Lékárny AkceSlužbyKarta osobní péčeBlog

Pravidelné čištění nosu mořskou vodou výrazně sníží riziko šíření virů

2. 11. 2020
Pravidelné čištění nosu mořskou vodou výrazně sníží riziko šíření virů

Když se řekne „nos“, napadne nás spousta slov s ním spojených... malý, velký, křivý, špičatý. Málokdo si však uvědomí jeho hlavní význam. Nos je vstupní branou, která vede vzduch do plic. Jeho rolí je filtrace bakterií, virů, nečistot a také udržování správné teploty a vlhkosti. V době zvýšeného výskytu virů je velmi prospěšné nos pravidelně propláchnout, abychom ho zbavili patogenů. Je to podobné, jako když si po návratu domů myjeme ruce.

Náš nos je vystaven každodennímu působení nejrůznějších nečistot, virů a bakterií rozptýlených ve vdechovaném vzduchu. Nosní sliznice je pokryta jemným řasinkovým epitelem, který plní samočistící funkci. Větší nečistoty na něm ulpívají a jsou synchronizovaným pohybem řasinek posouvány do nosohltanu, kde je povětšinou zcela nepozorovaně polykáme.

Pokud však dojde k rychlému rozšíření virů a naše tělo na ně nestačí reagovat, dostaví se typické příznaky rýmy, jako jsou ucpaný nos, husté hleny, u dětí často doprovázené zánětem středního ucha.

Přitom rýmě se dá velmi jednoduše předcházet pravidelným průplachem nosu solným roztokem nebo mořskou vodou. Několikrát denně, ideálně po příchodu domů z venkovního prostředí, kde jsme byli v kontaktu s jinými lidmi, je prospěšné vypláchnout nos a zbavit ho tak možných patogenů. Tímto jednoduchým úkonem se výrazně sníží riziko šíření virů v nosní dutině. Lze to přirovnat k mytí rukou, které provádíme návratu z venkovního prostředí automaticky. 

Mořská voda obsahuje bohatství minerálů a stopových prvků, které nosní sliznici hydratují a regenerují, to jí prospívá zejména v zimě ve vytápěných místnostech. I mezi mořskými vodami však existují zásadní rozdíly, roztoky mořské vody obsahují přibližně jednu třetinu mořské vody a dvě třetiny purifikované (čištěné) vody, zatímco 100% mořská voda není ředěná vůbec. Vyniká tak bohatostí minerálů a stopových prvků a tím i vysokou účinností. Na trhu je to například přípravek Physiomer.   

Kdy použít hypertonický a kdy izotonický sprej?

Podle množství solí se mořské vody dělí izotonické a hypertonické. Izotonické spreje do nosu mají stejnou koncentraci solí, jako je v buňkách lidského těla (9 g soli/l). Jsou vhodné ke každodenní prevenci, zvláště v chřipkové sezóně. Průplachem přispívají k odstranění prachu, alergenů, znečišťujících látek, virů a bakterií z nosní sliznice. Při akutní rýmě čistí a zvlhčují nosní sliznici, odstraňují hlen. Lze je použít také u pooperačních stavů.

Hypertonické spreje mají koncentraci solí vyšší, než je lidskému tělu vlastní (22 g soli/l). Odvádí nadbytečnou tekutinu ze zduřelé nosní sliznice, zvyšují pohyb řasinkového epitelu a tak uvolňují ucpaný nos. Účinkují u rýmy z nachlazení, tak u rýmy alergického původu.

Mohlo by vás také zajímat