×

Atopický ekzém mívá mnoho příčin. Jak zmírnit svědění a zlepšit vzhled pokožky?

20. 10. 2021
Atopický ekzém mívá mnoho příčin. Jak zmírnit svědění a zlepšit vzhled pokožky?

Ekzém se může objevit kdykoliv, nehledě na věk nebo roční období. Na podzim je však naše pokožka vysušenější, v lékárnách tak každoročně pozorujeme zvýšený výskyt ekzémů. Atopický ekzém trápí i rodiče malých dětí, postihuje i pokožku miminek

Jak ekzém vzniká?

„Atopická pokožka má oslabenou ochrannou funkci,“ vysvětluje magistr z Chytré lékárny Marián Michalides. „Do pokožky tak pronikají alergeny a způsobují zánět, který se nejčastěji projeví zčervenáním, rudými fleky nebo mokvajícími puchýřky.“ Atopické pokožce chybí mazová vrstva, proto je ji potřeba pravidelně doplňovat zvenčí.

Ekzém má kromě nepříjemných pocitů svědění, podráždění a občas i bolesti vliv také na psychiku. Vzhled pokožky umí potrápit všechny od dětí, přes teenagery až po dospělé. A svědící pokožka umí pořádně znepříjemnit život. Atopický ekzém umí narušit spánek a zvláště u dětí i odvádět pozornost a zhoršovat soustředění.

Ač si to ještě stále pár lidí myslí, ekzém není nakažlivé onemocnění. Často je však dědičný, propuknout může v jakémkoliv věku. U miminek a dětí je ale vysoká pravděpodobnost, že se ekzému s věkem zbaví, takzvaně z něho vyrostou. U poloviny dětí vymizí ekzém ještě před nástupem do školy.

Jak poznám, že jde o atopický ekzém?

  • Suchá nebo hrubá pokožka
  • Olupování
  • Začervenání
  • Mokvání
  • Praskání pokožky
  • Pupínky nebo puchýřky

Atopický ekzém má u každého lehce jinou podobu. Někoho trápí rozlehlá zarudlá ložiska, jiného drobné svědící puchýřky. A každému také zafunguje jiná léčba. Často je to o hledání správné kombinace dermokosmetických přípravků, dermatologické léčby, stravovacích návyků, životního stylu a dalších faktorů.

Ekzémy u miminek nejsou výjimkou

Ekzém často trápí kojence i batolata i děti předškolního věku. „První projevy atopie se objevují už miminek starých 2 nebo 3 měsíce, nejčastěji na tvářičkách nebo bradě. Jak dítě roste, ložiska se přesouvají níž a děti ve školce můžou trápit ekzémy v podkolenní nebo loketní oblasti,“ vysvětluje magistr.

Malé děti však většinou nevydrží si ekzém neškrábat, jenže škrábání nejenže ekzém zhoršuje, ale můžou si do rány zanést další nečistoty a bakterie. SOS na ekzémy u dětí i miminek (a samozřejmě i dospělých) je tyčinka AP+, tu můžete mít po ruce při procházce s kočárkem a ulevit tak miminku od nepříjemného svědění nebo jako první pomoc v kabelce. Působí okamžitě, složení je natolik citlivé a šetrné, že se dá použít i na oční víčka.

První pomoc proti škrábání aneb když ekzém svědí

Rozdrásaná kůže se hůř hojí, pokud navíc popraská až do krve, je tam vysoké riziko infekce. V našem dermocentru v Chytré lékárně ale víme, že je to sice snadné říct, ale hůř se to dodržuje. Svědivé ekzémy umí potrápit opravdu hodně. „Při akutním svědění doporučujeme SOS sprej od Biodermy,“ říká magistr Marián Michalides. „Sprej je bezkontaktní, efekt nastává okamžitě a vydrží až 6 hodin. Sprej nemá omezené dávkování, je vhodný i pro kojence.“

Léčba ekzémů je běh na dlouhou trať

V případě takzvané fáze vzplanutí je nezbytná návštěva lékaře – dermatologa. Ten pacientovi stanoví léčbu na míru, nejčastěji doporučí antihistaminika, která zabraňují svědění.

