

Náš nos je vystaven každodennímu působení nejrůznějších nečistot, virů a bakterií rozptýlených ve vdechovaném vzduchu. Nosní sliznice je pokryta jemným řasinkovým epitelem, který plní samočistící funkci. Větší nečistoty na něm ulpívají a jsou synchronizovaným pohybem řasinek posouvány do nosohltanu, kde je povětšinou zcela nepozorovaně polykáme.
Pokud však dojde k rychlému rozšíření virů a naše tělo na ně nestačí reagovat, dostaví se typické příznaky rýmy, jako jsou ucpaný nos, husté hleny, u dětí často doprovázené zánětem středního ucha.
Přitom rýmě se dá velmi jednoduše předcházet pravidelným průplachem nosu solným roztokem nebo mořskou vodou. Několikrát denně, ideálně po příchodu domů z venkovního prostředí, kde jsme byli v kontaktu s jinými lidmi, je prospěšné vypláchnout nos a zbavit ho tak možných patogenů. Tímto jednoduchým úkonem se výrazně sníží riziko šíření virů v nosní dutině. Lze to přirovnat k mytí rukou, které provádíme návratu z venkovního prostředí automaticky.
Mořská voda obsahuje bohatství minerálů a stopových prvků, které nosní sliznici hydratují a regenerují, to jí prospívá zejména v zimě ve vytápěných místnostech. I mezi mořskými vodami však existují zásadní rozdíly, roztoky mořské vody obsahují přibližně jednu třetinu mořské vody a dvě třetiny purifikované (čištěné) vody, zatímco 100% mořská voda není ředěná vůbec. Vyniká tak bohatostí minerálů a stopových prvků a tím i vysokou účinností. Na trhu je to například přípravek Physiomer.
Kdy použít hypertonický a kdy izotonický sprej?
Podle množství solí se mořské vody dělí izotonické a hypertonické. Izotonické spreje do nosu mají stejnou koncentraci solí, jako je v buňkách lidského těla (9 g soli/l). Jsou vhodné ke každodenní prevenci, zvláště v chřipkové sezóně. Průplachem přispívají k odstranění prachu, alergenů, znečišťujících látek, virů a bakterií z nosní sliznice. Při akutní rýmě čistí a zvlhčují nosní sliznici, odstraňují hlen. Lze je použít také u pooperačních stavů.
Hypertonické spreje mají koncentraci solí vyšší, než je lidskému tělu vlastní (22 g soli/l). Odvádí nadbytečnou tekutinu ze zduřelé nosní sliznice, zvyšují pohyb řasinkového epitelu a tak uvolňují ucpaný nos. Účinkují u rýmy z nachlazení, tak u rýmy alergického původu.