Doprava zdarma nad 1 590 Kč | platby Benefit Plus kartou
×

Dovolená s dětmi: Co nosit vždy u sebe a co nezapomenout přibalit?

9. 8. 2021
Dovolená s dětmi: Co nosit vždy u sebe a co nezapomenout přibalit?

Děti už se nemohly výletování a dovolené dočkat, koneckonců většinu školního roku trávily v domácím prostředí u zářících monitorů počítačů a online výuky, tak není divu, že doslova prahnou po nějaké té aktivitě, sportu a zábavě. Než ale vyrazíte s dětmi k moři, do hor nebo cestovat po Česku či po světě, ujistěte se, že máte sbaleno vše, co je na cesty s dětmi nezbytné. Přinášíme i pár základních tipů, na co dbát a nezapomínat, abyste se celá rodina vrátili domů spokojená a v plném zdraví.

Voda, základ života

Na sluníčku na pláži i na pěším výletě je základem pravidelný pitný režim. Do batůžku dětem sbalte dostatek vody, ovocný nebo zeleninový nápoj a hlídejte je, aby v horkém počasí dostatečně pili. A pít nezpomínejte ani vy! Nejlepší je čistá neochucená a ničím neslazená voda, případně minerálka. Popíjejte pravidelně a po malých dávkách a nejlépe ještě předtím, než se dostaví pocit žízně.

Komáři mají smůlu

Komáří kousnutí dokáže pořádně natéct, svědit celý den a v noci nedát malému sportovci spát. Děti je těžké udržet v klidu na jednom místě a abyste nemuseli neustále myslet na obnovování vrstvy repelentu, pořiďte dětem i sobě náramek proti komárům Parakito. Vydrží až 2x15 dní, takže máte vystaráno na celou dovolenou. Náramek je opakovaně použitelný, náplně jsou dokoupitelné, Parakito funguje na principu uvolňování esenciálních olejů, jejichž vůně komáry odpuzuje. Náramek je z neoprenu, je tedy odolný a pružný, vzít jej můžete s sebou i na aktivní dovolenou, neomezuje v pohybu.

Klíště odstraňte okamžitě, ale bezpečně

A protože si určitě nechcete přivézt z pohádkové dovolené boreliózu, jejíž následky kolikrát bývají dlouhodobé, nebo klíšťovou encefalitidu, onemocnění postihující mozek a mozkové blány, myslete i na ochranu proti klíšťatům. Tito malí parazité mají rádi vysoké trávy a vlhké prostředí, na kůži se mohou přisát nejen při procházce v lese, ale třeba i na pikniku v městském parku. Bezprostředně po návratu domů z výletu nebo procházky prohlédněte celé tělo dítěte, nezapomeňte ani na kůži ve vlasech, i tam se bohužel může klíště vyskytnout.

Klíště zneškodněte okamžitě po objevení, riziko nákazy se zmenšuje. Odstraňte jej bezpečně pinzetou tahem směrem nahoru, případně kývavým pohybem a netlačte na zadeček klíštěte. Místo pak ihned vydezinfikujte. Klíště se nesnažte rozmáčknout ani mazat přípravky na bázi oleje. Místo na kůži pozorujte, pokud by se objevila zarudlá skvrna, kontaktujte svého lékaře.

Chraňte své ratolesti před přímým sluncem

Dětská pokožka je náchylná ke spálení, je pětkrát slabší než kůže dospělého člověka. Dítě potřebuje opalovací přípravek s vysokými UVA i UVB filtry, který nejen sám aktivně chrání, ale také posiluje přirozenou ochrannou funkci kůže. Spálení sluníčkem kůži poškozuje a výrazným způsobem zvyšuje riziko onemocnění rakovinou kůže ve vyšším věku.

Kůže spálená sluncem je načervenalá až rudá, na dotek pne, pálí nebo bolí a spálené místo se může začít loupat, spálení u dětí může být provázeno i bolestí hlavy nebo lehkou závratí. Děti nezapomínejte pravidelně natírat opalovacím přípravkem určeným na dětskou pokožku, krémy na opalování existují i určené speciálně kojencům

Kromě pokožky těla dětem chraňte před slunečními paprsky i obličej. Vrstvu pravidelně během dne obnovujte, krém znovu naneste i po koupání v moři nebo bazénu. Kojence a děti do 3 let chraňte před přímým sluncem, snažte se je udržovat ve stínu a na dovolenou zvolte i letní pokrývku hlavy. A pokud by přece jen bylo sluníčka moc, natírejte kůži dětí mlékem po opalování.

Děti mlsat můžou, ale zdravě

Připraveni buďte, i když malého výletníka přepadne hlad, nebo spíše chuť na něco dobrého.Kukuřičný snack s mrkví a dýní je přirozeně bez lepku, bez laktózy a bez obsahu sóji. Keksíky ze 6 druhů obilovin dětem chutnají a zároveň jsou pro ně cenným zdrojem vápníku, železa a vitamínů skupiny B, jsou lehce stravitelnou a především zdravou svačinkou.

Pro děti od jednoho roku přibalte i mrkvová kolečka v BIO kvalitě bez přidaného cukru a soli a pokud dostanou chuť na něco sladkého, chutnat jim bude ovocná kapsička HiPP Bio s hruškou a banánem nebo příkrm od Hami Disney Princess jablíčko.

Čisté ruce, půl zdraví

A protože ne vždy je kde si pořádně umýt ruce, noste neustále kapesní hygienu pro sebe i pro děti. Dětské vlhčené ubrousky se hodí pro běžnou hygienu a starost o děti, dětský antibakteriální gel je přípravek šetrný k citlivé k pokožce dětí, ale nekompromisní ke špíně, bakteriím a virům. Na suchou a dehydratovanou kůži dětí od 3 let můžete použít dezinfekční sprej od Biodermy.

Co by měla obsahovat každá lékárnička na dovolenou s dětmi?

 • Opalovací přípravek pro děti s vysokým UV faktorem

 • Mléko po opalování

 • Přípravek na spálenou nebo podrážděnou kůži

 • Léky na alergie

 • Léky na bolest a horečku určené pro děti

 • Lék proti průjmu

 • Lék na nevolnost

 • Lék na zácpu a jiné zažívací obtíže

 • Repelent proti komárům

 • Dezinfekce

 • Náplasti, obinadlo, nůžky a pinzetu

 • Teploměr

 • Léky na bolest v krku

 • Sprej proti rýmě

 • Oční kapky

 • Vitamíny na posílení imunity

Rada magistry z Chytré lékárny:

Než si na cestu přibalíte léky, které máte doma, zkontrolujte jejich trvanlivost a datum spotřeby. Prošlé přípravky mohou napáchat více škody jak užitku, obzvlášť u dětí. Nepoužité léčivo můžete přinést k nám do kterékoliv pobočky Chytré lékárny.

leaf small

Mohlo by vás také zajímat