×

Objevte kouzlo éterických a rostlinných olejů. Působí nejen na psychiku, ale i na krásu

9. 9. 2021
Objevte kouzlo éterických a rostlinných olejů. Působí nejen na psychiku, ale i na krásu

Éterické (neboli esenciální) oleje obsahuje každá rostlina ve svých kořenech, listech, semenech a květech. Různou kombinací olejů lze navodit různé účinky, nejčastěji se používají ty, které svým působením přinesou rovnováhu a harmonii organismu po fyzické i psychické stránce. Tyto oleje však nejsou rozpustné ve vodě, a proto se v kosmetice používají v kombinaci s oleji rostlinnými. Jejich kombinace pak působí příznivě na vzhled i psychiku.

Blahodárný účinek esenciálních olejů znali už staří Sumerové a první písemné záznamy o užití vonných směsí k rituálním účelům pocházejí už ze 3. tisíciletí př. n. l. Aromaterapie je druh alternativní medicíny, který užívá rostlinné silice známe pod souhrnným názvem éterické oleje, a další vonné složky za účelem změny mysli, nálady, procesu poznávání nebo zdraví.

Provonět si prostor esenciálními oleji můžete dvěma způsoby, buď ve spreji pro osvěžení vzduchu nebo kapkami do aromalamp. Kapky se dají přidat i do zvlhčovače vzduchu.

Éterické oleje umí zklidnit, povzbudit i dezinfikovat

Éterické oleje můžou být jednodruhové, nebo nás mohou pomoci uvolnit jejich směsi. Olejíčky jsou těkavé, je proto lepší si je pořizovat v menším balení a tmavé lahvičce, chránit je před vyprcháním a slunečním zářením. Esenciální oleje ovlivňují naši psychiku, náladu i emoce, mají ale i další vlastnosti – umějí být účinnými repelenty, působit proti bakteriím nebo pročišťovat vzduch.

K navození příjemného pocitu a najití tzv. vnitřní rovnováhy (o čemž aromaterapie převážně je) doporučujeme použití olejů těmito způsoby:

  • Koupele – po přidáním oleje do koupele se účinné látky velice dobře vpraví do organismu a mysl i tělo dokonale zrelaxují. Horká koupel navíc kromě zklidňujícího účinku umí uvolnit namožené svaly a unavené tělo. Jestli chcete odpočinek v pravém slova smyslu, doporučujeme vůni levandule.
  • Inhalace – nejrychlejší cesta jak dostat éterický olej do krve i mysli. Použít můžete buď misku s horkou vodou a dvěma kapkami oleje, přikrýt hlavu i s miskou ručníkem a vdechovat podobu 5 min, anebo použít napařovací přístroj nebo aroma lampu a provonět si tak celý byt.
  • Aromamasáže – doteky i vůně jdou ruku v ruce. Proto patří aromatické masáže mezi nejoblíbenější. Masáž může podle správně zvoleného oleje povzbudit nebo naopak uklidnit smysly i tělo. Třeba před usnutím doporučujeme použít levandulový olej, jehož účinky oceníte i při uspávání miminka. Olejem můžete při správně provedené masáži podpořit správnou činnost lymfatického systému nebo navodit vášeň a romantickou atmosféru.
  • Aromaterapie v sauně – k saunování neodmyslitelně patří příjemná hudba i vůně. Při zahřívání těla se roztahují všechny póry a účinek oleje se tedy mnohonásobně zesiluje.

Která vůně se na co hodí?

Co vůně, to jiný účinek. Přijde-li na vás únava v práci, použijte sprej Energie, my ho v Chytré lékárně milujeme. Vůně grepu a máty má povzbuzující účinky. Naprostou jedničkou v aromaterapii je ale TeaTree oil. Ten působí proti nespavosti a je to neúčinnější antiseptikum mezi esenciálními oleji. Dezinfikuje vzduch a uvolňuje dýchací cesty. Povzbuzení a dobrou náladu navoní vůně pomeranče. Při duševní námaze, bolestech hlavy nebo infekci dýchacích cest zkuste citron, kromě jiného i působí dobře na pleť a snižuje krevní tlak.

S nadcházejícím podzimem začíná spoustu lidí trápit rýmy a nachlazení. Ucpaný nos pomáhá zmírnit eukalyptus, jeho uvolňující se esence umí navodit i emoční uvolnění. Je antibakteriální, čistí vzduch a ulevuje při dýchacích obtížích.

Malým dětem doporučujeme kápnout do nosu olejíček Nosánek, usnadňuje dýchání a kromě toho zklidňuje podrážděnou pokožku v okolí nosu.

Litsea Cubeba neutralizuje nepříjemné pachy a kromě domácností a kanceláří se dokonale hodí do čekáren a ordinací lékařů. Podporuje duševní svěžest, aktivuje myšlení a pomáhá zmírnit stres a navodit pocit dobré nálady. Vůni si od Saloosu můžete dopřát také ve formě deodorantu.

Aromaterapii si může užít opravdu každý, není časově ani finančně náročná a je velmi dobře snášena. Obecně je riziko používání silic minimální, ale je tu pár výjimek, které je dobré si zmínit.

Oleje je dobré vždy ředit a tím snížit jejich koncentraci, která by u citlivých jedinců mohla vyvolat bolesti hlavy a zvracení. Určité druhy olejů jsou nevhodné v těhotenství, a proto je pro nastávající maminky sázkou na jistotu těhotenský pěsticí olej. Ten kromě toho, že nádherně voní, zabraňuje vzniku strií a popraskání pokožky, vyživuje suchou kůži.

