Doprava zdarma nad 1 590 Kč | platby Benefit Plus kartou
×

Chytrá vyšetřovala znaménka na Hvězdárně. Poradili jsme s ochranou před UV zářením a prevencí encefalitidy

Chytrá vyšetřovala znaménka na Hvězdárně. Poradili jsme s ochranou před UV zářením a prevencí encefalitidy

V týdnu od 12. do 18. 7. jsme vyjeli bezplatně vyšetřovat znaménka, pomáhat s fotoprotekcí a prevencí boreliózy a klíšťové encefalitidy za vámi do terénu! U příležitosti vystavení obrovského modelu Marsu aka Marsmelounu u Hvězdárny a planetária Brno jste kromě bohatého programu Hvězdárny mohli stavit také za našimi magistrami a udělat tak něco pro své zdraví.

Chytrá lékárna se u kopule Hvězdárny v parku na Kraví hoře třetí červencový týden zaměřila na aktuální zdravotní témata spojená s létem. Naše magistry na stánku radily, jak se co nejlépe chránit před UVA i UVB zářením a jaké komplikace může způsobit nedostatečná protekce před slunečními paprsky. Návštěvníkům Chytrého stanoviště určily fototyp kůže a doporučily nejvhodnější způsob ochrany, odpovídající faktor SPF a také doplňkovou péči.

Zdaleka největší zájem byl ale o diagnostiku mateřských znamének. Jak nám spoustu návštěvníků přiznalo, svá znaménka občas zanedbávají a nenechávají si je kontrolovat pravidelně, ať už z časových důvodů, nebo se jim nechce navštívit ordinaci dermatologa.

„Hlavně od starších lidí jsme slyšeli, že se sluníčku bez ochrany vystavují celý život a nikdy žádný problém neměli. Ano, na první pohled možná ne, ale pokud se na mateřské znaménko podívá odborník, může být něco v nepořádku,” upozorňuje Jitka z Chytré lékárny. „Ale lidé už naštěstí pravidelné prohlídky u dermatologa nezanedbávají tolik jako dřív,” dodává.

Pravidelná prohlídka mateřských znamének je však velmi důležitá z hlediska prevence rakoviny kůže. A právě proto pro návštěvníky Chytrá lékárna připravila odborné vyšetření a lidé tak po krátkém vyšetření mohli slyšet okamžitou diagnózu a aktuální stav svých mateřských znamének.

„Průzkumy ukazují, že 90 % případů rakoviny kůže lze léčit, pokud se odhalí včas, zároveň však 50 % lidí nikdy preventivně nenavštíví dermatologa a nenechá si vyšetřit mateřská znaménka a 25 % se o stav svých znamének vůbec nezajímá,“ uvádí k problematice péče o mateřská znaménka Alice Dosedlová, ředitelka sítě Chytrých lékáren. Podle ní je stěžejní chránit kůži před sluncem a co se týče škodlivosti UV záření, zvýšenou pozornost přikládat právě mateřským znaménkám. „Lidi si neuvědomují, že sluníčko opaluje, i když jsou třeba jen na procházce v parku. Nepoužívají dostatečnou ochranu kůže a riziko rakoviny se tím zvyšuje.“

Chytré stanoviště zaznamenalo u obdivovatelů obrovského Marsmelounu velký úspěch. Děti měly radost z připravených soutěží a hlavně z dárků, které si na Chytrém stanovišti vysoutěžily.

Akci pozitivně hodnotí i samotné lékárnice, které se akce zúčastnily: „Všechno proběhlo ještě lépe, než se očekávalo, o kontrolu mateřských znamének byl velký zájem. Snad jen počasí nám mohlo víc přát, ale to už je jen drobnost.”

Se službami svým klientům však Chytrá lékárna nekončí ani po završení kontroly znamének na Hvězdárně. Do kamenných poboček si můžete nechat přijít změřit hladinu cukru v krvi, hladinu kyseliny močové, cholesterol nebo třeba nechat diagnostikovat pleť a vlasy.

Nestihli jste vystavený Marsmeloun? Nevadí, šanci budete mít ještě v srpnu, a to od 5. do 12. srpna vždy od 14:00 do 00:00. I když bude akce tentokrát bez nás, věříme, že bude určitě stát za to 😉

leaf small

Mohlo by vás také zajímat