×

Jak vybrat nejlepší zubní kartáček

8. 9. 2020
Jak vybrat nejlepší zubní kartáček

Víte, že zubní kaz patří u lidí mezi nejčastější onemocnění? A přitom je prevence poměrně snadná a především 100% účinná. Co k ní potřebujeme? Základem je zubní kartáček, mezizubní kartáček, zubní nit a kvalitní zubní pasta.

Začněme zubním kartáčkem. Provedeme Vás základními kritérii pro výběr toho nejlepšího zubního kartáčku, a zároveň i správnou technikou čištění, která k dosažení perfektního výsledku nepochybně patří.

A budeme pokračovat mezizubním kartáčkem. Každý zub má totiž pět stran, avšak zubní kartáček dosáhne jen na tři z nich. Bez ohledu na to, jak s ním dlouho a důkladně čistíte, očistíte spolehlivě jen 60 % (dle TePe je odstraněno průměrně jen 42 % plaku) povrchu zubů. Pro správnou prevenci zubního kazu a zánětu dásní je tedy třeba vyčistit všechny plochy zubů, tedy i opomíjené mezizubní prostory.

Pevnost vláken

Pravidlo „čím měkčí, tím šetrnější“ platí, avšak pamatujte, že čím je kartáček měkčí, o to úměrně by se měla prodlužovat doba čištění, neboť kartáček je šetrný nejen k dásním, ale také k zubnímu plaku. Proto by doba čištění u ultra soft kartáčků měla trvat až 15 minut.

Doporučujeme tedy pevnost SOFT nebo XSOFT.

Zároveň jsme si zodpověděli, proč není vhodné používat tvrdé kartáčky – jejich pevná vlákna mohou být k dásním nejen příliš agresivní, ale mohou také přispět k jejich ústupu.

Zástřih vláken

Zubní kartáček by měl mít rovně střižená vlákna. Jakékoliv doplňky ve vláknech, například plastové lamely, plak pouze roztírají nikoli odstraňují.

Velikost hlavičky kartáčku

Vybírejte kartáček s malou hlavičkou – s kartáčkem se Vám bude lépe v ústech manipulovat a zároveň zajistí důkladné vyčištění i těžko dostupných ploch.

Je důležité si však uvědomit, že zubní kartáček je pouze nástroj k dosažení perfektního výsledku. Samotný výsledek spočívá primárně ve správné technice a věnovanému času.

Správně to mají být 2 minuty ráno a večer! Ale ruku na srdce, kdo si opravdu čistí 2 minuty? Dle rozsáhlé studie realizované švédskou společností TePe je průměrná doba čištění pouhých 43 sekund.

Chcete být ještě více perfektní?

Použijte po zubním kartáčku ještě jednosvazkový kartáček! Dostanete se s ním i okolo zadních zubů a na těžko dostupná místa. Je ideální právě pro dočištění a na péči okolo zubních implantátů nebo ortodontických zámečků.

TIP: Čistíte s ním bez pasty, jemným krouživým pohybem s důrazem na čištění linie dásní.

Jaká je tedy správná technika?

TIP: Vždy si můžete snadno ověřit, jak precizně jste si zuby vyčistili pomocí tablety na indikaci plaku. Tablety zabarví starší plak modře a novější červeně.

Jak na mezizubní čištění

Pokud porovnáme, kolik plaku během dne ulpívá na dostupných ploškách zubů a kolik v mezizubních prostorech, zjistíme, že nejvíce plaku zůstává právě v mezizubních prostorech. Proč? Zubní plak se tvoří po celý den, ale my jej při jídle a kousání stále částečně mechanicky stíráme. Jenomže v mezizubních prostorách je plak v pěkném úkrytu.

O důležitosti pravidelného odstraňování zubního plaku v mezizubních prostorech hovoří fakt, že více než 95 % zubních kazů vzniká právě v mezizubí. Pravidelným čištěním mezizubním kartáčkem a zubní nití lze snadno předejít nejen zubnímu kazu, ale i zánětu dásní a paradentóze.

Mezizubní kartáček

Základní interdentální pomůckou je mezizubní kartáček.

Mezizubní kartáček je tvořen krátkým izolovaným drátkem s nylonovými vlákny, spirálovitě uspořádanými do tvaru kužele nebo válce. Abychom mohli mezizubní kartáček správně a efektivně používat, je nutné zvolit optimální velikost.

Pravděpodobně se nebude jednat pouze o jednu, ale minimálně o dvě – silnější mezi stoličky, tenčí mezi přední zuby. S výběrem velikostí Vám pomůže dentální hygienistka nebo Startovací sada mezizubních kartáčků, která obsahuje několik základních velikostí mezizubních kartáčků.

Při výběru dbejte na to, aby nebyl kartáček příliš malý, neboť by nedokázal odstranit veškerý plak, ale zároveň ani příliš velký, jinak by hrozilo poškození dásně.

Jak správně čistit s mezizubním kartáčkem

Mohlo by vás také zajímat