

Rána jíž bývají chladnější, zkracující se dny jsou neklamnou známku blížícího se podzimu, se kterým většinou přichází i rýma a nachlazení. Letos ještě navíc se strachem z nákazy koronavirem Covid-19. Je proto velmi důležité o sebe pečovat a imunitnímu systému pomáhat. Základem je svěží životní styl, pestrá strava, dostatečný pohyb a otužování. Někdy to však nestačí. Zvlášť u dětí či seniorů.
Imunitě jsme se věnovali již v minulosti, nyní Vám však chceme přiblížit důležitý stopový prvek zinek, který se v těle nachází ve velmi malém množství a nedokážeme si jej sami vyrobit. Lidský organismus je odkázán na příjem z potravy či jiných doplňků. Je životně důležitý pro mnoho biochemických a fyziologických funkcí v lidském organismu a je tedy jasné, že jeho využití nebude jen při posilování imunity.
Tělo obsahuje 2 – 4 g zinku, které jsou rozmístěny ve všech tělesných buňkách, a to zejména ve svalech, kostech a kůži. V organismu však zásoby zinku nemáme, proto potřebujeme jeho nepřetržité dodávání. Nejvyšší koncentrace zinku v těle je u mužů v prostatě a spermiích.
Zinek se uplatňuje zejména v období chřipek a nachlazení, má stimulační vliv na imunitu (tzn., zvýší odolnost těla, proti onemocnění). Jeho lepší působení je pak v kombinaci s vitamínem C. Tato kombinace dokáže zmírnit (příp. zkrátit) dobu nachlazení, které je obvykle způsobeno virovou infekcí.
V těhotenství zinek ovlivňuje růst a dělení buněk a jeho nedostatek může způsobit defekty při vývoji nervové trubice, abnormality, kosterní malformace a celkově špatný vývoj plodu. Jestliže je deficit výrazný, může docházet ke spontánním potratům a předčasným porodům, nízké porodní hmotnosti nebo komplikaci při porodu. Má rovněž vliv na plodnost a také na udržení normální hladiny testosteronu v těle mužů.
U diabetiků je nutný dostatečný přísun zinku, protože bylo dokázáno, že jejich slinivka obsahuje asi polovinu normálního množství zinku. Zinek je totiž důležitý pro tvorbu inzulinu. Pokud je ho nedostatek, tvoří se inzulinu málo, dochází tak k ovlivnění metabolismu cukrů v těle. Vysoké množství je také v očních tkáních, jeho nedostatek pak zhoršuje jak vidění, tak postižení zraku u diabetiků. Proto se diabetikům doporučuje v rámci prevence diabetických komplikací mít dostatečně pestrou stravu bohatou na obsah zinku, popř. doplňky stravy s jeho obsahem.
Dále ovlivňuje vnímání chuti, zvyšuje chuťovou ostrost a povzbuzuje chuť k jídlu, čehož se využívá při nechutenství. Při velkém nedostatku zinku v těle může vznikat z nechutenství až anorexie, často v souvislosti se stářím nebo nádorovým onemocněním. Na nedostatek zinku musíme pamatovat u dětí, které trpí nechutenstvím a jsou často nemocné.
Zinek má velký vliv při hojení ran a příznivě působí na pokožku, vlasy a nehty. Proto se doporučuje podávat při špatném hojení např. bércových vředů, diabetické nohy či popálenin. Rovněž tak u kožních nemocí typu akné, seborea, lupénka a atopické ekzémy. Při nedostatku zinku dochází ke zhoršení kůže po celém těle - je suchá, hrubá, déle se hojí drobná poranění, rozvíjí se dermatitida (zánět kůže), tvoří se puchýřky nebo praskliny. U chronických ekzematiků může docházet ke zhoršení příznaků ekzému. Vlasy i nehty jsou lámavější.
Je důležitý pro zrak, chrání před vznikem šedého zákalu či jinými degenerativními chorobami. Proto bývá v kombinacích obsažen v přípravcích, které se užívají při únavě očí. Nedostatek zinku může způsobovat únavu, časté změny nálad a další psychické projevy, má vliv na paměť a schopnost učení.
Potřeba zinku je největší v období růstu a během dospívání, u těhotných a kojících žen, vegetariánů, starších lidí, u lidí s nadměrnou konzumací alkoholu, v případě zvýšeného stresu a u lidí, kteří se nadměrně potí. Zinek je lépe využitelný z živočišných než z rostlinných zdrojů, proto se jeho deficit často objevuje u vegetariánů a veganů.
Denní potřeba zinku se odvíjí od věku (děti do 4 let - 3mg; od 4-8 let - 5 mg; do 13 let - 8 mg; do 19 ti let - 9-11 mg; nad 19 let - 11 mg a pro těhotné a kojící - 12-13 mg).
Doporučená denní dávka zinku je v České republice stanovena vyhláškou na 15 mg a nejvyšší přípustné množství v denní dávce je 25 mg.
Pro dostatečný přísun zinku lze využít především přírodní zdroje a do stravy zařadit zejména červené maso, ovesné vločky, fazole, mrkev, špenát, ořechy a dýňová semínka.
Bioaktivní Influ-Zinek tbl.60* - doplněk stravy ve formě pastilek s příchutí pomeranče s obsahem organicky vázaného zinku a přírodního vitaminu C z tropického plodu aceroly. Nevhodné pro děti do 3 let. Vhodné pro těhotné a kojící ženy. Balení obsahuje 60 pastilek se sladidly.
Bioaktivní Selen+Zinek FORTE tbl.60* - doplněk stravy obsahující čistý, organicky vázaný selen na kvasnice (SelenoPrecise) se zinkem a vitaminy A, B6, C a E. Dospělí a děti od 12 let 1 tableta za den. Tablety užívat během jídla. Nevhodné pro děti do 12 let a těhotné ženy.
*Doplněk stravy, neslouží jako náhrada pestré stravy. Nepřekračujte doporučené denní dávkování.