Lékárny AkceSlužbyKarta osobní péčeBlog

Měření krevního tlaku

Pravidelně Vám změříme tlak a hodnoty zapíšeme do kartičky.

Měření krevního tlaku

Vysoký tlak nebolí. Avšak neléčený vysoký tlak poškozuje cévy. To vede k závažným zdravotním následkům. Chceme-li vysokému tlaku předejít, či ho korigovat, je dobré ho pravidelně měřit. Základem však stále zůstává dostatek pohybu a vhodný jídelníček.

Ideální hodnota tlaku se u zdravého člověka pohybuje okolo 120/80, u dětí přibližně 110/70. Hodnota může samozřejmě jemně kolísat s odkazem na současnou situaci, kterou člověk prožívá, například stres.

V Chytré lékárně měříme klientům tlak zdarma

Abychom měli pod kontrolou zdraví našich klientů (s Kartičkou osobní péče), nabízíme jim možnost měření tlaku zdarma ve všech pobočkách. Mimo to se pravidelně účastníme různých aktivit, kde také měříme tlak, například na akci Svátek seniorů, Sport Life a podobně. Stačí, když klient požádá o měření, automaticky obdrží kartičku, kde jsou zaznamenány naměřené hodnoty, dále datum měření, případně termín příštího měření. Kartičku si klient může uschovat a ukázat svému lékaři.

Chci si měřit tlak, jak na to?

Tlak si lidé mohou měřit vlastním tlakoměrem i v pohodlí domova. Často se však setkají s nepravdivými hodnotami. „Samozřejmě se setkáváme s klienty, kteří si pravidelně tlak měří pomocí svého vlastního tlakoměru. Za což jsme rádi. Mnohdy se ale jedná o nekvalitní tlakoměry zakoupené v nespecializovaných obchodech. Proto i jim doporučuji přeměření našimi tlakoměry, které jsou od ověřeného výrobce,“ vysvětluje Zuzana Smolková, specialistka na zdravotnické potřeby. „Samotné měření probíhá tak, že klienta požádáme, aby si vyhrnul rukáv, který by ho neměl škrtit. Navlékneme měřící pás a upevníme. Klienta požádáme, aby si udělal pohodlí a byl v klidu. Následně začneme měřit. Výsledné hodnoty zapíšeme do kartičky a doporučíme případná opatření,“ popisuje průběh měření Jana Bartoňková, vedoucí magistra Chytré lékárny na Slovákově v Brně.

S věkem stoupá tlak, je třeba ho více hlídat

Větší pozornost bychom měli věnovat tlaku s přibývajícím věkem. Pokud nám tlakoměr pravidelně ukazuje hodnoty nad 140/90, jedná se o tlak vyšší, neboli o hypertenzi, která je nebezpečná tím, že namáhá cévy. Proto bychom měli co nejdříve navštívit lékaře, který nasadí antihypertenziva. Dlouhodobé neléčení vede k ucpávání cév a jsou náchylnější k prasknutí. To má za následek kardiovaskulární onemocnění. „Je-li hodnota vyššího tlaku jednorázová, je dobré zachovat klidový režim. Obecně doporučuji si lehnout a odpočívat. Jednorázové zvýšení tlaku může být totiž způsobené stresem a nemusí nutně znamenat srdeční onemocnění,“ vysvětluje Jana Bartoňková.

A jak na nízký tlak?

Nízký tlak je dán většinou dědičně. V tomto případě se často setkáváme se závratěmi, nepříjemné jsou také náhlé změny polohy. Nízký tlak se však dá oproti vysokému snadněji regulovat. „Klientům s nízkým tlakem nejčastěji doporučuji pít hodně tekutin. Na jednorázové zvýšení tlaku je dobrá Guarana, případně káva. Dlouhodobě je na zvýšení tlaku ideální sport,“ říká Jana Bartoňková. Za nízký tlak u dospělých se obecně považuje ten, který klesne pod 110/70.

 

JAK TO PROBÍHÁ?

  • Magistra Vám změří tlak a zhodnotí Váš současný stav.
  • Obdržíte malou kartičku s hodnotami Vašeho krevního tlaku.
  • Tato kartička je skvělým pomocníkem pro Vás i Vašeho lékaře.

Službu nabízíme v těchto lékárnách

Chytrá lékárna - Česká

Chytrá Lékárna Česká 6, Brno

Chytrá lékárna - Hlinky

Chytrá Lékárna Hlinky 122, Brno

Chytrá lékárna - Kobližná

Chytrá Lékárna Kobližná 71/2, Brno

Chytrá lékárna - Mendlovo náměstí

Chytrá Lékárna Mendlovo náměstí 16, Brno

Chytrá lékárna - Oblá

Chytrá Lékárna Oblá 75a, Brno

Chytrá lékárna - Orlí

Chytrá Lékárna Orlí 708/34, Brno

Chytrá lékárna - Slovákova

Chytrá Lékárna Slovákova 279/11, Brno

Chytrá lékárna - Tišnov

Chytrá Lékárna Komenského náměstí 123, Tišnov

Chytrá lékárna - Vyškov

Chytrá Lékárna Nádražní 1, Vyškov