×

Pigmentové skvrny: jak je odstranit a co poslouží jako nejlepší prevence?

Pigmentové skvrny: jak je odstranit a co poslouží jako nejlepší prevence?

Někdy kosmetický problém, jindy zdravotní riziko. Pigmentové skvrny se mohou objevit kdekoliv na pokožce a v jakémkoliv věku. Důležité je vědět, jak zabránit jejich vzniku a za jakých situací byste měli vyhledat dermatologa. Přesně to se dozvíte v našem článku, kde se o své postřehy podělí také PhDr. Ladislav Zsembera, Business Development Manager Czech & Slovakia inovativní španělské dermokosmetiky Sesderma.

Co jsou pigmentové skvrny?

Pigmentové skvrny jsou místa na kůži, která mají jiné zbarvení. Na rozdíl od pih ale dosahují větších rozměrů – mohou měřit jeden centimetr, ale také být velké jako samotná dlaň. Rozdílnost panuje i v odstínech. Některé skvrny mohou být světlého charakteru, jiné zase velmi tmavé. Vše se odvíjí od barvy vaší pokožky, očí a vlasů, což má ve svých rukou melanin

Co stojí za vznikem pigmentových skvrn? Odpovědí je to melanin

Melanin je hnědé až černě zbarvené barvivo ve vlasech a kůži. Čím více melaninu tělo obsahuje, tím je pokožka tmavší, a to stejné platí také naopak. Hlavní role melaninu ovšem nespočívá v barvení pokožky a vlasů, ale především v ochraně před UV zářením. Osoby s tmavou pokožkou jsou odolnější vůči spálení, osoby se světlejší pokožkou vyžadují větší míru ochrany.

Pokud produkce melaninu není vyvážená, mohou vzniknout dvě poruchy: 

  • Hypopigmentace – tělo neprodukuje dostatek melaninu, což vede ke vzniku bílých skvrn na pokožce. 
  • Hyperpigmentace – tělo produkuje nadmíru melaninu, což vede ke vzniku hnědých skvrn na pokožce. 

Hyperpigmentace se dále dělí na další 3 druhy:

  • Pokožková – vzniká v důsledku nadměrné tvorby melaninu a kumulace vysokého počtu melanocytů v pokožce.
  • Kožní – melanin je lokalizován ve škáře (v papilární vrstvě).
  • Smíšená – melanin se kumuluje v pokožce i ve škáře.

Nejčastější druhy pigmentových skvrn

  1. Pihy – drobné zbarvené tečky, které mohou nabírat různé odstíny: eumelanin – tmavý melaninový pigment (u osob tmavého fototypu), pheomelanin – světlý melaninový pigment (u osob světlého fototypu).
  2. Stopy po akné – skvrny, které se vyskytují nejčastěji na obličeji nebo zádech. Kožní barvivo se shlukne do jednoho místa a po odeznění zánětu nebo akné na pokožce zůstane skvrna.
  3. Melasma – nadměrná produkce melaninu, na kterou má vliv nejen sluneční záření, ale také hormonální změny (setkávají se s tím především těhotné ženy). Výsledkem jsou skvrny připomínající mapy, a to zejména na obličeji. 
  4. Lentigo – shluk mnoha melanocytů na jednom místě.

4 faktory, které zvyšují šanci na pigmentové skvrny

Rizikovým faktorem číslo jedna je intenzivní sluneční záření. Nejvíce pih a pigmentových skvrn vzniká zejména během letního období, kdy je naše pokožka vystavená silným slunečním paprskům. Pokud nepoužíváte opalovací krém nebo jinou ochranu, pravděpodobnost vzniku pigmentových skvrn rapidně roste. 

„Sluneční paprsek zasáhne kožní buňku keratinocyt a melanocyt, což je buňka zodpovědná za vyplavování barviva. Kožní barvivo se vyplaví na povrch pokožky a usadí se nad jádro buňky,” vysvětluje PhDr. Ladislav Zsembera, Business Development Manager Czech & Slovakia španělské dermokosmetiky Sesderma.

