Lékárny AkceSlužbyKarta osobní péčeBlog

Čechy děsí slepota – jsou však slepí k ochraně očí

20. 5. 2020
Čechy děsí slepota – jsou však slepí k ochraně očí
Češi se obávají ztráty zraku více, než onemocnění cukrovkou nebo ztráty sluchu. Nejsou však informováni o hlavní příčině slepoty – nemoci zvané Věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD) – a o možnostech, jak riziko onemocnění snížit.

Podle posledního průzkumu by značný počet Čechů dal přednost onemocnění diabetem (38,8 %) nebo ztrátě sluchu (29,9 %) před částečným či totálním oslepnutím. Respondenti také prohlásili, že jsou méně znepokojeni impotencí (27,8 %) než problémy s očima.

Když byla lidem položena otázka, zda jsou si vědomi hrozby číslo jedna týkající se zdraví očí, Věkem podmíněné makulární degenerace, odpovědělo alarmující procento respondentů (70,3 %), že o ní nikdy neslyšeli, což je v překvapujícím rozporu s jejich vyjádřeným zájmem o zdraví očí. Makulární degenerace, jež postihuje místo na sítnici zvané žlutá skvrna neboli makula a postupně způsobuje zhoršování ostrého centrálního vidění, je podle Světové zdravotnické organizace (WHO) „hlavní příčinou slepoty v rozvinutých zemích“. První příznaky onemocnění se mohou objevit už ve středním věku. Jakmile bylo jednou diagnostikováno zrakové poškození, nelze již oko zcela vyléčit. Postup poškození způsobené onemocněním lze pouze zpomalit. Pacienti postižení makulární degenerací postupně ztrácejí centrální vidění, zachováno zůstává pouze vidění periferní. Onemocnění způsobuje, že lidé nemohou číst, dívat se na televizi, řídit automobil nebo rozeznávat lidské tváře. Jedinou možností, jak se chránit před částečnou ztrátou zraku či dokonce úplnou slepotou, je úprava životosprávy a zejména správná výživa našich očí.

Věkem podmíněná makulární degenerace v současné době v České republice ohrožuje zhruba stejný počet lidí jako diabetes. Každému dvacátému člověku tak hrozí slepota, jejíž příčinou je právě makulární degenerace. Málokdo si ovšem toto nebezpečí uvědomuje.

Co je to makulární degenerace?

Toto progresivní onemocnění postihuje centrální část sítnice a způsobuje postupnou ztrátu centrálního vidění. V pokročilých stádiích se tato nemoc vyskytuje ve dvou formách. Tou první je „atrofická“ tzv. suchá forma degenerace. Ta se projevuje ztenčováním tkáně sítnice a ztrátou smyslového a pigmentového epitelu. Druhou, tzv. vlhkou formu pak provází růst patologických cév, krvácení a zjizvení tkání sítnice oka. Ve vyspělých zemích je makulární degenerace nejčastější příčinou ztráty zraku u osob starších 65 let.

Klíčem k prevenci makulární degenerace jsou tzv. antioxidanty (vitamin C, vitamin E, beta karoten, selen, zinek, karotenoidy lutein a zeaxantin). Tyto látky si však tělo samo nedokáže vytvořit. Pokud ochranný systém pracuje správně, organismus tyto látky získává z vyvážené stravy – obsaženy jsou například v listové zelenině. S přibývajícím věkem se však schopnost organismu absorbovat je z potravy snižuje.

Prvním krokem k zachování zraku je včasná prevence. I Češi by se proto měli dozvědět o hrozbě VPMD a způsobech, jak jí čelit.

Mohlo by vás také zajímat