Lékárny AkceSlužbyKarta osobní péčeBlog

Měření hladiny cukru v krvi

Býváte často unavení? Možná Vám kolísá cukr v krvi.

Měření hladiny cukru v krvi

Hladina cukru v krvi neboli glykémie se u zdravého člověka pohybuje v rozmezí 3,9 – 5,9 mmol/l na lačno. Tuto hodnotu snadno zjistíme z kapky krve. Opakovaně zvyšující se hodnoty jsou prvními příznaky vzniku cukrovky. Proto je měření glykémie nejčastěji prováděným vyšetřením u diabetiků.

Studie ukazují, že se v současnosti pro diabetes léčí přes 7 % všech obyvatel. Se stárnutím populace se odhaduje, že dojde k navýšení diabetiků nad 10 % populace. 26 % všech diabetických pacientů je léčeno pro nějakou zdravotní komplikaci. Proto je dobré sledovat glykémii i preventivně.

V Chytré lékárně si můžete nechat změřit hladinu cukru v krvi zdarma 1x za půl roku

Ideální je, když klient přijde na lačno, abychom získali přesné číslo. Vycházet můžeme také z postprandiálního měření, neboli hodnoty změřené po jídle.

U zdravých osob nepřekračuje postprandiální glykémie hodnotu 7,8 mmol/l, u pacientů s cukrovkou je obvykle zvýšena.

Nevím, jakou mám hodnotu. Jak ji zjistím?

Změřit se můžete nechat buď v rámci preventivní prohlídky u praktického lékaře, na kterou máte nárok jednou za dva roky nebo pokud máte glukometr (přístroj na měření hladiny cukru v krvi) sami doma. Změřit si hladinu cukru v krvi můžete také pravidelně v naší Chytré lékárně na Slovákově  v Chytré lékárně na Orlí. Vše Vám vysvětlíme a ukážeme, jak s glukometrem zacházet.

Měření pomocí glukometru buď pravidelně potvrdí správnost probíhající léčby, případně preventivně varuje před možným vznikem cukrovky. Díky pravidelnému selfmonitoringu získáme přehled o hladině cukru v rámci jednoho dne, kdy hladina cukru v krvi kolísá v důsledku zvýšené fyzické aktivity.

Proč se mám pravidelně měřit?

Opakovaně nebo trvale zvýšená hladina cukru v krvi může značit diabetes, neboli cukrovku. Cukrovkou lze onemocnět i v průběhu života. Většinou vzniká díky vysokému příjmu živočišných tuků a celkově díky nezdravému životnímu stylu. Cukrovka může vzniknout například také po operacích či při zánětech slinivky břišní.

Jak naše tělo nakládá s cukrem?

U zdravého člověka se cukr (tedy glukóza) přesouvá z krve do tkání, kde je ho potřeba jako zdroje energie. Jeho správné fungování zajišťuje inzulín. Pokud se ve slinivce břišní tvoří málo nebo žádný inzulín (nebo tělo případně inzulín produkuje, ale nereaguje na něj), nedostává se cukr tam, kam má a zůstává v krvi. Dlouhodobě zvýšená hladina cukru v krvi potom může poškozovat nejen cévy, ale i další tkáně.

Naopak pokles glykémie pod hodnotu 2,2 mmol/l se označuje jako hypoglikémie. Při hypoglykémii je ohroženo zásobování mozkové tkáně glukózou. Mírná hypoglykémie se u zdravých lidí projevuje například při nízkém příjmu potravy či vysoké tělesné zátěži. Příznaky jsou však mírnější. Většinou dojde k několikavteřinové mdlobě. Pravidelné měření je tedy jediný způsob, jak snadno zjistit, jakou vlastně mám hodnotu cukru v krvi.

Jak se cukrovka léčí?

Zatímco cukrovce I. typu se nedá předcházet, výskyt cukrovky II. typu lze významně ovlivnit vhodnou prevencí. Většinou totiž vzniká jako reakce organismu na nadměrnou konzumaci jídla a nezdravý denní režim.

Nemoc je možno úspěšně léčit, lépe řečeno držet pod kontrolou. Léčbu cukrovky vždy provází především dieta a pohybové aktivity. Diabetik se musí naučit vyrovnávat výkyvy hladiny cukru v krvi a minimalizovat je. Měl by si sestavit vyvážený jídelníček potravin s nízkým glykemickým indexem, příp. sníženým počtem kalorií (diabetici s nadváhou). Kvalita života diabetika je výrazně ovlivněna schopností dodržovat dietu a také najít rovnováhu mezi jídelníčkem, fyzickou aktivitou a příjmem inzulínu. Pohyb, stejně jako přísun inzulínu, snižuje hladinu cukru v krvi. Příjem potravy naopak glykémii zvyšuje.

Využijte proto možosti měření glykémie v naší lékárně a mějte přehled o svém zdraví.

Měření glykémie probíhá v našich dvou Chytrých lékárnách a to v:

Chytré lékárně na Slovákově 11, objednávejte se, prosím, na tel. čísle 734 754 805.

 Chytré lékárně na Orlí, a to vždy ve středu od 10 hod. do 16 hod., objednávejte se, prosím na tel. čísle 734 754 811.

Ceník:

Naši klienti s Kartičkou osobní péče mají tuto službu zdarma 1 x za půl roku, více než 1 x za půl roku 20 Kč.
- Klienti bez Karty osobní péče hradí poplatek 40 Kč.

Službu nabízíme v těchto lékárnách

Chytrá lékárna - Orlí

Chytrá Lékárna Orlí 708/34, Brno

Chytrá lékárna - Slovákova

Chytrá Lékárna Slovákova 279/11, Brno