LékárnyAkceSlužbyKarta osobní péčeBlog

Ochranné pomůcky jako každodenní součást našich životů

Ochranné pomůcky jako každodenní součást našich životů

V posledních dnech se často mluví o zavádění povinnosti nošení respirátorů například v MHD a protože víme, že ne každému je jasné, jaké jsou například rozdíly mezi jednotlivými třídami respirátorů, sestavili jsme pro vás podrobný popis těch nejpodstatnějších a to i v porovnání s jednorázovými rouškami. A jelikož časté nošení ochranných pomůcek s sebou přináší i častější potíže s pokožkou, máme pro vás pár tipů, jak své pokožce ulevit a dopřát jí dostatečnou péči.

Roušky a respirátory, jaký je mezi nimi zásadní rozdíl?

Rouška neboli ústenka, pojem, který byl ještě před rokem výhradně spojován s působením ve zdravotnictví a se zdravotnickým personálem jako takovým. Během loňského roku se však tento pohled výrazně změnil a ochranné pomůcky na obličej se staly nedílnou součástí našich každodenních životů. Všichni se snažíme chránit sebe a své okolí co nejlépe a proto kromě roušek stoupla i poptávka po respirátorech, jejichž účinnost a ochrana jsou vyšší a proto jsou stále více doporučovány. Rádi bychom vám přiblížili základní pojmy a to, jaký je rozdíl mezi jednorázovou rouškou a respirátorem, jaké jsou vlastně typy respirátorů a co rozlišuje jejich účinnost.

Rouška slouží primárně k ochraně okolí před šířením viru od jeho nositele. Klasické jednorázové roušky bývají třívrstvé, jsou buď na gumičky anebo na zavázání za hlavu, nicméně je vždy potřeba po několika hodinách nošení roušku zlikvidovat, ideálně vložením do igelitového sáčku a hozením do odpadků. Na vnitřní straně roušky jsou totiž zachyceny všechny nečistoty a případné částečky či organismy, které je nutné zničit. Nevýhodou jednorázové roušky bývá krátká životnost a fakt, že příliš dobře netěsní okolo obličeje a chrání tak především okolí, ne jejího nositele. Jednorázová rouška tak patří mezi základní ochranné pomůcky, nicméně výše ochrany, kterou poskytuje, je oproti respirátoru mnohem nižší.

Respirátor je vyvinut především pro ochranu nositele před nebezpečnými viry a částicemi z vnějšího okolí. Na základě zařazení do dané třídy dle výše ochrany je pak vybaven filtry, které slouží právě k zachycení drobných částic, mikroorganismů anebo plynů. Výhodou respirátorů je vysoká ochrana jeho nositele. Cena oproti jednorázovým rouškám je o něco vyšší, nicméně je podmíněna právě vyšší ochranou a spolehlivostí. Respirátory jsou vyráběny na základě určitých norem a účinnosti ochrany a podle toho pak bývají zařazovány do jednotlivých tříd, které jsou označeny jako FFP (Face Filter Protection).

  • FFP1Filtrační účinnost min. 80 %, chrání před prachem a netoxickými látkami, využití najdou v potravinářském a stavebním průmyslu, pro ochranu před viry jsou však nedostačující.
  • FFP2 - Filtrační účinnost min. 94 %, zajistí ochranu před středně toxickými látkami, prachem, biologickými látkami i kapalnými aerosoly. Slouží k ochraně při rizikových pracích, jako je práce s chemickými prostředky apod., ale jsou také účinné v boji s Covid-19.
  • FFP3 - Filtrační účinnost min. 99 %, chrání i před vysoce toxickými látkami, viry a bakteriemiSlouží jako nejúčinnější ochrana proti Covid-19.

Ochranné pomůcky jsou k zakoupení ve všech našich lékárnách i v e-shopu.

Díky ochranným pomůckám jsme tak chráněni proti virům a nemocem, nicméně u mnohých z nás se stále častěji projevují problémy s pokožkou vzniklé právě v důsledku častého zakrývání pokožky, která pod rouškou či respirátorem hůř dýchá. Dochází tak velice často k jejímu zarudnutí, ke zvýšené tvorbě akné a dalším přidruženým problémům.

Jak tedy na správnou hygienu a pravidelnou péči?

Je důležité používat takovou péči, která bude chránit vaši kožní bariéru a zároveň má regenerační účinky. Na podrážděnou pokožku doporučujeme CICAPLAST BAUME B5. Tento přípravek obsahuje panthenol, který okamžitě zklidní podrážděnou pokožku. Rovněž obsahuje madaceassoside, který má výborné regenerační účinky a hydratační účinky. Pro běžnou péči o pleť doporučujeme zařadit hydratační produkty a pleť dostatečně vyživovat. Ideální volba je TOLERIANE SENSITIVE. Viditelně zklidňuje a hydratuje pokožku. Obsahuje prebiotika, která posilují kožní mikrobiom a díky tomu se pokožka stává odolnější. V průběhu dne doporučujeme časté použití termální vody Komplex aktivních látek vytvořených mikroflórou termální vody poskytuje pleti zklidnění, zjemnění a působí proti podráždění.

NÁŠ TIP

Podráždění pokožky může být způsobené zvýšenou vlhkosti pod rouškou, a proto doporučujeme pod roušku vložit papírový kapesník a ten co 2 hodiny vyměnit. Nedoporučujeme používat make-up produkty, pokožka je pod rouškou zbytečně namáhaná, nemůže dýchat. Make-up by mohl zanášet póry a může docházet k množení bakterií.

Věříme, že vaše zdraví je pro vás důležité a jsme rádi, že i přes nepříznivou situaci a stále se zpřísňující opatření, vám můžeme být nápomocni jak v našich lékárnách tak nově nyní i v prostředí e-shopu.

Mohlo by vás také zajímat