×

Kontrolujete si mateřská znaménka? Prevence vás dokáže ochránit před rakovinou

30. 4. 2023
Kontrolujete si mateřská znaménka? Prevence vás dokáže ochránit před rakovinou

Znaménka jsou drobná ohraničená ložiska na kůži, která v drtivé většině případů člověka nikterak neohrožují. Jakmile ale začnou měnit svůj tvar, velikost nebo barvu, je na čase zpozornět. Melanom je častý typ rakoviny kůže, jenž bez rozdílu postihuje všechny věkové kategorie. Zjistěte, co funguje jako nejdůležitější prevence a v jakých případech byste měli navštívit kožního lékaře.

Mateřská znaménka představují unikátní doplněk na celý život. Každý člověk má jedinečnou sadu pih, přičemž každá z nich může mít jiný tvar, velikost nebo barvu. Právě jejich odstín se často odvíjí od typu vaší pleti – světlé typy mají obvykle světle hnědé až načervenalé pihy, tmavší typy naopak hnědé až černé. Důvodem je kožní barvivomelanin, které kromě barvy pokožky ovlivňuje i barvu očí nebo vlasů. Znaménko vznikne jednoduše v případě, kdy se v kůži seskupí více buněk melaninu na jednom místě. Příčinou může být nejen genetika, ale také častý pobyt na sluníčku

Jaké jsou varovné signály u znamének? 

Znaménka sama o sobě nejsou nebezpečná a ve většině případů představují pouze estetickou záležitost. Pravidelnou kontrolu si však přesto zaslouží. Víte, na co si dát pozor?

  • Rychlý výskyt nových mateřských znamének.
  • Změna znaménka: asymetrický tvar, neohraničený okraj, více barev, velikost nad 5 mm a náhlé zvětšení.  
  • Nové znaménko, které se od ostatních liší svým vzhledem (tzv. „ošklivé kačátko“).

Pokud si všimnete některé z těchto změn, doporučujeme zajít ke kožnímu lékaři, aby se na znaménko podíval. Důvod těchto kontrol je jasný: odhalit kožní nádor včas

3 nejčastější druhy kožních nádorů

Bazaliom

Nejčastějším kožním nádorem je bezpochyby bazaliom, který se objevuje zejména u starších lidí. Může se vyvinout ze znaménka i na normální kůži. Obvykle má podobu drobného vřídku, jenž může mokvat nebo hnisat. 

Spinaliom

Dalším častým nádorem je spinaliom. Nejvíce ho najdete na tváři, uších nebo rtech a má podobu vřídku, růžové skvrny nebo uzlíku. Časem se zvětšuje a může začít mokvat nebo krvácet.

Melanom

Nejvíce nebezpečnou variantou kožního nádoru je melanom. Vyvinout se může jak z mateřských znamének, tak z normální kůže. Rizikový je především v tom, že dokáže skrytě proniknout do důležitých orgánů.

Melanom a rizikové faktory

Melanom kůže je celosvětově 17. nejčastější rakovinou a každý rok se zaznamenává přes 200 000 nových případů. Experti odhadují až 50% nárůst případů do roku 2040. 

Rizikové faktory vzniku melanomu:

  • Věk - riziko melanomu se zvyšuje s věkem lidí. Průměrný věk lidí, kterým byl diagnostikovaný, je 65 let. Nicméně melanom není neobvyklý ani u osob mladších 30 let. Stále se jedná o jednu z nejčastějších rakovin u mladých dospělých (zejména mladých žen). 
  • Genetika.
  • Světlý fototyp (světlá pokožka).
  • Pravidelné návštěvy solária.
  • Časté pobyty na slunci.

Dobrou zprávou je, že 90 % případů melanomu je léčitelných, pokud se na ně přijde včas.

Jak poznat melanom? Jako vodítko poslouží ABCDE metoda

V úvodu jsme zmiňovali, že jakékoliv změny znamének jsou podezřelé. Teď půjdeme více do hloubky a podíváme se na jednotlivé změny pomocí metody ABCDE, která slouží jako skvělé preventivní opatření. Pokud se poznáte v jednom a více bodě, doporučujeme neprodleně navštívit svého dermatologa.

A (Asymetrie)

Běžná znaménka bývají svým tvarem symetrická (nejčastěji jsou kulatá). Pokud byste je pomyslně rozpůlili, obě části by měly být stejné. 

B (Borders – okraje)

Zubatá či nepravidelně ohraničená znaménka se považují za riziková a mohou být známkou rozvíjejícího se nádoru.

