×

Tipy a rady na ochranu před klíšťaty z našich lékáren

24. 4. 2021
Tipy a rady na ochranu před klíšťaty z našich lékáren

Teplé jarní počasí se prozatím rozkoukává a tématika klíšťat tak zdánlivě nemusí být pro mnohé z nás ještě aktuální. Opak je však pravdou, aktivita klíšťat den ode dne stoupá a to napříč celou republikou. Navíc mohou být klíšťata aktivní právě již při nízkých teplotách okolo 5 °C. Proto přinášíme rady a tipy, jak se před klíšťaty co nejlépe chránit a jaké vhodné přípravky seženete v našich lékárnách.

Úplně na začátku je nutné si připomenout, že stejně jako u nemocí, je dobré dbát i v tomto případě na dostatečnou prevenci. Pokud se nám podaří samotnému přisátí klíštěte předejít, ušetříme si tím nejen nepříjemný pocit při jeho vytahování, ale snížíme tak především riziko nakažení nemocemi, jako je například velmi obávaná klíšťová encefalitida či neméně nebezpečná borelióza.

Klíšťata se zpravidla vyskytují na vlhkých a travnatých místech. Můžeme si je tak odnést nejen z procházky v lese, ale zrovna tak při návštěvě městského parku. Poslední dobou není totiž rostoucí výskyt klíšťat právě na zatravněných plochách městské zeleně žádnou výjimkou. Klíště si můžeme přinést i z pobytu na zahradě. Zde však lze samotnému výskytu zabránit a to tak, že se pokusíme snížit vlhkost prostředí a to například aplikací štěrkového, případně kamenitého povrchu, který zabraňuje právě tvorbě vlhkosti a tím snižuje lokální rizitko výskytu klíšťat. 

Vzhledem k tomu, že klíšťata se na naše tělo dostávají právě od země, měli bychom dbát především na kvalitní ochranu nohou a volbu vhodného oblečení. Ideální je mít nohy zakryté, nosit oblečení s klouzavým povrchem a vyvarovat se tmavých oděvů z důvodu větší možnosti přehlédnutí nežádoucího návštěvníka. Doporučujeme před návštěvou lesa či zahrady použít repelentní sprej, případně poslední dobou velmi oblíbené repelentní náramky.

Pokud se stane, že si domů přeci jenom přinese někdo z nás nezvaného návštěvníka v podobě klíštěte, určite doporučujeme na jeho vytáhnutí použít sadu pro jeho bezpečné odstranění. Pokud by následovalo nepříjemné svědění, lze aplikovat Puressentiel roll-on na zklidnění pokožky při bodnutí hmyzem.

Pokud však máme jakékoliv pochybnosti anebo se nějakou dobu od přisátí klíštěte necítíme dobře, určitě je nutné poradit se se svým ošetřujícím lékařem. Jelikož prevenci považujeme za jeden z kroků, jak nemocem přenášenými klíšťaty předcházet, určitě lze jako jednu z cest využít také očkování.

Na koho bychom však neměli zapomínat, jsou i naši domácí mazlíčci. Ať už jim tedy pořídíme repelentní obojek anebo je pravidelně koupeme za použití speciálního šamponu, důležitý je právě fakt, že na ně myslíme a staráme se tak o jejich zdraví. I pro ně platí nutnost pravidelné prohlídky srsti po pobytu v přírodě a odstranění klíštěte co možná nejdříve po jeho odhalení.

Určitě je dobré sledovat i mapu výskytu klíšťat, která je vždy aktualizována a díky které si lze udělat obrázek, jak je na tom v rámci výskytu klíšťat daná lokalita, kterou chceme navštívit.

Na závěr nezbývá než popřát co nejvíce pohodových chvil strávených v přírodě a co nejméně "zakousnutých" klíšťat. Přejeme všem pohodové dny a především pevné zdraví!

Mohlo by vás také zajímat