Doprava PPL Parcel Smart zdarma od 990 Kč | platby Sodexo a Benefit Plus kartou
×

Pár tipů, jak se zbavit kocoviny. Co jíst, co nedělat a co skutečně pomáhá?

12. 8. 2021
Pár tipů, jak se zbavit kocoviny. Co jíst, co nedělat a co skutečně pomáhá?

Už nikdy nebudu pít, říkáte si, když se probouzíte po prohýřené noci, hlava bolí, žaludek se houpe a každý hlasitější zvuk je pro vás utrpením. Kdyby tak existoval nějaký zázračný lék na kocovinu… I když poalkoholové stavy většinou odcházejí velmi pomalu, magistry z Chytré lékárny si pro vás připravily tipy, které celý proces urychlí. Věděli jste, co všechno pomáhá na kocovinu? Jak se kocoviny zbavit rychleji a podpořit detoxikaci jater?

Nejlepší je začít hned prevencí. Před tím, než odjedete na festival nebo se vydáte na večírek, snězte mastnější jídlo. Doplňte vitamín C a vitamíny skupiny B, v průběhu akce hydratujte organismus čistou vodou, minerálkou nebo jinými nealkoholickými nápoji. Jednotlivé druhy alkoholických nápojů nemíchejte.

Pomůže také Anti Ethanol, dvě kapsle zapijete ještě před odchodem na party (doporučuje se cca 30 minut před začátkem konzumace alkoholu nebo bezprostředně po začátku. Přípravek zvyšuje aktivitu jaterních enzymů a podporuje tak odbourávání alkoholu v organismu.

Jak se kocovina projevuje?

 •  Bolesti hlavy
 •  Překyselení žaludku, nevolnost
 •  Zvracení nebo průjem
 •  Přecitlivělost na vnější podněty (hluk, světlo, pachy…)
 •  Nedostatek vitamínů a minerálů

Jak se zbavit kocoviny?

Pokud tento článek čtete až v době, kdy se u vás kocovina naplno projevila, nebojte se, pomůžeme vám ji zažehnat. První pomoc a SOS na kocovinu je Vyprošťovák. Ten vás po vydařeném večírku rychle postaví na nohy, kromě kocoviny jej můžete užít také na těžkosti po jídle. Vyprošťovák pomáhá při zažívání a je šetrný k trávicímu traktu.

Proti kocovině pomáhá vydatný spánek a dostatečná hydratace vodou nebo bylinnými čaji, chybu neuděláte ani kratší procházkou. Dejte tělu dostatek času se z večírku vzpamatovat, odpočívejte. Nezapomínejte také na přísun vitamínů, z nejhoršího vás dostane rozpustný vitamín CB komplex. Pomoci může také zázvorový čaj, který zklidní žaludek, nebo různé druhy zeleninových šťáv.

Jak na kocovinu?

 •  Doplňte vitamíny (hlavně C a B komplex)
 •  Dodejte tělu minerály, například Vincentkou
 •  Pomůže i cukr (například čaj s medem, ovocné šťávy…)
 •  Nepijte kávu (i když to svádí...)
 •  Nejezte kyselé potraviny
 •  Dejte si lehce stravitelná jídla (silný vývar apod.)
 •  Užijte vyprošťovák
 •  Pokud vás bolí hlava, pomůže ibalgin*
 •  Pijte dostatek vody

Léky na kocovinu

Pokud se u vás kocovina projevuje silnou migrénou, pomozte si ibalginem*. Dávejte si však pozor na léčivé přípravky s paracetamolem, ty se nesmí kombinovat s alkoholem! Mezi ně patří Panadol*, Paralen* a jiné.

Detox organismu urychluje také homeopatikum Nux vomica 9CH*. Užijte 5 granulí 2-3x denně. Přípravek lze užít i preventivně, 5 granulí 1-2x denně.

Pokud berete pravidelně léky, nezapomeňte se zavčas čtením příbalového letáku ujistit, jestli není nebezpečná jejich kombinace s alkoholem! Mohlo by dojít ke kontraindikaci, ztrátě účinnosti léků, velkému zatížení jater a podobně...

Kdy můžu po požití alkoholu řídit?

Alkohol za volantem má na svědomí spousty dopravních nehod. Za volant byste měli usednout teprve tehdy, pokud se cítíte stoprocentně odpočatí a svěží. Řídit poté, co jste spali sotva pár hodin a nejste si jistí, jestli alkohol z vašeho těla stačil vyprchat, je riskantní nejen pro vás, ale i pro ostatní řidiče.

Pokud nevíte, kdy můžete po večírku usednout za volant bez toho, aniž byste nadýchali, případné promile spolehlivě odhalí alkoholtester – buď opakovatelně použitelný, nebo jednorázový.

Ulevte játrům

Konzumace alkoholu zatěžuje játra, která jsou nucena odbourávat alkohol z těla. Játra jsou klíčová pro pravidelnou látkovou výměnu a občas jim dáváme pořádně zabrat. Detoxikační schopnost jater podpoříte třeba doplňky stravy s ostropestřcem nebo šťávou z artyčoku. Na normální činnost jater má vliv také kurkuma, která se používá jako koření, často je součást indických a thajských jídel.

Tip magistry z Chytré lékárny:
Chcete se zbavit kocoviny a nezatížit přitom svoji peněženku? Připravili jsme pro vás cenově výhodný Chytrý balíček pryč s kocovinou!

 

*Registrovaný léčivý přípravek. Podrobně čtěte příbalový leták.

leaf small

Mohlo by vás také zajímat