Lékárny AkceSlužbyKarta osobní péčeBlog

Inko poradna

Trápí Vás inkontinence? Navštivte naši poradnu.

Inko poradna

Únik moči neboli INKONTINENCE znamená jakýkoliv samovolný únik moči. Postihnout může každého z nás, bez ohledu na věk a pohlaví. Nemusí však ovlivnit náš způsob života. V dnešní době existuje také mnoho druhů absorbčních pomůcek, takže lze inkontinenci řešit snadněji. Největším problémem je podle odborníků stále nízká informovanost o možnostech léčby. S tím však může pomoci naše inkoporadna.

Podle statistik únikem moči trpí více jak milion Čechů. Riziko inkontinence stoupá s věkem. Únik moči se dnes netýká pouze žen, v Česku jí trpí přibližně 150 tisíc mužů. U mužů bývá následkem po operacích prostaty a trpí jí zhruba jeden ze sta mužů, kteří podstoupili právě operaci prostaty kvůli nezhoubnému onemocnění. Po operaci zhoubných nádorů postihuje inkontinence zhruba každého pátého muže.

Co je lehký únik moči?

Lehké formy úniku moči postihují více ženy, ale nevyhýbají se ani mužům. Lehký únik moči je nejméně závažný stupeň inkontinence. Přesto se jedná o problém, který znepříjemňuje každodenní život. Lehký únik moči je charakteristický občasným únikem moči, a to tzv. po kapkách nebo maximálně 1–2x denně při vyšší fyzické námaze nebo také při kýchnutí, kašlání nebo i v těhotenství. Únik moči je obecně charakteristický poruchou nebo sníženou funkcí uzávěrového mechanismu močového měchýře. Inkontinence má vždy více příčin. Kromě věku jde zejména o genetické sklony, pohlaví nebo ochabnutí svalů pánevního dna. Výskyt inkontinence v důsledku ochablosti svalstva je v ženské populaci v produktivním věku nejčastější. Například po menopauze jí trpí dokonce každá čtvrtá žena. Velmi častá je i v těhotenství a po porodu. Mezi příčiny, které mohou ovlivnit schopnost udržet moč, patří: genetické sklony, zdravotní stav, psychika, věk, pohlaví, pohyblivost pacienta, obezita, zácpa nebo chronický kašel, infekce močových cest, užívání léků a další. Po příčinách inkontinence je třeba pátrat. Mnoho z nich lze zvládnout vhodnými léky či relativně nenáročným chirurgickým výkonem.

Cvičení

Důležitou součástí boje s únikem moči je zdravý životní styl, jehož nedělitelnou součástí je fyzická aktivita – pohyb a cvičení. Zvláště na posílení svalů pánevního dna existují speciální cviky, díky nimž člověk dokáže lépe ovládat vyprazdňování. Říká se jim Kegelovy cviky a jsou zaměřeny na posilování svalů pánevního dna, ať už jako forma prevence nebo jako náprava drobných anatomických odchylek vzniklých zejména po porodu. S cvičením Vám poradíme a zajistíme zdarma nové výukové DVD s názornými ukázkami a sestavami cviků, jejichž správné a pravidelné praktikování přináší velmi dobré výsledky, a to až v 80 % případů. Začněte správně cvičit už dnes!

Co je těžký únik moči?

Závažnější formy úniku moči postihují 15 % žen a 8 % mužů ve věku nad 65 let. Celosvětově trpí vážnou formou inkontinence více než 200 miliónů osob. Těžká inkontinence je nejtěžším, nejzávažnějším stupněm inkontinence. Představuje zátěž nejen pro postiženou osobu, ale také pro její nejbližší okolí. Těžký únik moči je charakteristický trvalým únikem moči, a to několikrát denně i v noci a v množství více než 200 ml za 4 hodiny. Často postihuje imobilní (nepohyblivé) pacienty, kterým může současně s močí unikat také stolice. Inkontinence má vždy více příčin. Kromě věku jde zejména o genetické sklony, pohlaví nebo ochabnutí svalů pánevního dna.

Pokud se jedná o těžký únik moči, měl by vám ošetřující lékař (praktický lékař, urolog, gynekolog, neurolog, geriatr) předepsat vhodné pomůcky. Máte na ně nárok a jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Pomůcky lze i volně koupit v různých velikostech balení. S výběrem té vhodné Vám rádi pomůžeme v Chytré lékárně na Slovákově.

Hygiena při inkontinenci

Péče o pokožku při inkontinenci je důležitá kvůli zdraví a pohodlí pacienta. Intimní místa lze omývat tradičně vodou nebo lépe speciálními kosmetickými přípravky. U nás je oblíbená například kosmetika Menalind, konkrétně čistící pěna. Tato pěna rychle a šetrně očití silně znečištěná místa a díky kreatinu chrání pokožku před škodlivými vnějšími vlivy. Navíc neutralizuje zápach a je bez parfemace.

Zdravotní pojišťovny přispívají na pomůcky

Zdravotní pojišťovny pomáhají v boji s inkontinencí a inkontinenční pomůcky plně nebo částečně hradí na poukaz, který Vám předepíše lékař.

Trpíte Vy nebo někdo z Vašich blízkých únikem moči? Objednejte se do naší inkoporadny, kde Vám naši odborníci poradí, jak s inkontinencí bojovat.

Vyzkoušejte vzorek zdarma

V naší inko poradně Vám pomůžeme s výběrem vhodné pomůcky, zajistíme zdarma vzorek na vyzkoušení a poradíme i s další péčí, vhodnou kosmetikou, či cvičením.

Inkoporadna je zdarma pro ty, kdo vlastní Kartičku psobní péče. Objednávat se můžete na tel. 734 754 805​.

Službu nabízíme v těchto lékárnách

Chytrá lékárna - Slovákova

Chytrá Lékárna Slovákova 279/11, Brno