Doprava zdarma nad 1 590 Kč | platby Benefit Plus kartou
×

Co jste o MDŽ možná nevěděli

Co jste o MDŽ možná nevěděli

Mezinárodní den žen, který každoročně slavíme 8. března, je v dnešní době a společnosti vnímán především jako příležitost, kdy muži mohou vyjádřit ženám svoji náklonnost a obdarovat je květinou, něčím dobrým na zub nebo drobným dárkem. Málokdo však ví, jaký příběh za vznikem MDŽ stojí.

Většina z nás má MDŽ spojeno především s obdobím komunistického režimu, kdy byl tento svátek využíván k honosným oslavám na počest žen. V té době vznikla také spojitost s rudým karafiátem. Kvůli tomuto celkovému pojetí a ne příliš veselým vzpomínkám na minulý režim dnes spousta lidí MDŽ neslaví vůbec. Vznik tohoto svátku však spadá do daleké minulosti a jeho rozsah a význam dosahuje celosvětového formátu.

Původní myšlenka tohoto svátku nabádala po občanské a politické rovnoprávnosti mužů a žen, po možnosti volebního práva pro ženy a po odstranění genderové diskriminace. Vznikla již počátkem 20. století jako důsledek sociálních krizí a příprav na světovou válku.

V roce 1908 vyústily nepokoje slavným pochodem tisíce švadlenek napříč ulicemi New Yorku, které tak upozorňovaly právě na nerovnost mezi muži a ženami. V Americe od této události slaví Národní den žen, který připadá na druhou únorovou neděli. Do Evropy se Den žen dostal až o dva roky později, když se v Kodani konala druhá mezinárodní konference socialistických žen a byla prosazena možnost pořádání mezinárodního dne žen, který byl vnímám jako symbol boje žen za rovnoprávnost. O rok později se tak ženy poprvé oficiálně v několika evropských zemích opravdu za tímto účelem setkaly.

Symbolické datum 8. března jako den oslav MDŽ také nevzniklo úplnou náhodou. Dne 23. února roku 1917 se v Petrohradě konaly demonstrace žen na protest proti 1. světové válce. V tento den zde došlo k odstoupení cara, moc převzala prozatímní vláda a ta schválila volební právo žen. Toto významné datum v juliánském kalendáři pak podle našeho gregoriánského kalendáře spadá na 8. března. Proto se MDŽ slaví právě v tento den. Od roku 1975 se pak stal MDŽ oficiálně uznávaným svátkem i v rámci OSN a je tak dnem, kdy si připomínáme právě onen pomyslný boj za rovnoprávnost, stejné možnosti mužů a žen v rámci politického a občanského dění a především v rámci celé naší společnosti.

A protože žijeme v moderní společnosti, mohli bychom říct, že se nás toto téma už nijak zásadně netýká. Ve světě je však stále mnoho míst a především žen, které takové podmínky nemají a které o svou rovnoprávnost denně svádí neustálý boj. A právě jim by měl být tento den věnován.

A pokud máte ve svém okolí někoho, komu byste i vy rádi vyjádřili svou úctu, poděkovali za to, že tu pro vás je nebo chcete udělat radost třeba sami sobě, přinášíme pár tipů na dárek z našich lékáren.

leaf small

Mohlo by vás také zajímat