšími lidmi.
  3. Ve společné domácnosti zůstaňte v oddělené místnosti, vyhněte se používání stejných věcí
  4. Dodržujte hygienu, často větrejte.
  5. V případě zhoršení příznaků, zavolejte svému lékaři a domluvte se na dalším postupu.

Mutace koronaviru: alfa, beta, gama, delta a omikron

Velké nebezpečí koronaviru nespočívá nejen v rychlé nákaze, ale také v riziku potenciálních mutací. Virus vytváří přibližně 1 nebo 2 mutace za měsíc. Čím více cirkuluje, tím více možností k mutacím vzniká.

Alfa (britská mutace)

Mutace alfa je první mutace koronaviru. Objevila se na podzim roku 2020 na jihu Velké Británie, a proto se jí také přezdívá britská mutace. U této varianty nebyl prokázaný těžší průběh nemoci, zato se šíří až o 40 % rychleji než původní kmen z Wu-chanu. Příznaky jsou ovšem stejné. 

Beta (jihoafrická mutace)

Mutace beta pochází z Jižní Afriky, kde se objevila na konci roku 2020. Odborníci říkají, že obsahuje větší virovou nálož a zároveň více odolává protilátkám – v některých zemích se dokonce přestalo očkovat látkou od firmy AstraZeneca. U bety se také ukázalo více případů nákazy mezi mladými. 

Gama (brazilská mutace)

Mutace gama pochází z Brazílie, přestože se jako první objevila v Japonsku u skupinky brazilských turistů. Je velmi podobná jihoafrické variantě, a to z hlediska vyšší odolnosti proti účinku vakcín nebo přirozených protilátek.

Delta (indická mutace)

Delta je zatím nejagresivnější mutace koronaviru. Podle odborníků je 2krát vyšší riziko hospitalizace než u alfy, a navíc je nakažlivější než všechny výše zmíněné mutace. Poprvé se delta objevila v dubnu 2021, rychle se rozšířila po celém světě a vytlačila předchozí tři varianty koronaviru. 

Omikron

Omikron je nejnovější mutace, která vznikla v Botswaně a Jihoafrické republice. Tato mutace se šíří 2krát až 3krát rychleji než delta, zato je ale nejmírnější. Nemocní zpravidla netrpí dušností ani teplotou. Většina nakažených se obejde bez speciální lékařské péče.