×

Inhalátory: šikovní pomocníci pro léčbu nemocí dýchacích cest

11. 2. 2022
Inhalátory: šikovní pomocníci pro léčbu nemocí dýchacích cest

Rýma, kašel, astma – to vše dokáže člověka pěkně potrápit. Naštěstí existují prostředky, které urychlí léčení dýchacích cest a poslouží i jako účinná prevence před různými onemocněními. Jsou to inhalátory. Nakoukněte do našeho průvodce a zjistěte, jaké druhy se prodávají a jak vám mohou pomoci.

Inhalátor (alias nebulizátor) je přístroj, který danou látku přemění na páru nebo mlžinu. Vzniklá substance obsahuje tak drobné částečky, že se při nadechnutí dostanou hluboko do dýchacích cest. Postiženému místu se tak dostane okamžitá pomoc.

Kdy vám inhalátor přijde vhod?

Inhalátor je univerzální společník, který přijde vhod při mnoha příležitostech. A to zejména při:

  • alergiích (na pyl, plísně, zvířata, prach),
  • astmatu,
  • kašli,
  • rýmě,
  • postcovidovém syndromu
  • nebo angíně.

Koronavirová pandemie odstartovala boom inhalátorů

Inhalátory se dostaly do středu dění také během koronavirové pandemie. Pacienti, kteří prodělali covid-19 si totiž stěžovali na přetrvávající potíže v oblasti dýchacích cest. Podle průzkumu až 85 % pacientů trpí dušností, kašlem či záněty dutin, a to 2–3 měsíce pro prodělání covidu. U 10 % vyléčených tyto problémy navíc přetrvají i po 1 roce.

Inhalátory se tak začaly těšit ještě větší oblibě, protože pravidelné inhalace přispívají k rychlejší regeneraci dýchacích cest a zároveň snižují riziko vzniku zánětů – a to až o 63 %.

 

Jaké druhy inhalátorů jsou k dostání?

Na trhu se setkáte se čtyřmi hlavními typy: kompresový, membránový, ultrazvukový a parní. Teď si porovnáme jednotlivé výhody a nevýhody.

  • Kompresorový inhalátor

Kompresový inhalátor funguje na základě stlačeného vzduchu, který díky své rychlosti a síle přemění látku na aerosol. Je to perfektní volba pro ty, kteří potřebují inhalovat často a dlouhodobě. Kompresový inhalátor si totiž skvěle poradí jak se suspenzemi, tak roztoky či oleji. Menší nevýhodou může být jeho hlučnost nebo objemnější konstrukce.

  • Ultrazvukový inhalátor

Alternativu kompresového inhalátoru představuje ultrazvukový inhalátor, který je vynikající volbou pro sezónní inhalování – například při chřipkovém či pylovém období. Funguje díky zabudovanému vibračnímu zařízení, které se jmenuje vysokofrekvenční oscilátor. Je velmi tichý, lehký a efektivní. Navíc je jako stvořený pro inhalování minerální vody Vincentky.

  • Membránový inhalátor

Do třetice všeho dobrého je zde i membránový inhalátor. Ten funguje na principu vibrací, díky nimž se léčivo protlačuje přes drobné otvory a mění se na kapičky. Jeho největší předností je menší spotřeba léčiva, mimo to ovšem oceníte i jeho nízkou hlučnost a kompaktní rozměry, což z něj dělá skvělého společníka na cestování. Jedinou jeho slabostí je to, že nemusí dobře zvládat dávkování hustějších léčiv.

  • Parní  inhalátor

Posledním typem je parní inhalátor, který je určený k intenzivní teplé inhalaci. Jedná se o nejstarší a nejjednodušší typ inhalátoru, což reflektuje také nižší pořizovací cena. Svůj účel však splní na jedničku, a to zejména pokud potřebujete urychlit léčbu nachlazení. Nevýhodou je, že jako inhalační náplň se hodí pouze éterické oleje a bylinné přípravky, protože mnoho léků za vysokých teplot ztrácí své účinky.

 

Tip Chytré lékárny:

Pokud hledáte inhalátor, který je maximálně kvalitní a moderní, máme pro vás tip. Jedná se o membránový inhalátor Wellion Mesh od rakouského výrobce, který je současnou technologickou špičkou. Pyšní se novým membránovým systémem, který snižuje spotřebu, díky čemuž vám léky vydrží mnohem déle. Využívat ho můžete po celý rok, a to jak na inhalaci antibiotik, tak protizánětlivých léčiv.

 

Dětské inhalátory

Speciální kategorií jsou inhalátory určené pro nejmenší. Fungují na stejném principu jako výše zmíněné modely, jen jsou často obdařeném hravým designem, aby se dětem líbily. Opět je můžete použít pro léčbu rýmy, nachlazení, astmatu a dalších nemocí dýchacích cest. V Chytré lékárně najdete zejména dětské kompresové inhalátory:

 

Parametry inhalátorů

Při vybírání inhalátorů se setkáte s různými parametry. Zjistěte, co znamenají a co byste si měli pohlídat.

