Doprava PPL Parcel Smart zdarma od 990 Kč | platby Sodexo, Benefity a Benefit Plus
×

Ne každá dezinfekce nám zaručí dostatečnou ochranu!

9. 9. 2020
Ne každá dezinfekce nám zaručí dostatečnou ochranu!
Dezinfekce nám dělá již dlouhou dobu společnost na každém kroku. Vítá nás při vstupu do obchodů, máme ji v kabelce a děti ji nosí v aktovce na cestách do školy. Dezinfekce mohou být ale třeba „jen“ čisticí. Některé působí proti bakteriím, ale nikoliv proti virům včetně obávaného koronaviru. Dnes Vám prozradíme, která forma je nejpraktičtější a jak vlastně dezinfekci správně použít.

Mohou být ve spreji i v tubě, tekuté či gelové, některé lepí, další voní, jiné slibují čistě přírodní původ. V důsledku ale mnohé dezinfekce vůbec nemusí likvidovat viry, což se ale od nich právě nyní nejvíc očekává. Třeba takový antibakteriální gel nemusí být vůbec antivirový. A to je zrovna u tolik oblíbených gelů nejčastějším nedostatkem.

  • Ne všechny dezinfekce působí na viry

Nedá se říct, která forma dezinfekce je nejlepší, nejpříjemnější nebo nejúčinnější, podstatou účinnosti jsou látky, které dezinfekce obsahuje, ne všechny jsou virucidní a na viry tak nepůsobí vůbec. „Tuto vlastnost určují právě látky v dezinfekci, zejména koncentrace a druh použitého alkoholu. Nižší koncentrace alkoholu působí na většinu bakterií, vyšší pak na většinu virů včetně koronaviru. Některé přípravky jsou registrovány jako biocidy (podléhají zákonu), další jsou pouze kosmetické. Některé gely jsou pouze čisticí. Označení a kategorii přípravků bychom tedy měli věnovat velkou pozornost.

  • Lékárna jako jistota dobrého výběru

Při nákupu hodně napoví název, ale jinak je to s orientací obtížnější. Bohužel, dezinfekce nemusí mít kompletní složení přímo na obalu, ale v tzv. produktovém listu. Proto doporučujeme poradit se při koupi přímo s Vaším lékárníkem. V lékárnách se můžete také setkat přímo s individuálně připravovanými antiseptickými léčivými přípravky. Jinak je ale mnoho variant, jak mohou být různé přípravky třeba v drogeriích označené.

  • Účinnost proti koronaviru

Co nyní zajímá každého? Která dezinfekce bude účinná proti koronaviru. U většiny dezinfekčních přípravků je označeno, pokud jsou virucidní, a to plně nebo na 99,9 %. Na koronavirus lze využít dezinfekce s účinností 99,9 %. Tyto přípravky ale nemají schopnost likvidovat neobalené viry, mezi které patří například virus žloutenky typu A. Pokud tedy cestujete do prostředí se sníženým hygienickým standardem, je doporučené použití plně virucidní dezinfekce.

  • Přírodní často neznamená účinnější

Už jste se setkali s termínem „přírodní“ dezinfekce? Když má výrobek dezinfekční účinky, je jeho základem obvykle ethanol (líh) nebo nebo isopropylalkohol v dostatečné koncentraci. Při pořizování je dobré sledovat také obsah dalších látek. To, zda neobsahují dráždivé silice, aromata, nebo zda naopak nechybí zvláčňující složky, jako je glycerol. Přírodní dezinfekce tak pravděpodobně obsahuje navíc silice, aromata nebo jiné přírodní látky. Neměly by je ale obsahovat na úkor ethanolu nebo isopropylalkoholu. Často je slovo přírodní spíš užíváno z důvodů popularizace přípravků vyrobených z čistě přírodních přísad. Přírodní také často neznamená šetrnější, v určitých případech je tomu naopak.Přírodní dezinfekce tak mohou třeba vonět a mít nějaké zabarvení. Mohou tak způsobit podráždění pokožky.

  • Atopici a speciální péče o citlivou pokožku

Lidé s citlivou kůží možná s všudypřítomnou dezinfekcí pociťují potíže. V jejich případě je určitě lepší nepoužívat tu, která je třeba u vchodu do obchodu a neznají její složení, ale raději si pořídit vlastní, která bude vyhovovat jejich specifickým požadavkům. Hlavní složkou, která pomůže citlivým lidem nebo atopikům, je obsah zvláčňujících složek, což je například glycerol.

  • Zásady správného použití dezinfekce

Ideální je vždy možnost umytí rukou mýdlem pod tekoucí vodou. Pokud tedy je nutnost využití dezinfekce, je důležité dbát na správnou aplikaci, která bývá často provedena nevhodným způsobem. Zásadní je nanést dezinfekci na celou plochu pokožky rukou a nechat ji důkladně oschnout. Ideální množství je tři mililitry, tedy zhruba plná dlaň. Správné množství je většinou určeno dávkovačem. Pokud si však člověk roztok správně nerozetře nebo si ještě před zaschnutím ruce otře či strčí do kapes, k likvidaci mikrobů nedojde. Důležité také je, aby se dezinfekce nanášela na suché ruce, protože voda by snížila koncentraci lihu.

  • Vyšší cena dezinfekce neznamená vyšší kvalitu

Mnohé při výbru dezinfekce ovlivní rovněž výše ceny. Kvalita dezinfekce se však odvíjí především od jejího složení a použitých surovin. Hlavní je koncentrace účinné látky – tedy alkoholu – a množství látek chránících pokožku před vysušením.

Tipy z našich lékáren!

Antibakteriální spraye HAAN - Inovativní čisticí spray na ruce ničí 99,9% bakterií a virů bez použití vody. V nabídce je 5 nádherných barev a vůní připomínajících parfém.

Více zde: bit.ly/HAAN_dezinfekce

Hygienický gel na ruce 100ml - pro hygienickou dezinfekci rukou bez vody s okamžitým antiseptickým účinkem. Užitečný přípravek v případě, že není k dispozici voda a mýdlo (pro použití na cestách, ve vlaku/autobuse, ve veřejných prostorách atd.). Obsahuje 60 % alkoholu.

leaf small

Mohlo by vás také zajímat