Slunce ale není jediným rizikovým faktorem. Velkou roli u žen hrají také hormonální změny během těhotenství nebo při využívání hormonální antikoncepce, kdy tělo produkuje více estrogenu, progesteronu nebo melankortinu. 

Šanci na vznik pigmentových skvrn samozřejmě roste s věkem (zejména od 40 let). I proto se jim často přezdívá „stařecké skvrny“. 

V neposlední řadě mají velký význam i genetické predispozice. To znamená, že pokud vaše maminka nebo tatínek trpí na pigmentové skvrny, je vyšší pravděpodobnost, že se u vás časem objeví také.

Pigmentové skvrny někdy značí zdravotní riziko. Kdy zpozornět?

Na internetu se dočtete věci, které vás mohou vyděsit. Pravdou je, že v drtivé většině případů jsou pigmentové skvrny zcela neškodné a představují spíše kosmetický problém než cokoliv jiného. Existují ovšem samozřejmě situace, kdy mohou signalizovat zdravotní problém. V jakých případech byste měli zpozornět?

Pigmentové skvrny mohou ukazovat na zdravotní riziko, pokud: 

  • mají zvláštní zbarvení (část má jiný odstín),
  • mění svou velikost (časem se zmenšují nebo zvětšují),
  • jsou citlivé na dotek,
  • mají nepravidelný tvar (kostrbaté ohraničení, zvláštní útvary),
  • krvácí.

Pokud si všimnete některého z těchto příznaků, doporučujeme co nejdříve navštívit dermatologa, který provede odborné vyšetření a odhalí, co se za problémem skrývá. 

Nejlepší prevence pigmentových skvrn? Stačí dodržovat tyto jednoduché kroky

Nejlepší prevencí je nepochybně kvalitní ochrana před slunečními paprsky. Odborníci nedoporučují vycházet na slunce v době, kdy je nejsilnější – což bývá mezi 11. až 15. hodinou odpoledne. Někdy ale nebudete mít na vybranou. V takových případech se esmíte zapomenou namazat opalovacím krémem s vysokým ochranným faktorem, ideálně SPF 50 či ještě doplnit oděv kloboukem, nebo kšiltovkou.

Jak odstranit pigmentové skvrny? Tady jsou 3 osvědčené metody, jak na to

1. Laserové ošetření 

Jednou z moderních a osvědčených metod je laserové ošetření, které se provádí na dermatologických a estetických klinikách (zejména na podzim a zimu). Jedná se o nenáročný a bezbolestný zákrok, při němž se využívá elektromagnetické záření. V důsledku vysoké teploty se pigment začíná chemicky měnit a jednotlivé buňky s pigmentem se oddělí a rozptýlí. Po ošetření může být místo oteklé a citlivé, a proto bude vyžadovat speciální péči. Pro ochranu před UV zářením se využívají fotoprotektiva, pro zabránění zánětu a uspíšení hojení zase antiseptické mastičky. 

2. IPL světlo

Další oblíbenou metodou je intenzivní pulzní světlo (IPL). Zařízení vysílá paprsek, jehož teplota odbourává melanin z kůže. Na rozdíl od laseru je potřeba zákrok několikrát opakovat, aby pigmentové skvrny zmizely úplně. Odborníci říkají, že výsledky jsou viditelné už za 2 týdny. Výhodou IPL světla je fakt, že podporuje tvorbu kolagenu, čímž se pokožka stává pružnější a získává mladistvější vzhled. Tato metoda je vhodná pro osoby každého věku, jedinou podmínkou pro zákrok je to, aby kůže nebyla příliš opálená.

3. Kosmetické přípravky

Pomoci si můžete také speciální dermokosmetikou určenou přímo pro odstranění pigmentových skvrn, které dokáží pigmentovou postupně postupně zesvětlit či předcházet jejich vziku či zvětšování. Jedná se například o přípravky z lékárny s obsahem účinných látek:

  • retinol (derivát vitamínu A),
  • kyselina azaleová,
  • vitamín C,
  • melanyd,
  • retinaldehyd,
  • kyselina glykolová,
  • kyselina hyalorunová.

