LékárnyAkceSlužbyKarta osobní péčeBlog

Letní mykózy a záněty: Jak předejít intimním obtížím?

19. 7. 2021
Letní mykózy a záněty: Jak předejít intimním obtížím?

Jestli se vám kvasinkové záněty nebo bakteriální infekce intimních partií vracejí pravidelně a moc dobře víte, že s létem, kdy horké počasí přispívá k množení mikrobů a koupání v bazénech nebo přírodních vodních nádržích se pro vás stává rizikové, je na čase myslet spíše na prevenci. Buďte v boji s ženskými problémy aktivní a nečekejte, až budete léčit následky.

Co všechno udělat pro to, abychom předešly výskytu vaginální mykózy?

 • Dodržujte pravidelnou hygienu, s mytím to však nepřehánět
 • Speciální péči a hygienu věnujte svým intimním partiím po pohlavním styku, návštěvě koupaliště, sauny, při menstruaci a při léčbě antibiotiky
 • Omezit nebo vyloučit bílou mouku a cukr
 • Omezit nebo vyloučit příliš sladké ovoce (hrozny, hrušky, ovocné džusy, sladké a sycené nápoje…)
 • Omezit nebo vyloučit potraviny obsahující droždí
 • Nezůstávat v mokrých plavkách, vyhýbat se prochladnutí
 • Používat bavlněné a prodyšné spodní prádlo
 • Pravidelně posilovat imunitu
 • V období menstruace omezit používání tamponů, prevenci lze doplnit i o anionové vložky zabraňující množení bakterií, pokud sportujete a nechcete se vzdát pohodlí spojené s nošením tamponů, zkuste ty probiotické

Prevence je v boji s kvasinkovými infekcemi stěžejní

Léto je tu a s ním i období dovolených, návštěv koupališť i přírodního koupání a pobytů mimo pohodlí domova. A v kempu, pod stanem nebo v přírodě na cestách je to s čistou vodou občas těžké. Nemáme příležitost provést důkladnou hygienu, jak bychom potřebovaly. A právě pro tyto případy se vyplatí mít s sebou intimní ubrousky, které jsou dostatečnou náhradou a které navíc zklidní pokožku

Jestli jste aktivní žena, která je neustále v pohybu, měla by tomu odpovídat i vaše hygienická péče. Idelyn Beliema Active Control působí jako přirozený deodorant v intimní oblasti. Gel předchází rozvoji bakterií a zanechává pocit svěžesti.

Pokud víte, že vás mykózy trápí často, podpořte imunitu zevniř. Laktobacily posilují střevní mikroflóru, nasadit se dají jako prevence nebo při již vzniklých obtížích. Prevenci podpoří i pravidelně prováděné výplachy. Vaginální výplachy se doporučuje provádět při rizikovém sexuálním kontaktu, po návštěvě veřejného koupaliště, před menstruací a podobně, výplach eliminuje rozvoj nákazy. FemiVaxinum je kúra s obsahem bakteriálního a kandidového lyzátu, pomůže předejít intimním nesnázím. 

Na dovolených i při běžných dnech, kdy pociťujete náhlý diskomfort, můžete použít probiotický krém nebo gel, který podpoří návrat do normálu. Léčbu mykózy doplní i Canesten gel, kterým se doporučuje mýt se dvakrát denně, vždy ráno a večer, případně po návštěvě koupaliště, sauny a podobně.

Jaké jsou hlavní příčiny mykóz?

 • antibiotika (k přemnožení kvasinek dojde v důsledku poševní nerovnováhy)
 • hormonální změny (vyšší hladina estrogenu v těhotenství nebo užívání antikoncepce)
 • zapaření genitálií (mokré plavky, těsné kalhoty aj.)
 • používání parfémovaných vložek, toaletního papíru aj.
 • nesprávná hygiena
 • léky potlačující imunitu (kortikosteroidy)
 • zvýšená konzumace sladkostí
 • cukrovka

Jak se kvasinková infekce projevuje?