Některá aromata těhotným ženám zlepšují psychickou pohodu a celkový komfort, jiné jim naopak působí nevolnosti. Snášenlivost vůní se navíc s příchodem těhotenství mění, co tedy ženě dělalo dobře před jiným stavem, jí nyní dobře dělat nemusí.

Éterické oleje můžete přidat do pračky nebo provonět auto. Účinky aromaterapie se tak násobí
 

  • Připravte si přibližně 500 ml převařené nebo destilované vody, přidejte 500 ml octa a 20 kapek oblíbeného esenciálního oleje. Připravenou směs přelijte do uzavíratelné nádoby a schovejte na tmavé místo. Před každým použitím ji potřepejte, na běžné praní postačí dle množství prádla 2-5 polévkových lžic domácí aviváže.
  • Vyrobte si vlastní „terapeutický“ šperk s pomocí dřevěných nelakovaných korálků. Nakapejte opatrně kapičku oblíbeného esenciálního oleje na jeden z korálků ze spodu a vytvořte si dřevěný náhrdelník, náramek či difuzér do auta. Po vyprchání můžete zvolit i zcela jinou vůni a aplikovat znovu.

Tip magistry:
Nakapejte pár kapek oblíbeného esenciálního oleje na kapesník a uložte ho do skříně. Oleje nádherně provoní prádlo. Levandule navíc odpuzuje šatní moly.

Rostlinné oleje? Základ kosmetické péče

Vonné oleje ve vodě nerozpustíte. Pokud si chcete dopřát relaxační lázeň, esenciální olejíček musíte smíchat s jiným tukem, mlékem nebo třeba medem. A právě proto jsou esenciální oleje v kosmetice hojně využívané právě v kombinaci s oleji rostlinnými.

S rostlinnými oleji se setkáváme v kuchyni a samozřejmě v kosmetice. Na rozdíl od esenciálních olejů ale nemají aromaterapeutické využití.

Nedocenitelný v péči o vlasy i pleť je takzvané marocké zlato aneb arganový olej. Vysoké množství vitamínu E a antioxidační účinky z něj dělají účinného bojovníka se suchou pokožkou. Přirozeně se v arganovém oleji nachází také vysoké množství nenasycených mastných kyselin omega 9 a 6, fytosterolů a polyfenolů, které pleti předává v maximální možné míře. Vyhlazuje již vzniklé vrásky a účinně bojuje před těmi novými.

Tip magistry:
Arganový olej aplikujte do konečků čerstvě umytých vlasů po jejich důkladném vysušení, případně jej vmasírujte na noc do celé jejich délky, nechejte působit a ráno smyjte. Argan sníží jejich lámavost, vlasy budou lesklé a zdravě vypadající.

I citlivou pleť nádherně tonizuje růžová voda. Její účinky oceníte, pokud trpíte na zarudnutí nebo barevnou nerovnost.

Velmi oblíbeným produktem mezi sportovci je i hořčíkový olej. Po vmasírování do kůže uvolňuje napjaté svaly a křeče, a právě proto je vhodný i při bolestivé menstruaci. Hořčík je klíčový pro produkci energie a schopnosti těla detoxikovat.

Trápí-li vaši kůži jizvičky, oceníte ricinový olej. Účinky ricinového oleje hojně využívají i ženy, které si přejí podpořit růst a hustotu svých řas.

Přírodní oleje díky svému složení dobře odličují i voděodolný make-up. Oleje také usnadňují holení, zjemňují pokožku a nevyvolávají reakce. Na pokožce po holení zůstane jemný film, který ji zklidní a zabrání jejímu vysušení. Správná kombinace za studena lisovaných olejů umí také zmírnit projevy celulitidy.

Saloos a péče o miminko a v těhotenství

Česká značka přírodní bio kosmetiky s vonnými oleji, která ví, jak využít čisté přírodní látky v aromaterapeutických i pečujících produktech. Saloos nabízí i specializovanou péči o miminka a maminky v očekávání. Pokožku při zvýšené zátěži během těhotenství podpoří těhotenský sprchový olej. Harmonizuje smysly a obnovuje elasticitu kůže, takže pomůže zabránit tvorbě strií. Budoucím maminkám by se mohl hodit i olej pro masáž hráze, který zlepšuje pružnost a snižuje pravděpodobnost poranění. V době těhotenství je důležité dbát i na důkladnou intimní hygienu. Obtížím pomůže předejít jemný mycí olej s olejem z geránie, tea tree a manuky. Na namožené svaly a unavené tělo můžete v době očekávání použít i hořčíkový olej.

Přírodní oleje v nejvyšší kvalitě jsou vhodné už pro děti kojeneckého věku. Bolest při růstu zoubků zklidní olejíček První zoubek, který je možné použít už od 9. týdne věku. Éterické oleje heřmánku a levandule pomůžou v péči o miminko v pěsticím šlehaném bio másle. Jeho nádherná vůně má zklidňující účinky, máslo mírní ekzémy a opruzeniny. Produkt ocení i kojící maminky, které trápí popraskané bradavky. Hojení dětské pokožky v oblasti plenky podpoří i dětský měsíčkový olej.

Mohlo by vás také zajímat