
Mikrospánek za volantem: Zůstaňte bdělí i při dlouhých cestách

Odjíždíte s rodinou na dovolenou? Čeká vás dlouhá cesta za volantem s minimem přestávek? Ať už patříte mezi vyježděné řidiče, nebo jste za volantem nováčci, dbejte na tom, abyste na dlouhé cestě zůstávali bdělí a plně koncentrovaní.
Únava za volantem je aktuální problém, který každoročně vede ke vzniku mnoha těžkých dopravních nehod. Odhaduje se za příčinu až 20 % ze všech dopravních nehod a 25 % ze všech nehod s těžkými a smrtelnými následky. V některých případech může mít únava podobné projevy jako požití alkoholu. Bylo zjištěno, že u osob, které byli vzhůru více než 25 hodin, došlo ke stejnému snížení průměrné výkonnosti jako při hladině alkoholu v krvi 0,1 promile a větší.
Výzkumy dokládají, že nebezpečí nehody je větší v noci než ve dne a v zimních měsících. Stejně tak bychom neměli podceňovat spánkový dluh, který může vznikat prací v nočních směnách, péčí o děti či obyčejným ponocováním.
Prvním předpokladem bezpečné jízdy je celkově dobrá fyzická kondice, dobrý zdravotní stav a odpočinek před jízdou.
Jak bojovat s únavou za volantem?
- Nesedat za volant, pokud se cítíme unavení a ospalí, pokud tyto pocity zjistíme za jízdy, měly bychom co nejdříve zastavit a odpočinout si
- Dbát na dostatečně dlouhý spánek v noci před jízdou (spánek kratší než 6 hodin zvyšuje nebezpečí, spánek kratší než 4 hodiny je už nebezpečný)
- Vyhnout se dennímu spánku po obědě
- Cestovat se spolujezdcem
- Přestávky po 2 hodinách jízdy nebo každých 180 km
- Při únavě zastavit a odpočinout si, zacvičit si, napít se osvěžujícího nápoje
- Zapnout si rádio
- Užít doplňky stravy s kofeinem
Zásady pro jízdu v noci:
- Zkontrolovat osvětlení vozidla
- Jezdit pomaleji
- Vyvarovat se alkoholu
- Pozor na neosvětlené chodce či vozidla
- Dbát na správnou teplotu v autě a hlasitost hudby
- Zařadit přestávky s osvěžením a rozcvičením
V případě dlouhé cesty a únavy za volantem hrozí mikrospánek. Mikrospánek je stav, který trvá několik málo vteřin a člověk během něj nevnímá vnější podněty. Za volantem je velmi nebezpečný, v době mikrospánku se vůz řítí vpřed a řidič nad ním na moment ztratí kontrolu. Mikrospánek může na nevyspalého řidiče přijít kdykoliv během dne, nejpravděpodobnější je však mezi 2. a 5. hodinou ranní.
Na pozoru by se tak měli mít nejen řidiči autobusů nebo kamionů, ale především ti, kteří nejsou na dlouhé cesty v noci zvyklí. Mikrospánek může udeřit typicky při dlouhé noční monotónní cestě po dálnici. Než se tedy vydáte autem do Chorvatska, Itálie nebo kamkoliv jinam, buďte obezřetní, za volant nesedejte nevyspalí a aspoň týden před dovolenou myslete na pravidelný režim, choďte spát a vstávejte v přibližně stejnou dobu, snažte se neponocovat.
Jaké jsou příznaky možného přicházejícího mikrospánku?
- Potíže udržet oči otevřené a zaostřené
- Přelétavé, nesouvislé myšlenky
- Časté zívání, tření si očí
- Vyjíždění z jízdního pruhu
- Přehlídnutí dopravní značky
- Podrážděnost, roztěkanost
Bojujte s únavou za volantem efektivně
GUARANA
Liány pocházející z amazonské nížiny obsahují kofein, guaranin a velké množství tříslovin. Guaranu často využívají studenti, kteří se učí dlouho do noci, zlepšuje pozornost a soustředění. Používá se také při nervovém vypětí pro stabilizaci psychické kondice. Její účinky mohou být povzbuzující také při rekonvalescenci.
Není návyková, její užívání je bezpečné. A právě proto ji mnoho lidí při různých příležitostech upřednostňuje před energetickými nápoji nebo kávou. Guaranu využívají profesionální řidiči, kterým po delší době začne opadávat pozornost, i řidiči příležitostní, kteří se potřebují při jízdě koncentrovat na maximum.
MACA
Superpotravina, jejíž účinky jsou známé už několik staletí. Má vliv na vytrvalost a vitalitu a kromě jiného obsahuje vysoké množství proteinů, antioxidantů, vitamínů a minerálů. Zlepšuje fyzickou i psychickou výkonnost člověka. Maca také zlepšuje odolnost ve stresových situacích.
KÁVA A KOLOVÉ NÁPOJE
Řidiči často kvůli povzbuzení a potlačení únavy konzumují větší množství kávy. Ta má však ve velkém objemu u některých osob naopak tlumivé účinky. Obvyklé je i pití kolových a energetických nápojů s vysokým podílem cukru. Velké množství cukru a kofeinu najednou může rychle „nakopnout“ , následně ale způsobí velký energetický propad, který může být nebezpečný. Důležité je postupné uvolňování kofeinu a nižší množství cukru, což nezpůsobí náhlé výkyvy energie a nálady.
KOFEIN
Lepší tedy než energetické nápoje budou účinné a dlouze působící doplňky stravy. Z šumivých tablet, které není problém sbalit s sebou do přihrádky na cesty, se dá vyrobit vitamínový nápoj s ovocnou příchutí a přídavkem kofeinu. Zkusit můžete i rozpustný nápoj s vysokým obsahem kofeinu a obsahem vitamínů B2, B3 a B6, který přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání.
Podpořte svoji vitalitu Chytře
Mohlo by vás také zajímat


6 zásad pro zdravé a bezpečné opalování