Mykóza se projevuje pálením a svěděním v intimní oblasti, často ji doprovází i bílý hrudkovitý výtok. Může se objevit i tlak a bolest v podbříšku a bolest při pohlavním styku. Pokud žijete sexuálním životem, je pravděpodobné, že mykózou jsou nakažení oba partneři a pohlavním stykem ji na sebe opakovaně přenáší. Důležité je, aby se zaléčili vždy oba dva. Nejhorší je nedoléčený zánět, ten má tendenci se opakovaně vracet, často i při mírně oslabené imunitě.

Při zvýšeném riziku bakteriálních infekcí, při menstruaci nebo v těhotenství, zvyšte účinnost své péče intimním antibakteriálním gelem. Správná a důkladná každodenní hygiena je nezbytná pro zachování celkového zdraví pohlavních orgánů a dobrého reprodukčního zdraví.

Kvasinková infekce pokročila, co teď?

Pokud už však cítíte, že mykotický zánět pokročil a je zapotřebí účinné léčby, na gynekologický zánět způsobených houbovitými mikroorganizmy, kvasinkami a plísněmi jsou k dostání volně prodejné čípky, které zlikvidují kvasinky. Intimní místa také zvenku mažte krémem, ten by měli používat oba partneři. V případě, že se zánět ani po týdnu nezlepšuje, vyhledejte lékaře. Nejspíš nepůjde o mykózu, ale o bakteriální infekci.

Nepříjemný pocit a lehké svědění můžete zklidnit intimním gelem s obsahem látky DERMOSOFT nebo přidat i heřmánkové koupele, které podpoří celkovou léčbu. Využít můžete i sílu konopí a zklidnit intimní oblast mycí emulzí s obsahem konopného oleje a grepových semínek. Podráždění, pálení a zarudnutí se podaří i mycím gelem Canesten, který navrátí pH do rovnováhy a obnoví přirozenou mikroflóru intimních partií.

Po léčbě kvasinkového zánětu může být sliznice podrážděná a vysušená. Zklidnit nepříjemné pocity můžete nehormonální léčbou.

Tip magistry:
Nejste si jistá, jestli se jedná o kvasinkovou infekci nebo výtok bakteriálního původu? Díky SAMOTESTU získáte rychlý výsledek a budete znát příčinu svého diskomfortu.

Nachlazení a záněty močových cest

Nejen ženy často v létě trápí také nachlazení a záněty močových cest. Jde o nepříjemné a často velmi bolestivé onemocnění, které nám pořádně dovede pokazit letní dny. Na cesty s sebou vezte Uroval Akut, který poslouží jako okamžitá prevence při zjištění mírného nekomfortu v oblasti močových cest a znemožní bakteriím, aby se přichytily na povrch stěn močových cest.

Jak předcházet zánětům močových cest?

 • Zvyšte příjem tekutin
 • Chraňte si oblast ledvin a močového měchýře teplým oblečením
 • Zamezte dalšímu prochladnutí, i když je teplé počasí a horko, nezůstávejte v mokrých plavkách
 • Udržujte v teple chodidla
 • Dbejte na dostatečnou hygienu před a po pohlavním styku
 • Nepotlačujte nutkání na močení, vyprazdňujte se pravidelně
 • Vyhněte se parfémované a agresivní tělové kosmetice (sprchové gely apod.), pro hygienu pohlavních orgánů používejte mýdla na intimní hygienu s neutrálním pH

K výplachu a lepšímu pročištění močových cest přispěje i užívání sáčků s D-Manózou a brusinkovým extraktem, kde se aktivní látky postupně uvolňují až 16 hodin. Pro lepší prevenci a předcházení zánětům močových cest můžete užívat bylinné kapky pro lepší funkci močového ústrojí.

Močopudně působí i bylinná čajová směs určená pro péči o ledviny a močový měchýř.

Mohlo by vás také zajímat