Na zánětlivá ložiska nebo ekzém v pokročilejším stádiu kožní lékař nejčastěji předepíše léčbu, která zahrnuje lokální kortikosteroidy a topické imunomodulátory, v případě mokvajících ekzémů můžou být součástí přípravků i antibiotika. Pořad jejich užití, množství a kombinaci léčivých látek je však na uvážení lékaře. Kortikosteroidy zabírají velmi rychle, nebezpečné je však dlouhodobé užívání, které ztenčuje pokožku. Nesmí se také používat na obličej, pleť na obličeji je tenčí než kůže na těle. „Dobré výsledky při léčbě ekzémů má také ichtamol, ten mícháme v Chytré lékárně na Slovákové,“ doplňuje Michalides.

Základem každé léčby ekzémů v jakékoliv formě je důsledné a pravidelné promazávání, tím obnovíme a posílíme kožní bariéru. „Základ úspěchu je i použití správného mycího prostředku. Klasické mýdlo kůži vysouší. Doporučuji také se nesprchovat příliš dlouho, ideální je maximálně 10 minut vlažnou vodou,“ doporučuje magistr.

„Pokud však preferujete koupel, případně pokud koupete malé miminko, doporučuji použít koupelový olej, stačí pár kapek do koupele. Následně už kůži nesprchujte, aby olej zůstal na kůži a vytvořil tak ochrannou vrstvu, jen zlehka osušte a ošetřete krémem nebo mlékem na atopickou pokožku.“ Relipidační a hydratační sprchové gely a tělová mléka je možné kombinovat i s kortikosteroidní léčbou.

Péče o atopickou pokožku musí být důsledná

Pokud jste vy nebo vaše děti atopici a trápí vás ekzémy dlouhodobě, uzpůsobte tomu i každodenní hygienu. Vyvarujte se používání aviváží a parfémovaných pracích gelů, perte v jemných pracích prostředcích a aby se ekzém nešířil, můžete do praní přidat i trošku dezinfekce na prádlo. Sebe i děti oblékejte do bavlněného oblečení, nenoste umělé materiály, oblečení by mělo být příjemné na kůži, nedráždit a dobře odvádět pot.

Chraňte pokožku i před mycími a čisticími prostředky, při úklidu nebo mytí nádobí noste rukavice. Ekzém může vyprovokovat i obyčejné mýdlo. Při sprchování nepoužívejte parfémované sprchové gely, pro každodenní hygienu použijte raději relipidační sprchové gely, krémy nebo oleje. Agresivním mýdlem nemyjte ani ruce, zvolte raději hypoalergenní přípravek.

Po sportu se hned osprchujte, pot na kůži ekzémy provokuje. Použijte vhodný mycí přípravek a pokožku těla ošetřete relipidačním tělovým mlékem. V létě v horkém počasí magistr doporučuje Intensive Gel-krém od Biodermy.

Stavy pokožky může zhoršovat i stres, hormonální výkyvy (zejména u žen často můžou za ekzémy střídající se fáze menstruačního cyklu nebo těhotenství), smog v ovzduší, prašné prostředí nebo jiné alergeny (zvířecí srst, roztoči apod.). Pokožce nesvědčí ani cigaretový kouř, a co hůře –  kouření.

Ekzémům nedělají dobře ani dezinfekční látky nebo bazénová chlorovaná voda. S vzrůstajícím počtem pozitivních případů na COVID-19 a v chřipkovém období se to však bez dezinfekce nedá. Doporučujeme ale takovou, která je ke kůži co nejšetrnější. Podráždit ekzém a způsobit svědění může i vlněný svetr, písek nebo hlína…

„U velké spousty lidí mohou ekzémy zhoršovat i potraviny. Doporučuji, aby si vedli podrobný jídelníček a pozorovali, v jaké dny je ekzém horší. Pak zkusili jednotlivé potraviny vyřadit a zkoušeli, jestli se pokožka nezlepší,“ radí Marián Michalides.