C (Colour – barva)

Znaménko má obvykle pouze jeden odstín. Jestliže objevíte barevné přechody, náhlé ztmavnutí nebo naopak zesvětlení, může jít o rizikové znaménko.

D (Diameter – průměr)

Pokud objevíte znaménka větší než 0,5 mm, kožní lékař by se na něj měl pro jistotu podívat.

E (Evolution – vývoj) 

Ať už odhalíte změny v barvě, velikosti nebo tvaru, opět to je důvod k preventivnímu vyšetření.

Tip: Samovyšetření doporučujeme provádět v místnosti, kde je dostatek denního světla (a ideálně zrcadla).

 

Jak probíhá kontrola znamének u lékaře?

Pokud jste na sobě objevili podezřelé znaménko, měli byste navštívit kožního lékaře co nejdříve. Vyšetření může probíhat jak v nemocnici, na soukromých dermatologických klinikách či v rámci preventivních osvětových akcí. Vzhledem k velkému náporu pacientů jsou čekací lhůty poměrně dlouhé (například 1 měsíc), proto doporučujeme se objednat co nejdříve. 

Vyšetření mateřských znamének je bezbolestné a obvykle zabere jen 20 minut. Lékař si na pomoc obvykle vezme digitální přístroj zvaný dermatoskop, se kterým si kožní útvar přiblíží a posoudí, zda je nebezpečný, nebo ne. Pokud dojde k závěru, že je znaménko rizikové, pak se domluvíte na jeho vyříznutí. Ani tento zákrok není bolestivý – kůže se předtím umrtví, takže při tom nic neucítíte. 

Pro efektivní prevenci byste kožního lékaře měli navštěvovat pravidelně 1krát ročně. Využít můžete i speciální akce vyšetření znamének zdarma, které se konají každý rok i v našich Chytrých lékárnách.

3 způsoby, jak chránit svou pokožku před sluncem

Dobrá prevence vás dokáže uchránit před celou řadou zdravotních problémů. Na závěr se proto podělíme o 3 základní tipy, které vám přijdou vhod v přicházející letní sezóně.

1. Používejte opalovací přípravky

Opalovací přípravky jsou nejlepší formou prevence před vnikem kožních nádorů. Vybírat můžete z nejrůznějších druhů ve formě krémů, lehkých fluidů nebo sprejů dle vašich preferencí. Důležité je vždy používat vysoký ochranný faktor SPF. Čím vyšší číslo přípravek má, tím lepší ochranu před UV paprsky vám poskytne, a tím delší dobu můžete strávit na sluníčku. 

Příklad: SPF 50 znamená, že přípravk propustí pouze 1/50 záření a odfiltruje tak 98 % UVB záření.

Faktor 50+ je třeba využívat i v našich zeměpisných šířkách a to každý den. Zvláště pak u osob světlého fototypu (blond/světle hnědé/zrzavé vlasy a modré/zelené oči) je zapotřebí nepodceňovat důležitost fotoprotekce. UV paprsky si vás totiž najdou i v zimě, přes sklo, ve vodě nebo ve stínu - kde se člověk může také snadno spálit. 

Tip: Opalovací přípravky aplikujete 20 až 30 minut před tím, než půjdete na sluníčko. Nezapomeňte také na opětovnou aplikaci po každých 2 hodinách. Pokud se hodně zpotíte, jdete do vody nebo se otřete ručníkem, je potřeba opalovací přípravek nanést neprodleně znovu. 

 

2. Chraňte se oblečením

Někteří lidé mají natolik citlivou pokožku, že potřebují nejvyšší stupeň ochrany: kombinace opalovacího přípravku a oblečení. V takovém případě je dobré skrýt místa, kde je riziko spálení nejvyšší. Pokud se například vždy spálíte na krku a na zádech, pak si přes sebe můžete přehodit lehké pončo. Nezapomeňte se před UV zářením chránit také pokrývkou hlavy a slunečními brýlemi se silným UV faktorem.

Tip: Pozor na levné sluneční brýle, které vám mohou spíše uškodit! Nekvalitní sluneční brýle bez UV faktoru vaše oči před zářením nijak nechrání a naopak vašim očím navozují pocit šera. Kvůli tomu se vaše zorničky rozšiřují a vzniká tak větší nechráněná plocha, kam UV zážení dopadá.

 

3. Schovejte se v poledních hodinách

Odborníci nedoporučují vycházet na slunce v době, kdy je nejsilnější – což bývá mezi 11. až 15. hodinou odpoledne. Někdy ale nebudete mít na vybranou. V takových situacích doporučujeme sáhnout po výše zmíněné ochraně

Mohlo by vás také zajímat