Lékárny AkceSlužbyKarta osobní péčeBlog

Vitamín D jako prevence proti virovým infekcím

18. 1. 2021
Vitamín D jako prevence proti virovým infekcím

Ukazuje se, že vitamin D má velký význam v dlouhodobé prevenci, při nachlazení a u jiných respiračních virových nemocí. Má rovněž prokázaný vliv na funkci některých buněk imunitního systému. Posiluje bariérovou funkci sliznic a zprostředkovává přirozenou imunitu proti některým onemocněním. 

Co se děje, když máme vitamínu D málo?

Nedostatek vitaminu D má za následek nejen rozvoj osteoporózy, která v České republice postihuje více než jeden milion lidí, ale souvisí také s nízkou obranyschopností organismu, který tak snadno podléhá infekcím.

Kolik si můžeme vitamínu D dopřát?

Dávkování v těchto případech může být vysoké a to 2000 – 4000IU za den.

Nemůžeme to s vitaminem D přehnat a předávkovat se?

Všeobecně máme vitamínu D málo, předávkování hrozí až při dávkách 10 000 IU za den. Získáváme jej především ze sluníčka. Ale nyní máme dny krátké a slunečných je méně. V období od dubna do října je pak při běžném pohybu venku dávka ozáření pro tvorbu vitaminu D v kůži dostatečná. Horší je to v ostatních měsících, kdy musí organismus čerpat ze zásob v játrech nebo se spoléhat na příjem potravou.

Je i přirozený zdroj vitamínu D v naší stravě?

Nejbohatším zdrojem je olej z rybích jater (tresčích), dále tučné mořské i sladkovodní ryby (úhoř, losos, pstruh, makrela, sardinka, sleď, tuňák atd.). Vydatným zdrojem je také vepřové sádlo a slanina (pouze pocházející z prasat volně chovaných na slunci) anebo vaječné žloutky z vajec slepic z volného výběhu, které obsahují 4 – 6x více vitaminu D než slepice chované v klecích.

Je vitamin D dobrý ještě i k něčemu jinému?

Vitamín D má v organismu i další funkce a jeho nedostatek je rovněž dáván do souvislosti s rozvojem některých dalších onemocnění:

  • Vliv na metabolismus kostní tkáně - zvyšuje vstřebávání vápníku ze střeva a stimuluje buňky kostní tkáně k produkci kolagenu, je důležitý spolu s fosforem a vápníkem při mineralizaci kostí. To vše je nezbytné pro správný růst a vývoj kostí a jejich hojení po zlomeninách. U starších lidí a při léčbě osteoporózy je dostatečný přísun vitaminu D nezbytný, nejlépe spolu s vápníkem a vitaminem K2.
  • Vliv na rozvoj onkologických onemocnění - protinádorové působení je realizováno na několika úrovních, brzdí dělení nádorových buněk a současně zvyšuje jejich citlivost k nařízenému zániku. Pozitivní efekt byl potvrzen u nádorů prsu, prostaty nebo tlustého střeva.
  • Vliv na rozvoj duševních poruch - jeho nedostatek je prokazatelně jednou z příčin zhoršení paměti a výkonných funkcí mozku, které souvisejí s rozvojem Alzheimerovy choroby a stařecké demence
  • Vliv na dítě v těhotenství - jeho nedostatek v těhotenství je spojován s častějším výskytem alergií a astmatu u dětí.
  • U miminek a malých dětí je dostatek vitaminu D nezbytný pro správný vývoj mozku, nervů, imunitního systému a kostry miminka. Při nedostatku může docházet k poruše mineralizace kostí až zástavě růstu, deformaci kostí a častý výskyt zlomenin. Může být opožděné prořezávání zubů a následná kazivost, zvýšená náchylnost k infekcím, psychické poruchy – podrážděnost a neklid, někdy zácpa. U kojenců je nutné pro správný vývoj kostí dodávat vitamin D (cholekalciferol) ve formě kapek v dávce 500 – 1000 IU denně. V naší zeměpisné šířce se doporučuje podávání v období celého růstu.

Jak vybrat ten správný vitamin D?

V každé naší lékárně vám rádi poradíme a společně vybereme vhodný přípravek k posílení imunity či na jiný váš aktuální zdravotní problém. Někdy stačí „déčko“ samostatně, jindy je lepší v kombinaci ještě třeba s vápníkem či vitamínem K.

Mohlo by vás také zajímat