Pokud však pokožka už popraská, objeví se na ní ranky nebo trhlinky, je zapotřebí přidat péči pro rychlejší obnovu kůže. Do prasklinek aplikujte Cicaplast Balzám, měly by se rychleji zahojit. Kůži na obličeji pomůže obnovit reparační krém, předchází vzniku jizev a navíc má vysoký UV filtr, který chrání kůži před sluníčkem, nehrozí tak hyperpigmentace.

Ekzémy na rukou – pozor na podráždění i na mráz

„Často, zvlášť v podzimních měsících, si lidé stěžují na ekzémy na rukou. Kontaktní dermatitidě zabrání bariérový krém, působí preventivně i proti ekzémům. Krém je vhodné nanést ráno na dobře umyté ruce, vrstvu lze obnovit i v průběhu dne,“ doporučuje lékárník. Pro běžnou péči o suchou pokožku rukou se hodí intenzivní reparační péče od Biodermy.

Kožní bariéru suchých a namáhaných rukou obnoví krém od CeraVe. Aktivní látky se uvolňují postupně, krém obsahuje pleti přirozené ceramidy, lipidy klíčové pro ochrannou funkci naší kůže.

Už se začátkem podzimu a prvními mrazíky nezapomínejte chránit své ruce. Noste rukavice, ale nejlépe z přírodních materiálů, vhodná je například kůže. V mrazivých dnech nebo při dovolené na horách ošetřete ruce Cold Creamem. Obnoví kůži poškozenou chladem a použít jej můžou už děti od 2 let.

Život umí znepříjemnit i ekzémy v obličeji…

Ekzém v obličeji umí potrápit hlavně kvůli vzhledu. Ložiska se můžou vyskytnout na tvářích, na bradě nebo v okolí rtů. U ekzémů v oblasti obličeje, se ale musí s kortikoidy opatrně. Ložiska ekzému se totiž umí proměnit v jizvy. Musíme se tedy soustředit i na průběh léčby, aby byla co nejšetrnější. Neléčený nebo špatné léčený ekzém může způsobit i hyperpigmentaci. Ekzém v okolí očí může způsobit tmavé kruhy a povislou pokožku.

Pořád platí, že kůži je potřeba pravidelně hydratovat, nepoužívat agresivní líčení, obličeje se nedotýkat neumytými rukami a snažit se si ekzém nerozškrábat. Na obličej, a to včetně očních víček, můžete použít, tyčinku AP+ od La Roche-Posay.

Podrážděné a suché oči? Může jít o ekzém i alergickou reakci

„Zvláště ženy občas trápí i ekzémy v oblasti očí. Často za něj může nevhodná dekorativní kosmetika nebo oční kapky s konzervantem. Doporučuji nepoužívat běžný make-up, ale volit hypoalergenní kosmetiku,“ říká lékárník. Zklidnění a obnovu očním víčkám přinese Bioderma Intensive Eye. Je vhodný pro atopiky ve fázi klidu i ve fází vzplanutí ekzému. Pocity podráždění u citlivých očí zklidní i Sensibio oční gel-krém. Navíc zmírní otoky očí a vyhladí i jemné vrásky. Lidé s citlivou pletí a nositelé kontaktních čoček si oblíbili i hydratační oční krém od La Roche-posay.

Co se týče make-upu, pro líčení očí by měly ženy zvolit kosmetiku bez dráždivých přísad. „Citlivé oči dobře snášejí dekorativní kosmetiku od značek Avene nebo La Roche-posay,“ dodává lékárník.

Jak pečovat o atopickou pokožku?

Mohlo by vás také zajímat