  • Nebulizační výkon

Tento parametr ukazuje, jak rychle dokáže inhalátor přeměnit zvolenou náplň na mlžinu. Udává se v milimetrech za minutu, přičemž se běžně setkáte s výkonem 0,25 až 2,25 mililitrů za minutu. Čím vyšší výkon, tím kratší interval celé inhalace. Nejlepší výkon mají samozřejmě modernější modely, jako jsou membránové či ultrazvukové inhalátory.

  • Hlasitost

Na první pohled se tento parametr může zdát neužitečný, ale ve skutečnosti na hlučnosti záleží – zvlášť pokud inhalátory používáte často. Pokud hledáte skutečně tichý model, doporučujeme sáhnout po ultrazvukovém či membránovém inhalátoru. Naopak nejhlučnější je nepochybně kompresový inhalátor.

  • Objem nádoby

Na trhu se setkáte s různě velkými inhalátory. Důležitá je hlavně velikost zásobníků, která zpravidla dosahuje 7 cm3 až 12 cm3. Pokud potřebujete inhalovat více dávek léčiv najednou, hodit se vám budou hlavně větší modely, které mají v zásobníku dost prostoru.

  • Velikost částic

Za zmínku jistě stojí i velikost částic, kterou inhalátor vytvoří. Čím jsou menší, tím dále se dostanou. Tento parametr hraje klíčovou roli hlavně pro astmatiky a pacienty, kteří trpí nemocí střední či dolních dýchacích cest (zánět průdušek). V takovém případě by měly částečky dosahovat maximálně 5 mikrometrů. Naopak pro léčení horních dýchacích cest (rýma, zánět dutin, zánět nosohltanu) jsou lepší větší částice okolo 10 mikrometrů.

Jak je to s náplněmi?

Ať už si vyberte jakýkoliv druh inhalátoru, bez náplní se neobejdete. Inhalovat můžete léky, bylinkové přípravky, éterické oleje i minerální nebo slanou vodu – záleží na tom, co vás zrovna trápí. Před nákupem se nezapomeňte vždy poradit se svým lékárníkem.

Mezi nejčastější náplně patří zejména:

Vincentka je přírodní mineralizovaná voda, která krásně pročistí nosohltan a dutiny. Díky svému léčivému složení (kyselina boritá a fluorid) „dezinfikuje“ sliznice a brání vzniku infekcí. Pro aplikaci můžete využít jak inhalátor, tak speciální proplachovací konvičku.

Mucosolvan je léčivý přípravek, který přijde vhod při boji s vlhkým kašlem, zánětech průdušek či hrtanu. Uvolňuje zahlenění, usnadňuje vykašlávání a zmírňuje i samotný kašel.

Ambrobene je přípravek, který stejně jako Mucosolvan usnadňuje odkašlávání a zřeďuje hlen. Mimo to má i ochranný účinek na sliznici dýchacích cest. Používat ho mohou jak dospělí, tak děti.

 

Při péči o dýchací cesty pomohou i konvičky

I když inhalátory hrají prim, oblíbenosti se těší i konvičky na proplachování nosu. Jedná o plastovou či keramickou/plastovou nádobku, které se přezdívá Rhino Horn – svým tvarem totiž připomíná roh nosorožce. A stejně jako inhalátory pomáhá pročistit nosní dutiny a předcházet respiračním nemocem.

Jak to funguje?

Princip vyplachování je jednoduchý. Do konvičky nejdříve dáte solný roztok (zakoupíte ho v lékárnách) či Vincentku. Poté si léčivo pomalu nalejete do jedné nosní dírky a druhou nosní dírkou necháte téct ven. To stejné zopakujete na další straně. Nakonec se jemně vysmrkáte, abyste z dutin dostali zbytky léčiva.

Info: Výplachy konvičkou jsou vhodné pro dospělé a děti od 5 let.

Tip: Na našem e-shopu zakoupíte sadu na výplach nosu Respimer či sadu s Vincentkou.

 

Chraňte své dýchací cesty aneb prevence nadevše

Dýchací cesty ve své podstatě slouží jako brána do našeho těla. Společně se vzduchem, který vdechujeme, se do organismu dostávají různé mikroorganismy či alergeny. I když zrovna nemáte rýmu nebo kašel, pravidelné inhalování či vyplachování nosu poslouží jako vynikající prevence proti respiračním nemocem. Inhalátor či konvička by tak jistě neměly chybět v žádné domácnosti.

 

 

Pomocníci pro léčbu nemocí dýchacích cest

Mohlo by vás také zajímat