Retinol se považuje za nejúčinnější látku při odstraňování pigmentových skvrn. Jedná se o derivát vitamínu A, který proniká hluboko do pokožky a odstraňuje nežádoucí zbarvení,” doplňuje Zsembera.

 

Doporučení od PhDr. Ladislava Zsembery

Lipozomální sérum Sesderma Azelac RU

Obsahuje kyselinu azelaovou, která blokuje samotný melanocyt (dokonalá prevence), a spolu s tím kyselinu tranexamovou a retinol pro účinné odstranění pigmentové skvrny. Dále obsahuje vitamín C, extrakt z morušovníku s antioxidačními účinky a niacinamid pro zklidnění pleti.

Rozjasňující emulze Sesderma Azelac RU SPF 50

Rozjasňující emulze Azelac RU kombinuje efekt depigmetace a SPF50 sluneční ochranu. Obsahuje ingredience, které přímo působí na melancoty a sjednocují tón pleti. Azelac RU perfektní doplní lipozomální sérum

Krémy Sesderma Retises 0,25% a Sesderma Retises 0,50%

Oblíbený noční krém s koncentrátem čistého retinolu (0,25% nebo 0,50%). Oba z nich poskytují intenzivní regenerační péči, která zlepšuje hydrataci, pevnost a pružnost pokožky. Zároveň bojují proti příznakům stárnutí a fotostárnutí. Odstraňují vrásky, hyperpigmentaci a sjednocují barevný tón pleti. Nejúčinnější způsob pro odstranění stávajících pigmentových skvrn. Ze začátku užívání sáhněte po nižší koncentraci (0,25%) a po cca 2 týdnech můžete přejít k vyšší koncentraci pro efektivní odstranění pigmentové skvrny.

Krémy je možno doplnit o oční krém Sesderma Retises 0,05%, lehký, snadno vstřebatelný krém pro redukci pigmentových skvrn, hydrataci pokožky, redukci váčků, kruhů pod očima a vyhlazení vrásek okolo očí.

Doplňky a přírodní produkty pro zmírnění pigmentace

Na závěr zmíníme i několik doplňků, které mají rovněž pozitivní vliv na redukci pigmentových skvrn.

Vitamín C

Vitamín C snižuje produkci melaninu, který je hlavní příčinou pigmentových skvrn. Pravidelná konzumace vitamínu C v podobě kapslí, tobolek nebo šumivých tablet rozhodně podpoří vaši snahu, a navíc posílí imunitní systém.

Vitamín B3

Klinické studie ukázaly, že po 4 týdnech pravidelné konzumace vitamínu B3 se odstín pigmentových skvrn výrazně zesvětlil. Vitamín najdete nejčastěji ve formě tobolek. 

Babským radám z internetu se raději vyhněte

Pozor, upozorňujeme, že babské rady nikdy nedokážou nahradit profesionální dermokosmetiku z lékárny nebo zásah dermatologa. Některé z nich dokonce mohou způsobit nemalé komplikace. Při hledání DIY triků jsme se nejčastěji dočetli, že pro domácí odstranění pigmentových skvrn pomůže aplikace šťávy z citrónu. Proč se této radě však vyhnout obloukem? „Šťáva z citronu v tomto případě spíše škodí, protože dokáže na pokožce způsobit zánět a zarudnutí, podráždění,” varuje Zsembera. Pokud si nejste jistí, jak se pigmentových skvrn zbavit, poraďte se v našich dermocentrech nebo využijte on-line konzultace s dermatoložkou, kterou poskytujeme našim klientům zdarma.

Kam dál?

O své tipy a zkušenosti se s námi ve videu podělil i sám PhDr. Ladislav Zsembera, Business Development Manager Czech & Slovakia inovativní španělské dermokosmetiky Sesderma. Podívat se můžete na našem Instagramu! 👇

Mohlo by vás také zajímat