×

Roupy, zdánlivě zapomenutá dětská nemoc, která se však vrací!

4. 3. 2020
Roupy, zdánlivě zapomenutá dětská nemoc, která se však vrací!

V poslední době přibývá případů, kdy se stále častěji objevuje u pacientů zapomenutá dětská nemoc - roupy.  Jejich počet zřejmě letos ještě poroste. Roupy, jakožto jedno z nejčastějších parazitárních onemocnění, postihuje pouze lidi, nejčastěji děti. A neubrání se jim ani dospělí. 

 

Co jsou roupy a jak vypadají?

Roupy, neboli enterobióza, je tzv. onemocnění špinavých rukou, odborně parazitární infekce, vyvolaná červem zvaném Enterobius vermicularis, lidově roup dětský. Tento drobný asi centimetr dlouhý červ bělavé barvy parazituje u nakažených osob v konečném úseku tenkého a na začátku tlustého střeva, kde se živí bakteriemi a epitelem. Oplodněné samičky ukládají svá vajíčka do prostředí řitního otvoru, kde následně vajíčka dozrávají. Důvodem onemocnění roupy je především nedostatečná hygiena. Přenáší se přímým kontaktem s nakaženou osobou, popřípadě autoinfekcí, což znamená, že dotyčný jedinec se opakovaně sám nakazí.

Příznaky onemocnění

Nejčastějším projevem roupů dětských je svědění v okolí řitního otvoru, které se zhoršuje v noci. Tím dochází k poruchám spánku, a tedy vedlejším příznakům jako je bolest hlavy, neurózy a u dětí noční pomočování. Obtíže jsou největší v noci, protože právě v tu dobu samičky vylézají ven ze střeva, aby nakladly svá vajíčka. Svědění je velmi úporné a nutí ke škrábání. Na postižené kůži mohou vznikat zanícené škrábance a povrchové hnisavé záněty.

Neváhejte navštívit lékaře!

Pokud máte u vašeho dítěte podezření na roupy, okamžitě navštivte dětského lékaře, který dítě vyšetří a onemocnění diagnostikuje. Základem diagnózy roupů je odběr anamnézy a pátrání po charakteristických obtížích. Při podezření na přítomnost parazitů přistupuje lékař k jejich mikroskopickému průkazu. Používá se k tomu odběr z oblasti análního otvoru buď tyčinkou, nebo pomocí průhledné lepicí pásky. Odběry se provádí ráno před umytím a první stolicí. Alespoň jeden den předtím by si pacient neměl umývat oblast konečníku. Odebraný materiál se zkoumá pod mikroskopem a pátrá se po přítomnosti vajíček.

Léčba – jak se zbavit roupů?

Cílem léčby je zahubit všechny žijící roupi v trávicím systému. Slouží k tomu několik různých léků, antiparazitik. Obvykle stačí jednoduchá léčba sestávající z jediné jednorázové dávky. Současně s nemocným je třeba přeléčit i ostatní členy jeho rodiny nebo kolektivu (např. v mateřské školce).

Prevence proti roupům.

Nezbytnou součástí léčby jsou pak režimová opatření, bez kterých nemůže být léčba nikdy účinná. Jedná se o dodržování hygienických zásad, tedy o mytí rukou po toaletě, před jídlem, důkladné mytí celého těla, především pak konečníku, a stříhání nehtů na krátko. Důležité je též vyvařování prádla a žehlení, střídání ručníků, osobního a ložního prádla. V případě onemocnění roupy je důležité, aby léčbu podstoupili všichni členové domácnosti.

Komplikace spojené s roupy

V případě nezahájení léčby včas se může onemocnění rozvinout a objeví se průjmy, noční pomočování, svědění, vaginální výtok spojený se svěděním a vyrážkou. Při průniku červů výš v pohlavních orgánech může dojít k zánětu močového měchýře, vzácně až zánětu ledvin.

Určitě tedy mějte na paměti, že tato nemoc patří mezi velice rozšířené a jediné, co v boji proti ní může pomoci, je dodržovat výše uvedená opatření. A pokud se s touto nemocí setkáte, přejeme klidný průběh a brzké uzdravení.

Mohlo by vás také zajímat