Doprava PPL Parcel Smart zdarma od 990 Kč
×

Nižší účinnost oblíbeného krému? Dejte si pozor, kde ho kupujete

10. 9. 2023
Nižší účinnost oblíbeného krému? Dejte si pozor, kde ho kupujete

Už se vám někdy stalo, že jste si u nějakého prodejce objednali krém, který používáte už dlouho, ale když jste jej najednou začali používat, připadalo vám, že má jiné účinky a že nemá efekt na vaši pleť jako obvykle? Možná se vám do rukou dostal produkt z šedého kosmetického trhu. Přinášíme návod, jak tento v době levných e-shopů rozšířený nešvar rozeznat a jak si ověřit, že kosmetika, za kterou dáte své peníze, pochází z ověřeného zdroje.

Co je to šedý trh s kosmetikou?

Nemusí jít o padělky, ale jde o obchodování s kosmetikou mimo oficiální distribuční kanály. To znamená, že může jít o nepovolený dovoz a prodej zboží, které není určeno pro daný trh. Může jít o kosmetiku nižší kvality, kontaminovanou z důvodu nedodržení správného skladování a nakládání, zbavenou původní záruky nebo už za původním datem spotřeby.

Jak poznám, že může jít o šedý trh s kosmetikou?

1. Cena

Pokud je rozdíl mezi původní a akční cenou do 30 %, nejspíš jde o klasickou nabídku prodejce. Pokud je ale produkt o více než polovinu levnější oproti cenám ostatních prodejců, je pravděpodobné, že jde o šedý trh.

2. Balení

Přišla vám kosmetika v poškozeném nebo dokonce žádném obalu? Má produkt balení, které nemá návod k použití v českém jazyce? Na šedém trhu se to často dělá způsobem, že český návod a složení je vytištěno odděleně a nalepeno na krabičku nebo lahev s kosmetikou. Právě tohle je jedním z nejčastějších indikátorů trhu s kosmetikou.

3. Datum spotřeby

Pokud je produkt za svým datem spotřeby nebo pokud není datum spotřeby vůbec uvedeno, mělo by to vyvolat podezření.

Pokud má kosmetika delší trvanlivost než 30 měsíců, nemusí se na obale uvádět klasické datum spotřeby, stačí symbol otevřeného kelímku s počtem měsíců, někdy i let, během kterých se musí produkt po otevření spotřebovat.

4. Místo prodeje

Kosmetika prodávaná ve známých lékárnách bývá zárukou kvality a oficiálního a autorizovaného prodeje. Dermokosmetika prodávaná na e-shopech hluboko pod běžnou cenou může být indikátorem, že se jedná o šedý trh.

Proč nakupovat kosmetiku v Chytré lékárně

Přísný dohled nad skladováním

V lékárně víme, že co se účinnosti jednotlivých látek týče, je důležité i správné skladování. Z nakládání s léčivy v různých formách jsme zvyklí na přísné podmínky s jejich zacházením, a to stejné dodržujeme i u kosmetických produktů. Protože i v nich se nacházejí látky, které mohou špatným skladováním a neopatrným zacházením (vysoké teploty, přímé sluneční záření a jiné) pozbýt na účinnosti.

Oficiální distribuce, nákup přímo z výroby

Chytrá lékárna má pro své kamenné prodejny i e-shop přísná pravidla. S výrobci kosmetiky jednotlivých značek máme navázaná oficiální partnerství a veškeré produkty nakupujeme přímo od nich, tedy z oficiální distribuce.

Lékařka na drátě aneb online dermoporadna

Nekupujte kosmetiku naslepo. Objevuje se u vás chronický kožní problém, například ekzém nebo rozsáhlé akné? Poradí vám naše magistry i kožní lékařka v online dermoporadně. S dermatoložkou můžete své problémy konzultovat na dermoporadna@chytralekarna.cz, nezapomeňte přiložit i fotografie postiženého místa, svůj věk, pohlaví, rodinnou anamnézu, pravidelně užívané léky i nemoci, se kterými se léčíte.

Mimo to se v Chytré lékárně pořádají jedinečné eventy, třeba Beauty Day nebo Night Event Shopping.

Neautorizovaní prodejci? Riskujete alergie i nižší účinnost

Produkt může špatným skladováním, zacházením, nebo porušením záruční doby zdraví nebezpečný. V produktu se můžou množit mikroby nebo plísně. Látky v kosmetice mohou pozbýt na svém účinku, případně kosmetika nemusí mít složení autorizované pro evropský trh.

Expirace produktu: Jak se v ní orientovat?

Na každém obalu máte malinký symbol s otevřeným obalem a u něho číslo. To značí počet měsíců, které zaručují používatelnost kosmetiky po jejím otevření a dobu, po kterou výrobce garantuje její zdravotní nezávadnost a účinnost.

Kosmetiku byste měli spotřebovat  během uvedeného období, poté už výrobce neručí za její oxidaci nebo množení mikrobů v přípravku

Správně musí být na obale uvedená i minimální trvanlivost, u kosmetiky se většinou uvádí měsíc a rok. Jde o dobu, po kterou má kosmetika výše uvedené vlastnosti, pokud není otevřená. U výrobků, které mají trvanlivost delší než 30 měsíců, se toto datum uvádět nemusí.

Máte doma produkty, u kterých si nejste jistí? Takhle si to ověříte!

Zadejte značku a kód šarže. Zjistíte tak, jestli sedí záruční doba a jestli nejde o padělek a produkt skutečně pochází z výroby konkrétní kosmetické značky.

Mohlo by vás také zajímat