Doprava zdarma nad 1 590 Kč | platby Benefit Plus kartou
×

7 tipů, jak zklidnit vašeho pejska na Silvestra

23. 12. 2021
7 tipů, jak zklidnit vašeho pejska na Silvestra

Silvestr je časem oslav a večírků, na které se těšíme celý rok. Naši mazlíčci to ovšem vidí, respektive slyší jinak. Rachejtle a petardy v nich vyvolávají stres a úzkosti, které jim způsobují problémy. Jak dopřát našim pejskům klidný a pohodový večer?

Psi slyší asi 3x lépe než lidé

Psi mají oproti lidem výrazně kvalitnější sluch, ten je u nich až 3x rozvinutější. Zatímco člověk vnímá zvuk o frekvenci 15 000 hertzů, čtyřnohý nejlepší přítel člověka registruje dokonce až 35 000 hertzů. Tento benefit se však během Silvestra mění v podstatnou nevýhodu. Zábavná pyrotechnika dosahuje frekvence až 190 decibelů, což může zvířatům vážně poškodit sluch, pokud se ocitnou v bezprostřední blízkosti petard a ohňostrojů. Nicméně ani doma se před výbuchy neschovají.

Věděli jste, že?

Zvuk, který pyrotechnika způsobuje, se dá přirovnat ke startujícímu letadlu, jedoucí motorce nebo sbíječce.

Pyrotechnika může způsobit trauma

Hlasité zvuky mají okamžitý vliv na psychické rozpoložení zvířat. V případě silvestrovských oslav může jít tedy až o několikahodinový stres, počínaje od prvních večerních výbuchů, které trvají až do hluboké noci. Citlivější psi na ně reagují celou škálou nervózních reakcí. Kňučí, vrčí, zrychleně dýchají, třesou se, hledají úkryt, nekontrolovatelně pobíhají. Prožívaný stres se projevuje také nadměrným sliněním až panickými záchvaty či tendencemi utíkat. Pokud i vy máte doma mazlíčky, kteří bujaré novoroční oslavy snáší hůře, máme pro vás 7 praktických tipů, jak jim dopřát co nejklidnější večer.

 

7 tipů, jak zajistit vašemu pejskovi klidného Silvestra

1. Nenechávejte psa samotného

Osobní kontakt s páníčkem je nejvíc. Blízkost člověka, kterému pes důvěřuje, ideálně ve spojení s fyzickým kontaktem např. ve formě hlazení, snižuje hladinu prožívaného stresu a vašeho čtyřnohého miláčka uklidňuje.

2. Pokuste se zajistit svému pejskovi tiché místo

Každý pes má místo, kam si chodí rád odpočinout. Je to místo, kde mu je dobře a kde si připadá v bezpečí. Zavřete v této místnosti okna a snažte se prostor alespoň částečně odizolovat od hluku zvenčí. Zatáhněte zároveň žaluzie, aby nebyla viditelná světla z ohňostrojů a záblesků pyrotechniky. Nezapomeňte ani na misku s vodou.

3. Přiměřená hudba pomáhá

Pokud nelze vybrané místo pro strávení přelomu kalendářního roku odhlučnit, pusťte ve zmíněné místnosti hudbu. I tady však dbejte na několik podmínek. Hudba by měla mít přiměřený žánr a hlasitost, aby alespoň částečně eliminovala zvuky zvenčí. Navíc by měla být puštěna s dostatečným časovým předstihem, aby si na ni váš čtyřnohý mazlíček v průběhu silvestrovského večera zvykl.

4. Hračky a pamlsky raději ne

Na internetu sice najdete rady, které doporučují rozptýlit vašeho pejska hračkami anebo pamlsky, zkušení kynologové jsou však v těchto věcech zásadně proti. Váš pes se totiž v noci nachází v odpočinkovém biorytmu a cílem je mu připravit co nejpřirozenější, tedy uklidňující prostředí. Hračky a pamlsky jej naopak rozdovádí a v kombinaci se silvestrovským stresem z petard se váš pes může stát ještě hůře ovladatelným.

5. Běžte venčit už brzy, psa mějte na vodítku

Hluk petard je na Silvestra slyšet už od brzkého večera. Pokud máte doma citlivějšího psa na tyto podněty, zajděte jej vyvenčit, ideálně krátce a na vodítku, a naposledy ho také nakrmte, dříve než obvykle. Opět jde o zachování co nejpřirozenějšího biorytmu vašeho pejska. Večerní venčení za zvuku bouchajících rachejtlí by mu mohlo naopak nastartovat stresovou reakci.

6. Vyzkoušejte CBD kapky pro psy, přírodní cestu ke ztišení stresu a úzkostí

Konopné výrobky si většina z nás spojí zejména s mastičkami, oleji či kapkami pro člověka. Pravdou ale je, že produkty s konopím můžete využít i u zvířat. Obsažené kanabinoidy mají blahodárný vliv na fyzické i duševní zdraví pejsků, a to bez omamných efektů. Rovněž se pyšní vynikajícími uklidňujícími účinky, proto jsou šikovným pomocníkem pro snížení stresu, úzkostí, strachu a nervozity vašeho pejska. Mimo to podporují správné fungování trávicí soustavy, imunitního systému a přispívají k udržení zdravých kostí, zubů, svalů i kůže. Kapky můžete dát přímo do krmení před stresovou situací.

Zkuste například:

7. V nejtěžších případech navštivte veterináře

Mezi nejtěžší a také nejrizikovější silvestrovské reakce psů pro jejich život a zdraví patří panické záchvaty úzkosti anebo neovladatelné utíkání, a to např. i z vodítek anebo špatně zabezpečených prostor. Pokud je toto případ vašeho psího parťáka, nejlepším řešením je návštěva veterináře s dostatečným časovým předstihem. Dnes už existují speciální tabletky na zklidnění zvířat, které může předepsat pouze odborník.

.

Přejeme poklidného Silvestra vám i vašemu pejskovi

Ať už zvolíte jakoukoliv metodu uklidnění či jejich kombinaci, přejeme vám a vašemu čtyřnohému parťákovi příjemného a poklidného Silvestra. Pamatujte na to, že zvířata dokážou rozpoznat strach a nervozitu i u svého páníčka, proto buďte dobře naladění a dejte svému pejskovi najevo, že je vše v pořádku a že je s vámi v bezpečí.

leaf small

Mohlo by vás také zajímat